Warszawa, dnia 13 października 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o zmianach przebiegu granicy państwowej i zatwierdzeniu dokumentacji granicznej, sporządzonej w Starej Lubowni dnia 29 lipca 2002 r.

W dniu 8 października 2004 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o zmianach przebiegu granicy państwowej i zatwierdzeniu dokumentacji granicznej, sporządzonej w Starej Lubowni dnia 29 lipca 2002 r.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o wspólnej granicy państwowej, podpisana w Warszawie dnia 6 lipca 1995 r. zobowiązuje Państwa - Strony do wyraźnego utrzymania granicy państwowej oraz prowadzenia okresowych kontroli jej przebiegu.

W wyniku pierwszej takiej kontroli przeprowadzonej w 1998 r. stwierdzono konieczność drobnych zmian przebiegu granicy w trzech miejscach. We wszystkich przypadkach zmiany zaprojektowano w ten sposób, aby żadne z umawiających się Państw nie poniosło uszczerbku w wielkości jego terytorium. Nieruchomości należące do Polski, które po zmianie przebiegu granicy przejdą na własność Słowacji, stanowią w całości mienie Skarbu Państwa. Umowa będąca przedmiotem ratyfikacji reguluje ponadto kwestie związane z wygaśnięciem praw oraz wypłatami odszkodowań związanych z przeniesieniem własności nieruchomości przygranicznych.

Zawarcie umowy nie spowoduje dla budżetu państwa skutków finansowych ponad te, które zostały przewidziane w ustawie budżetowej.

Zgodnie z art. 241 ust. 1 Konstytucji, umowy międzynarodowe ratyfikowane dotychczas przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie obowiązujących w czasie ich ratyfikacji przepisów konstytucyjnych i ogłoszone w Dzienniku Ustaw, uznaje się za umowy ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażona w ustawie i stosuje się do nich przepisy art. 91 Konstytucji, jeżeli z treści umowy międzynarodowej wynika, ze dotyczą one kategorii spraw wymienionych w art. 89 ust. 1 Konstytucji. Ponieważ umowa, której dotyczy ustawa ratyfikacyjna należy do kategorii umów, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji (umowy międzynarodowe dotyczące spraw uregulowanych w ustawie), jej zmiana wymaga ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Oprac. Maciej Telec