Oświadczenie


Minister Kultury przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, dnia 20 lipca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na przekazane przez Ministra Gospodarki i Pracy oświadczenie Pana Senatora Władysława Mańkuta w sprawie finansowania na szczeblu centralnym projektów związanych z uruchamianiem nowych nadajników, złożone podczas 63. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 czerwca 2004 r., uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w piśmie z dnia 9 lipca br., znak: KRRiT-073-23/1782/04-2, zwiększenie zasięgu programów regionalnych Telewizji Polskiej jest w chwili obecnej trudne do zrealizowania. Wynika to z braku wolnych kanałów telewizyjnych, które mogłyby być przeznaczone dla TVP3. Program ten dociera obecnie do 82,05% mieszkańców kraju.

Na mocy art. 26 ust. 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114 z późn. zm.) kanały te są przekazywane Krajowej Radzie przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Krajowa Rada przydziela dany kanał na wniosek Prezesa Telewizji Polskiej S.A.

Krajowa Rada nie widzi obecnie możliwości zwiększenia jego zasięgu na terytorium województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Problem powiększenia zasięgu ośrodków terenowych Telewizji Polskiej może zostać w pełni rozwiązany jedynie po wprowadzeniu naziemnego nadawania cyfrowego DVB-T. Obecnie trwają prace nad określeniem zasad przejścia na rozpowszechnianie i powszechny odbiór programów z użyciem techniki cyfrowej. Dla celów opracowania właściwej strategii, Prezes Rady Ministrów powołał Międzyresortowy Zespół do Spraw Wprowadzania Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.

Natomiast w odniesieniu do wspomnianych w przedmiotowym oświadczeniu propozycji zmian, dotyczących zwiększenia zasięgu nadawania programu TVP3 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, uprzejmie informuję, iż Krajowa Rada nie dysponuje kanałem telewizyjnym, który mógłby zostać przeznaczony do retransmisji programu regionalnego w Giżycku Miłkach. Oddany tam do użytku obiekt nadawczy uruchomił już wszystkie przeznaczone dla niego kanały telewizyjne i częstotliwości radiowe.

Jedynym niewykorzystanym na tym terenie kanałem jest kanał 28 w Lidzbarku Warmińskim. Jednak jego przeniesienie do Giżycka jest niemożliwe ze względów technicznych. Negatywne stanowisko w tej sprawie wyraził Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Z kolei kanały 33 i 50 zostały skoordynowane na potrzeby nowego obiektu nadawczego Czersk Bursy i zgodnie z Uchwałą KRRiT Nr 171/95 przeznaczone do retransmisji programów TVP1 i TVP2. Natomiast kanał 39 jest, na mocy decyzji Ministra Łączności Nr 004-TV/94 z dnia 8 marca 1994 r., wykorzystywany do nadawania programu TVP2 z nadajnika w Człuchowie.

Jednocześnie, zgodnie z informacjami zawartymi w wymienionym wyżej piśmie, Zarząd Telewizji Polskiej S.A. nie sygnalizował Krajowej Radzie potrzeb finansowych w związku z powiększeniem zasięgu rozpowszechniania programów lokalnych.

Mam nadzieję, że Pan Marszałek uzna powyższe wyjaśnienia za satysfakcjonujące.

Z poważaniem

wz MINISTRA KULTURY

SEKRETARZ STANU

Michał Tober


Oświadczenie