Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):

Warszawa, 26.07.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzecz
ypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Panią Senator Marię Szyszkowską na 19 posiedzeniu Senatu w dniu 21 czerwca 2002 r., przekazanym przy piśmie znak: LP/043/224/02/V, w sprawie zasad podziału środków finansowych przeznaczonych dla oddziałów opieki paliatywnej tworzonych w szpitalach oraz środków przeznaczonych dla hospicjów, uprzejmie informuję, że w pełni podzielam opinię Pani Senator odnośnie znaczenia opieki paliatywnej dla chorych na nowotwory złośliwe.

Głównym jej celem jest poprawa jakości końcowego okresu życia chorych poprzez łagodzenie dolegliwości, przywracanie dostępnej sprawności fizycznej i umysłowej, udzielanie pomocy socjalnej, reagowanie na potrzeby psychiczne i duchowe. Dzięki temu możliwe jest spokojne spędzenie ostatniego okresu życia i odejście z godnością.

Nie istnieje rozgraniczenie środków finansowych, pomiędzy szpitalem i poszczególnymi jego oddziałami. Zasady te są ogólne i dotyczą zakładu opieki zdrowotnej jako całości. Organizacja, funkcjonowanie i finansowanie poszczególnych oddziałów szpitalnych mieści się przede wszystkim w gestii organu założycielskiego zakładu opieki zdrowotnej.

Funduszami takimi natomiast nie dysponuje Ministerstwo Zdrowia, które jedynie w ramach realizacji programu rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej zagwarantowało w roku 2002 niewielką kwotę na realizację programu "Zwiększenie dostępności i efektywności opieki paliatywnej przez właściwy rozwój jej organizacji i edukacji przed i podyplomowej".

Kwestia zapewnienia właściwej opieki paliatywnej mieści się w gestii kas chorych, które zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 roku o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28 poz. 153 z późn. zm.) zapewniają ubezpieczonemu świadczenia zdrowotne, w tym opiekę paliatywno - hospicyjną (art. 31 ust. 2 pkt 11), zawierając umowy o udzielanie świadczeń ze świadczeniodawcami w rozumieniu art. 7 pkt 23 ustawy.

Trudno zgodzić się z tak negatywną oceną działania oddziałów opieki paliatywnej w szpitalach, jaką przedstawia Pani Senator.

W moim odczuciu działalność ośrodków opieki paliatywnej/hospicyjnej zasługuje na wysoką ocenę. Zwraca uwagę zaangażowanie, wszechstronne przygotowanie zawodowe i umiejętności personelu, łączone z empatią i poszanowaniem godności ciężko chorych.

Opieka paliatywna oparta jest na pracy zespołowej. Zespoły złożone są z różnych fachowców. Lekarze, członkowie zespołu opieki paliatywnej/hospicyjnej są ekspertami w zakresie analizy i opanowywania objawów zaawansowanej choroby, niezależnie od jej etiologii, winni też cechować się empatią, umiejętnością komunikacji interpersonalnej pozwalającą na rozpoznanie, zrozumienie i właściwe reagowanie na cierpienia emocjonalne i duchowe chorych i ich rodzin. Te ostatnie wymagania stawiane są też pielęgniarkom pracującym w opiece paliatywnej/hospicyjnej. W skład takiego zespołu wchodzą również odpowiednio przeszkoleni psycholodzy, duchowni, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni, w razie potrzeby farmakolodzy, dietetycy i inni. Pożądany jest też udział wolontariuszy, przedstawicieli różnych zawodów, których indywidualne umiejętności mogą zaspokajać rozmaite potrzeby chorych i ich rodzin.

Poniżej przedstawiam dane liczbowe, obrazujące rozmieszczenie jednostek opieki paliatywnej/hospicyjnej w poszczególnych województwach.

Liczba jednostek opieki paliatywnej/hospicyjnej w poszczególnych województwach (hospicja stacjonarne, oddziały medycyny paliatywnej, poradnie medycyny paliatywnej, hospicja domowe).

Przedstawiając powyższe, dziękuję Pani Senator za troskę o prawidłowe zabezpieczenie świadczeń onkologicznych i zapewniam jednocześnie, że sprawowanie opieki paliatywnej/hispicyjnej jest trudne - przekracza często granice specjalności medycznych. Przenikają się tu bowiem aspekty związane z zawodową wiedzą i umiejętnościami pracowników z postawami, systemami wartości i przekonaniami, trudno więc jednoznacznie negować wysiłek, jaki w swoją pracą i nieuleczalnie chorym pacjentom wkładają osoby zatrudnione w oddziałach paliatywno-hospicyjnych.

Mariusz Łapiński


Oświadczenie