Warszawa, dnia 21 lipca 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia

do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

(druk senacki nr 755)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych był przedmiotem ustawodawczej inicjatywy poselskiej. Zmiana ustawy obejmuje część ustawy dotyczącą:

- przepisów ogólnych (definicja rodziny),

- uregulowania w zakresie dodatków do zasiłków rodzinnych (dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz dodatku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania),

- uregulowania w zakresie świadczenia opiekuńczego (rozszerzenie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego),

- postępowania w sprawach o przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych (w razie wątpliwości co do samotnego wychowywania dziecka),

- przepisów przejściowych (wprowadzenie nowego dodatku ściśle dla określonej kategorii osób na czas od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2004 r.).

Uwagi.

1. Ustawa rozszerza krąg uprawnionych z ustawy o dwie nowe kategorie osób (art. 1 pkt 6 ustawy zmieniającej, dotyczący art. 70a ustawy zmienianej). W rzeczywistości chodzi o nowe uprawnienie (art. 70a ust. 1), które jest szczególnym świadczeniem, nie zaś dodatkiem, o którym mowa w art. 12 (z tytułu samotnego wychowywania dziecka). Także art. 70a w ust. 2 mówi o dodatku rodzinnym, do którego nie ma się uprawnień. Świadczenie to (nie: dodatek do zasiłku rodzinnego) ma szczególny charakter - chociażby ze względu na epizodyczność jego przysługiwania oraz powiązanie z pobieranymi wcześniej świadczeniami z funduszu alimentacyjnego, odbiega też od zasad zawartych w rozdziale 2 ustawy.

2. W art. 70a powołuje się nazwę "fundusz alimentacyjny" nie uwzględniając uregulowania art. 63 ust. 1, który przesądza o dalszym jego używaniu w wersji skróconej.

3. Przyjęta w art. 2 formuła o wejściu ustawy w życie jest niezgodna z § 45 "Zasad techniki legislacyjnej", które przewidują wejście w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia (nie zaś po dniu). Nie wydaje się celowe zamieszczanie formuły nieznanej "Zasadom", jeżeli zastosowanie zasady zawartej w § 45 w pkt 3 "Zasad" spowoduje skutek (termin wejścia w życie) zgodny z planowanym.

opracowała:

Bożena Langner