Warszawa, dnia 27 czerwca 2005 r.

KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o ratyfikacji Konwencji powołującej Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzonej we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r. (druk nr 994)

W dniu 17 czerwca 2005 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Konwencji powołującej Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzonej we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r.

Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji (EIU), jako instytucja międzynarodowa, ustanowiony został Konwencją z 1972 r. przez sześć ówczesnych państw członkowskich Wspólnot Europejskich. Obecnie stronami tej Konwencji jest 15 państw członkowskich UE. Konwencja ma charakter otwarty i każde państwo członkowskie może przystąpić do niej przez przekazanie rządowi Włoch dokumentu przystąpienia.

Członkostwo Polski w organizacji międzynarodowej oraz związane z tym znaczące obciążenie państwa pod względem finansowym przesądza o trybie ratyfikacji, tj. konieczności uzyskania uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie (art.89 ust. 1 pkt 3 i 4).

EIU, zgodnie z informacją zawartą w druku nr 4003, realizuje cele UE przez rozwój dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy. Prowadzi działalność w zakresie szkolnictwa wyższego oraz badań. Kształci naukowców w dziedzinie prawa, nauk społecznych i politycznych, historii i ekonomii.

Dotychczasowe warunki studiowania polskich absolwentów na EIU określa Umowa o Współpracy Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z Europejskim Instytutem Uniwersyteckim z dnia 17 maja 2000 r. Przystąpienie do Konwencji spowoduje objęcie Polski pełnymi warunkami uczestnictwa. Wskazać tu należy na związane z uczestnictwem prawo zasiadania 2 przedstawicieli państwa w decyzyjnym organie tej organizacji oraz prawo głosu umożliwiające wpływ na decyzje. Szczegółowe warunki przystąpienia i uczestnictwa Polski, w tym dochodzenie do pełnego wkładu finansowego, zostaną określone w decyzjach wykonawczych, podjętych na podstawie Konwencji.

Przystąpienie do Konwencji będzie wiązać się z ponoszeniem corocznie zobowiązań finansowych. Do tej pory były one pokrywane z budżetu państwa, z części przewidzianej dla Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Dotychczas przewidziane środki pokrywały nakłady na konkretnych doktorantów, przy czym limit osób przyjętych na studia przewidziany był na poziomie 10 osób rocznie. Po przystąpieniu do Konwencji wkład finansowy, oprócz dotychczas pokrywanych środków, będzie zwiększony o wkład, określony procentowo dla każdego państwa będącego członkiem, na pokrycie wydatków przewidzianych w budżecie EIU. Wielkość tego wkładu wyliczana jest w oparciu o wskaźnik wynikający ze stosunku Produktu Narodowego Brutto kraju przystępującego do Produktu Narodowego Brutto Unii Europejskiej a w przypadku większej liczby studentów - w oparciu o stały mnożnik w wysokości 12 tys. euro. W uzasadnieniu do ustawy wskazano kwotę 440 000euro, jako należną z tytułu członkostwa w roku 2006/2007.

Przystąpienie do Konwencji nie pociąga za sobą konieczności dokonywania zmian w ustawodawstwie wewnętrznym.

Sporządziła Hanna Kaśnikowska