Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Apolonii Klepacz, złożonym na 87. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 91), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 2005-08-18

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Pani Senator Apolonii Klepacz, złożonym podczas 87 posiedzenia Senatu RP w dniu 28 lipca 2005 roku, przesłanym przy piśmie z dnia 3 sierpnia 2005 roku (BPS/DSK-043-387/05), w sprawie zmian limitów cen insulin, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.

Kwestie związane z refundacją leków i wyrobów medycznych zostały uregulowane ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210 poz. 2135), ustawą z dnia 5 lipca 2001 roku o cenach (Dz.U. nr 97 z późn. zm.) oraz wydanych na podstawie tych przepisów aktów wykonawczych.

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, systemem refundacji są objęte leki z wykazów leków refundowanych, to jest z wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz z wykazu chorób przewlekłych określonych przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzeń.

Zgodnie z treścią art. 36 i 37 cytowanej ustawy, Minister Zdrowia, mając na uwadze nie tylko zdrowotne, ale także ze względu na możliwości finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia, przy tworzeniu wykazów leków refundowanych zasięga opinii Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jednocześnie, na podstawie art. 38 ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, po zasięgnięciu opinii wymienionych podmiotów, określa w drodze rozporządzenia limity cen leków, posiadających tę samą nazwę międzynarodową oraz leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym, wymienionych w wykazach leków refundowanych oraz na podstawie przepisów ustawy o cenach, ustala ceny urzędowe na leki z wykazów leków refundowanych.

Wyjaśnić należy, że limity kształtują się na wysokości najniższej ceny leku w danej grupie, objętej wspólnym limitem ceny. Oznacza to, że w każdej grupie leków zawsze jest preparat najtańszy, którego cena stanowi limit dla pozostałych. Leki, których ceny nie przekraczają ustalonego limitu ceny, pacjent otrzymuje zgodnie z odpłatnością określoną w wykazie, natomiast do leków, których ceny są wyższe obowiązuje dopłata. W przypadku wprowadzenia nowego leku, którego cena jest niższa od ustalonego limitu w danej grupie leków, limit ceny zostaje obniżony.

Jednostka chorobowa cukrzyca wymieniona jest w wykazie chorób przewlekłych, jak również leki stosowane w tej chorobie, które są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. W zakresie insulin wprowadzone zostały zmiany cen oraz limitów cen. Skutkiem obniżenia cen insulin serii Gensulin wytwarzanych w kraju, obniżeniu uległy limity refundacyjne dla preparatów insulinowych ludzkich i krótkodziałających analogów insulin. Wytwórcy insulin importowanych nie przyjęli propozycji obniżenia cen, w związku z tym mogło nastąpić podwyższenie kwoty odpłatności niektórych preparatów insulinowych, jeżeli lekarz nie dokona zmiany stosowanej przez pacjenta insuliny ludzkiej na preparat z ceną mieszczącą się w limicie. Podkreślić należy, że w każdej grupie insulin jest preparat, który mieści się w limicie ceny.

Przekazując powyższe pragnę zapewnić Panią Senator, że Minister Zdrowia dąży do zapewnienia ubezpieczonym nieograniczonego dostępu do leków, których cena gwarantuje dostępność produktów leczniczych. W związku z tym, wszelkie działania skierowane są na zapewnienie obecności na wykazach leków refundowanych leków skutecznych, bezpiecznych i tanich. Celem poprawy sytuacji ludzi chorych na cukrzycę, Minister Zdrowia powołał zespół do spraw opracowania programu polityki zdrowotnej dotyczącego prewencji i leczenia cukrzycy. Powołanie zespołu wynika z konieczności ustalenia intensywnego i prewencyjnego systemu działań, mających na celu zmniejszenie zapadalności i chorobowości oraz obciążeń medycznych, społecznych i ekonomicznych w Polsce. Zadaniem zespołu jest opracowanie programu polityki zdrowotnej poświęconego prewencji i leczenia cukrzycy.

Z wyrazami szacunku

PODSEKRETARZ STANU

w MINISTERSTWIE ZDROWIA

Janusz Opolski


Oświadczenie