Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Lesława Podkańskiego, złożonym na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18), przekazał Minister Sprawiedliwości:

Warszawa, dnia 16.07.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z treścią oświadczenia Pana Senatora Lesława Podkańskiego złożonego podczas 20 posiedzenia Senatu i przekazanego przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 10 lipca 2002 r. Nr LP/043/253/02/V celem wyjaśnienia sprawy ze skargi Banku Spółdzielczego w Leśniowicach na decyzję Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. uprzejmie informuję, co następuje:

W dniu 27 listopada 2001 r. do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło podanie Banku Spółdzielczego w Leśniowicach o zaskarżenie rewizją nadzwyczajną wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie z dnia 17 października 2001 r., sygn. akt I SA/Lu 125/01, oddającego skargę w/w Banku na decyzję Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu z dnia 4 stycznia 2001 r. nr ZP-1/II-824-48/2000 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r.

Po zbadaniu sprawy w trybie przepisów o rewizji nadzwyczajnej pismem z dnia 10 maja br. Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Leśniowicach został powiadomiony o braku podstaw do skorzystania przez Ministra Sprawiedliwości z nadzwyczajnego środka zaskarżenia. W wymienionym piśmie przedstawiono przyczyny uzasadniające ocenę, że kwestionowane orzeczenie nie narusza rażąco prawa lub interesu Rzeczypospolitej polskiej, co stanowi niezbędną przesłankę jego zaskarżenia rewizją nadzwyczajną.

W załączeniu uprzejmie przedstawiam Panu Marszałkowi kserokopię tej odpowiedzi. Jednocześnie pragnę podnieść, iż ocena prawna wyrażona w orzeczeniu sądu administracyjnego jest wiążąca w sprawie dla tego sądu oraz organu, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, bez względu na poglądy prawne wyrażone w orzeczeniach sądowych w innych sprawach.

Z uwagi na upływ (w dniu 15 maja 2002 r.) sześciomiesięcznego terminu do zaskarżenia rewizją nadzwyczajną prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego - określonego w art. 10 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 43, poz. 189 ze zm.) w przedmiotowej sprawie niedopuszczalne jest, z mocy prawa, wniesienie do Sądu Najwyższego takiej rewizji.

Z tych to przyczyn kwestionowany przez Bank Spółdzielczy w Leśniowicach wyrok NSA nie mógł i nie może być zaskarżony rewizją nadzwyczajną.

Pragnę dodatkowo dodać, iż Minister Sprawiedliwości ze względu na zakres swoich kompetencji i uprawnień nie może merytorycznie odnieść się do zadanego w oświadczeniu pytania drugiego, bowiem wynikająca z art. 32 Konstytucji zasada równości obywateli wobec prawa - jak każda zasada konstytucyjna - musi być przestrzegana przez wszystkie podmioty w Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wyrazami szacunku

z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Jerzy Łankiewicz

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie