UCHWAŁA Nr 469

PREZYDIUM SENATU

z dnia 18 listopada 2004 r.

w sprawie określenia kierunków działania oraz priorytetów finansowania zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą na rok 2005

Na podstawie art. 9 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (Monitor Polski z 2002 r. Nr 54, poz. 741, z 2004 r. Nr 15, poz. 232 i Nr 18, poz. 302) i w związku z § 2 uchwały nr 124 Prezydium Senatu z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie zlecania zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą uchwala się, co następuje:

§ 1.

Prezydium Senatu określa kierunki działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą w roku 2005, poprzez finansowanie zadań państwowych o charakterze programowym i inwestycyjnym, uwzględniając w szczególności:

1) stanowisko Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy urzędzie Marszałka Senatu,

2) stanowisko senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granicą,

3) rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą zaakceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 10 grudnia 2002 r.,

4) opinię Kancelarii Senatu.

§ 2.

W odniesieniu do zadań o charakterze programowym określa się następujące priorytety:

1) Pomoc oświacie polonijnej i polskiej poza granicami poprzez wspieranie i promocję nauczania języka polskiego, wspieranie aktywności sportowej wśród Polonii i Polaków za granicą, rozwijanie form pobytów edukacyjnych w Polsce dla wyróżniających się uczniów szkół polonijnych i polskich na Wschodzie, a także kontynuacja programu pomocy stypendialnej dla młodzieży polskiego pochodzenia studiującej w krajach zamieszkania.

2) Promocja kultury polskiej we współpracy z mediami polonijnymi i polonijnymi instytucjami kultury poprzez prezentację polskiej sztuki w środowiskach polskich na Wschodzie i polonijnych w świecie oraz promowanie dorobku artystycznego przedstawicieli tych środowisk w kraju.

3) Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju i dokumentowanie dokonań przedstawicieli środowisk polonijnych w nauce, sztuce, życiu gospodarczym i politycznym krajów osiedlenia.

4) Wspieranie działań na rzecz wzrostu prestiżu polskiej grupy etnicznej w krajach zamieszkania poprzez współpracę i wspieranie działalności organizacji polskich i polonijnych za granicą, w tym głównie działalności programowej organizacji młodzieżowych i harcerstwa;

5) Wspieranie działalności mediów polonijnych w świecie.

6) Działania na rzecz intensyfikacji współpracy gospodarczej ze środowiskami polonijnymi i polskimi w świecie.

7) Pomoc socjalna i rzeczowa dla środowisk polskich na Wschodzie, a w szczególności udzielanie zapomóg losowych oraz pomocy charytatywnej i medycznej.

§ 3.

W ramach zadań o charakterze inwestycyjnym określa się następujące priorytety, z pierwszeństwem zadań kontynuowanych:

1) Wspieranie rozwoju bazy lokalowej dla oświaty polskiej na Wschodzie i krzewienia polskości w świecie (m.in. kontynuacja wieloletniego programu remontów i modernizacji szkół polskich na Litwie),

2) Wspieranie działalności organizacji polskich i polonijnych za granicą poprzez zakupy i remonty obiektów na Domy Polskie (wraz z częścią oświatową).

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK