Warszawa, dnia 27 października 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji

Uchwalona w dniu 22 października b.r. ustawa stanowi rezultat prac Sejmu nad projektem rządowym wniesionym 27 sierpnia b.r. Uzasadnieniem zawartych w projekcie zmian była przede wszystkim konieczność dostosowania przepisów ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji do wymogów prawa europejskiego.

Ustawa wyłącza całkowicie z katalogu wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem:

  1. opłaty za porady prawne, opłaty notarialne, koszty ekspertyz technicznych i finansowych,
  2. opłaty za prowadzenie rachunku bankowego oraz
  3. wydatki na zakup środków transportu.

W obowiązującym stanie prawnym wydatki wymienione w pkt 1 kwalifikują się do objęcia wsparciem, jeżeli są bezpośrednio związane z inwestycją oraz są konieczne do jej przygotowania i realizacji, wydatki wskazane w pkt 2 - o ile wypłata wsparcia wymaga otwarcia odrębnego rachunku bankowego, za czas dokonywania wypłat, a wydatki określone w pkt 3 - w przypadku przedsiębiorcy nie wykonującego działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych.

Ustawa doprecyzowuje przepis zobowiązujący przedsiębiorcę do dołączenia do wniosku o udzielenie wsparcia odpisu z rejestru przedsiębiorców oraz nakłada obowiązek dołączenia do tego wniosku oświadczenia o przestrzeganiu przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ustawa przesuwa pierwszy termin składania wniosków o udzielenie wsparcia z marca na styczeń oraz wydłuża termin rozpatrywania wniosków złożonych w pierwszym i drugim terminie z 3 do 4 miesięcy.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Roman Kapeliński