Oświadczenie


Minister Spraw Zagranicznych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Pawełka, złożone na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 32):

Warszawa, dnia 19 lutego 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Kazimierza Pawełka (pismo nr LP/043/39/03/V z dnia 10 lutego 2003 r.) w sprawie problemów mniejszości polskiej z umieszczeniem dwujęzycznych nazw ulic i urzędów w miejscowości Suderwa na Litwie, pragnę przedstawić Panu Marszałkowi stan faktyczny całej sprawy.

W ostatnich dniach stycznia br. Pani Czesława Stupienko, starosta podwileńskiej miejscowości Suderwa, w której Polacy stanowią 84% mieszkańców, została ukarana przez litewską Inspekcję Języka Państwowego grzywną 450 litów za to, że w mieście obok tablic z nazwami ulic w języku litewskim umieszczono tablice w polskiej wersji językowej. Przedstawiciele Inspekcji zarzucili Cz. Stupienko naruszenie przepisów o napisach w miejscach publicznych. Starosta zwróciła się do sądu administracyjnego o wydanie orzeczenia w tej sprawie.

Dnia 31 stycznia br., dzień po spotkaniu zainteresowanych stron w Departamencie Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy Rządzie Republiki Litewskiej, decyzja Inspekcji Języka Państwowego o ukaraniu starosty Cz. Stupienko grzywną została anulowana. Zdaniem A. Petrauskasa, Dyrektora Generalnego Departamentu, litewska ustawa o mniejszościach narodowych nie została w tym przypadku naruszona, gdyż nie zabrania w miejscowościach, zamieszkanych w większości przez mniejszość narodowo, umieszczania napisów administracyjnych w języku tej mniejszości obok języka państwowego. W podobnym duchu wypowiedział się G. Dalinkevičius, przewodniczący Komitetu Praw Człowieka Sejmu RL. Ponadto, działania starosty Stupienko były zgodne z Konwencją Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych Rady Europy ratyfikowaną przez Litwę w roku 2000.

Pragnę zapewnić, że sytuacja mniejszości polskiej na Litwie jest przedmiotem stałej troski Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tematykę tę podejmowaliśmy wielokrotnie podczas większości spotkań ze stroną litewską - ostatnio w grudniu 2002 r. podczas mojego spotkania z litewską delegacją Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i RL. Jestem przekonany, że szybka reakcja władz litewskich w dużym stopniu wynika z takiej konsekwentnej postawy władz polskich, w tym również Sejmu i Senatu RP.

Głęboko wierzę, że sprawne rozwiązanie konfliktu w Suderwi świadczy o dobrej woli strony litewskiej i stanowi jednoznaczny sygnał dla instytucji wpływających na sytuację mniejszości narodowych na Litwie, który ma szansę zapobiec podobnym nieporozumieniom w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz


Oświadczenie