Spis oświadczeń


Panie Marszałku, oświadczenie kieruję do ministra skarbu. Proszę o udostępnienie informacji na temat procesu prywatyzacji byłej fabryki mydła i kosmetyków Pollena-Uroda. Chodzi o sprawę niezwykłej wagi, a mianowicie o los kilkudziesięciu rodzin zamieszkałych w dawnych domach zakładowych. Grozi im utrata lokalu. Bez tej informacji, którą - mam nadzieję - pan minister mi udzieli, nie można rozstrzygnąć kwestii uprawnień lokatorów do byłych mieszkań zakładowych. W tej chwili grozi im w ogóle usunięcie z mieszkań. Całość oświadczenia składam do protokołu. Dziękuję bardzo.

Oświadczenie złożone
przez senator Marię Szyszkowską

Oświadczenie skierowane do ministra skarbu państwa Sławomira Cytryckiego

Uprzejmie proszę Pana Ministra o udostępnienie informacji na temat procesu prywatyzacji byłej warszawskiej fabryki mydła i kosmetyków nazwanej następnie Pollena-Uroda SA, której następcą prawnym jest PZ Cussons Polska SA.

Chodzi o sprawę niezwykłej wagi, jaką jest los kilkudziesięciu rodzin zamieszkałych w dawnych domach zakładowych w Warszawie przy ulicy Zwycięzców 45, Holenderskiej 3, Brazylijskiej 11B oraz Jasińskiego 2. Z przedłożonych mi dokumentów wynika, iż wymienione budynki zostały wniesione aportem do majątku spółki Pollena-Uroda SA. Świadczyć o tym mogą odpowiedzi udzielane przez ówczesne władze spółki, informujące mieszkańców, że spółka nie jest zainteresowana zbyciem swoich udziałów w postaci lokali zakładowych. W wyniku dalszego procesu, najprawdopodobniej, następcą prawnym Polleny-Urody SA została firma PZ Cussons Polska SA. Ponieważ nieznane są szczegóły transakcji - jest to przecież tajemnica handlowa - należy domniemywać, że sposób nabycia gruntów wraz z wymienionymi budynkami został w umowie handlowej sprecyzowany. Zarząd PZ Cussons Polska SA nie chce ujawnić warunków umowy ani jasno określić, czy jest następcą prawnym spółki Pollena-Uroda SA.

Wyjaśnienie tej kwestii jest kluczowe dla dalszych rozstrzygnięć. Zgodnie z brzmieniem art. 1 pkt 1a i 16 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa - DzU z 2001 r. nr 4 poz. 24 ze zmianami - zasady zbywania mieszkań stosuje się do poprzednika prawnego zbywcy, jeżeli budynki, które stanowiły jego własność, zostały wniesione jako wkład niepieniężny do spółki handlowej bądź jako podmioty będące następcą prawnym zbywcy uczestniczyły na podstawie umowy w ponoszeniu kosztów budowy budynków mieszkalnych stanowiących własność zbywcy.

Warunki nabycia dawnych mieszkań zakładowych przedstawione mieszkańcom przez zarząd firmy PZ Cussons Polska SA nie uwzględniają zasad określonych w wymienionej ustawie.

Mam nadzieję, że informacja, jaką uzyskam od Pana Ministra, pozwoli ostatecznie rozstrzygnąć problem następstwa prawnego, a co za tym idzie uprawnień lokatorów byłych mieszkań zakładowych.

Z wyrazami szacunku
Maria Szyszkowska


Spis oświadczeń