Oświadczenie


Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Zbyszka Piwońskiego i Jolanty Danielak, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74):

Warszawa, dn. 03 grudnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

w nawiązaniu do pisma z dnia 9 listopada br. (BPS/DSK-043-494-04) w sprawie wspólnego oświadczenia senatorów Zbyszka Piwońskiego i Jolanty Danielak złożonego podczas 71. posiedzenia Senatu RP w dniu 4 listopada br., pragnę stwierdzić, iż nie jest prawdą, ażeby przywołana w oświadczeniu ww. senatorów opinia Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN dr. hab. Pawła Machcewicza "odmawiała prawa do bycia patriotą" członkom ugrupowań, które nie uznały władz Polskiego Państwa Podziemnego.

Przedmiotowa opinia, przygotowana w odpowiedzi na skierowane do IPN pytanie krakowskiego środowiska kombatanckiego, dotyczyła kwestii czy Gwardia Ludowa i Armia Ludowa mogą być uważane za część Polskich sił Zbrojnych. Jedyną możliwą w świetle wiedzy historycznej odpowiedzią była ta, iż za część PSZ uznane być mogą tylko te ugrupowania, które podporządkowane były legalnym władzom Rzeczypospolitej, tj. rządowi RP w Londynie i podlegającym im strukturom w okupowanym kraju (przede wszystkim Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej). GL-AL, które nie uznawały zwierzchnictwa rządu emigracyjnego i władz Polskiego Państwa Podziemnego, w sposób oczywisty nie mogą zostać uznane za część PSZ. Stwierdzenie to w żadnej mierze nie przeczy faktowi, że żołnierze Gwardii Ludowej i Armii Ludowej brali czynny udział w walce z hitlerowskim okupantem, walcząc z poświęceniem i bohaterstwem.

Łączę wyrazy szacunku

Leon Kieres


Oświadczenie