Oświadczenie


Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, dnia 20 sierpnia 2003 roku

Senator
Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Kazimierz Drożdż
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
00-902 Warszawa, ul. Wiejska 6

Dziękuję uprzejmie za nadesłane nam uwagi dotyczące funkcjonowania podmiotów powstałych na bazie zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, w szczególności zaś spółek BudExCo sp. z o.o. oraz GranMarCo S.A. zawarte w piśmie Pana Senatora z dnia 7 sierpnia 2003 r.

Pragnę poinformować Pana, że Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w swoich dotychczasowych działaniach zawsze wykazywała zrozumienie i gotowość współpracy, mając jednocześnie pełną świadomość trudnej sytuacji mającej miejsce na rynku pracy w rejonie Nowej Rudy.

Kłopoty przedmiotowych spółek wynikają głównie ze złej sytuacji branży budowlano-montażowej. Trudna sytuacja tej branży, niewypłacalność inwestorów, narastające zatory płatnicze, przerzucanie całego ryzyka na dostawców usług takich jak BudExCo czy GranMarCo powoduje całkowite zachwianie równowagi stosunków gospodarczych, paraliżując działalność tego typu firm. Biorąc pod uwagę sytuację rynkową stwierdzić należy, że największym problemem stanowiącym przeszkody dla płynnej działalności firm i częściowo uniemożliwiającym większy od realizowanego wzrost przychodów są w dalszym ciągu zatory płatnicze. Nieterminowe wywiązywanie się kontrahentów z płatności, nawet z wydłużonym terminem, jest nagminne. Jest to wynikiem przerzucania na dostawcę finansowania swojej działalności, często nawet finansowania w ten sposób inwestycji. Podejmowane przez nasze spółki działania obronne skutkują poważnym spadkiem zamówień, nieterminowym spływem należności oraz koniecznością obniżania marż handlowych.

Mając na uwadze powyższą trudną sytuację jak również pogarszającą się kondycję finansową spółek Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. podjęła w przypadku obydwu podmiotów działania zmierzające do przeprowadzenia programu naprawczego.

Przygotowywany aktualnie program naprawczy BudExCo w swoim podstawowym założeniu przewiduje wydzielenie produkcji drzewnej w nowouruchomionym zakładzie, zaprzestanie świadczenia usług budowlanych, a co za tym idzie sprzedaż majątku przeznaczonego do świadczenia tych usług.

GranMarCo S.A. zakłada zaś w swoim planie poprawy sytuacji cztery podstawowe kierunki działań:

1. Przywrócenie bieżącej płynności firmy.

2. Obniżenie kosztów stałych.

3. Zwiększenie przychodów.

4. Spłata zobowiązań zaległych.

Program przewiduje spłatę zaległych zobowiązań pracowniczych z wpływów bieżących i odzyskiwanych należności. Dla zobrazowania stopnia skomplikowania sytuacji płatniczej spółki, można w tym miejscu zaznaczyć że przekraczają one kwotę 4 mln zł. W stosunku do pozostałych grup plan naprawczy zakłada częściową zmianę zaległości na akcje Spółki.

Przeprowadzenie zmian o opisanym wyżej charakterze w naszej ocenie poprawi znacznie sytuację firm, pozwoli na wydajniejsze działanie zrestrukturyzowanych podmiotów oraz umożliwi lepsze funkcjonowanie na rynku, tym samym zrealizowany zostanie postulat utrzymania miejsc pracy.

PREZES ZARZĄDU

Arkadiusz Krężel


Oświadczenie