Warszawa, dnia 23 czerwca 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

W dniu 18 czerwca 2004 r Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Celem tej ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji prawnych mogących zapewnić bezpieczeństwo osobom uczestniczącym w imprezach sportowych w szczególności w meczach piłki nożnej.

W ustawie dodany został nowy rozdział 3a, dotyczący gromadzenia i przetwarzania informacji dotyczących bezpieczeństwa masowych imprez sportowych. Organem realizującym zadania w nim określone jest Komendant Główny Policji.

Ustawa zawiera katalog podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych oraz podmiotów uprawnionych, które będą mogły korzystać ze zgromadzonych informacji w celu zwalczania chuligaństwa i przemocy w czasie trwania imprez masowych, zwłaszcza meczów piłki nożnej, przewidując również, możliwość międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych - z organizacjami, instytucjami oraz narodowymi punktami informacyjnymi o charakterze policyjnym dla piłki nożnej.

Ustawa wprowadza możliwość weryfikowania przez organizatorów imprez masowych tożsamości osób uczestniczących w imprezie oraz rozszerza katalog przyczyn mogących spowodować odmowę wstępu osoby na imprezę.

Ustawa wprowadza również możliwość stosowania przez służby porządkowe środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

 

Uwagi szczegółowe i propozycje poprawek:

  1. Ustawa wprowadzając możliwość stosowania przez służby porządkowe środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej nie stanowi o zakresie ewentualnego użycia tej siły. W przepisach dotyczących tych kwestii np. dotyczących policjantów określa się w szczególności, kiedy można stosować uderzenia a kiedy jedynie chwyty obezwładniające. W uchwalanych przepisach brak takich zastrzeżeń.
  2. w art. 1 w pkt 8, w art. 17a w ust. 1 oraz w art. 1 w pkt 10, w art. 20e w pkt 2 w lit. c stosuje się różne pojęcia określające identyfikowanie osób na podstawie dokumentów tożsamości. Wyrazy "określający" oraz "identyfikujący" należy zastąpić wyrazem "potwierdzający";
  3. w art. 1 w pkt 10, w art. 20e w pkt 3 w lit. e wyraz "lub" należy zastąpić wyrazem "albo";
  4. w art. 1 w pkt 10, w art. 20e w pkt 9 lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) nazwa lub imię i nazwisko organizatora wraz z jego siedzibą oraz adresem,";

  1. w art. 1 w pkt 11 w lit. c wyraz "grzywnie" zastępuje się wyrazem "grzywny";
  2. w art. 1 w pkt 12, w art. 22 w ust. 1 wyrazy "do 6" zastępuje się wyrazami "do lat 6".

 

Oprac. Beata Mandylis