Oświadczenie


Minister Kultury przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

 

Warszawa, dnia 3 października 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Pragnę serdecznie przeprosić Pana Marszałka za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi, ale sprawa poruszona przez Panią Senator Marię Szyszkowską wymagała wnikliwej analizy, a także konsultacji z Polskim Wydawnictwem Muzycznym S.A.

Zagadnienie promocji polskiej muzyki poza granicami naszego kraju bez wątpienia jest priorytetowym zadaniem, które zajmuje bardzo ważne miejsce w polityce kulturalnej Ministra Kultury.

Pragnę uprzejmie poinformować Pana Marszałka, iż Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest największym i jedynym wydawnictwem muzycznym w Polsce, zajmującym się równolegle promocją muzyki polskiej, dawnej i współczesnej, w kraju i za granicą. Wydaje literaturę nutową, książkową o charakterze edukacyjnym, artystycznym, naukowym i popularyzatorskim. Zajmuje się także zaopatrywaniem krajowych i zagranicznych instytucji muzycznych w materiały nutowe dzieł polskich kompozytorów. W tej właśnie oficynie wydawniczej miały miejsce debiuty kompozytorskie, takich twórców, jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar. Wydawnictwo zajmuje się także publikacją i upowszechnianiem dzieł najwybitniejszych twórców narodowych: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A., podobnie jak inne tego typu oficyny na świecie, działa na rynku międzynarodowym poprzez swoich agentów reprezentujących katalogi zawierające utwory, do których Wydawnictwo ma prawo i które zostały przez PWM wydane. W katalogu dystrybucyjnym, obejmującym prawie 2500 publikacji, znajdują się nuty i książki wydane drukiem, a w katalogu wypożyczeniowym (około 1500 pozycji) - materiały orkiestrowe wypożyczone odpłatnie orkiestrom, zespołom i operom. W obu katalogach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na pierwszym miejscu znajdują się utwory polskich kompozytorów od renesansu do współczesności.

Praktyka stosowana od lat przez światowych wydawców utworów muzycznych, w tym także przez PWM, polega na wzajemnej dystrybucji publikacji, promocji twórczości oraz pośredniczeniu w wypożyczaniu materiałów orkiestrowych, jak również kontroli wnoszenia stosownych opłat na rzecz wydawców lub stowarzyszeń ochrony praw autorskich. Warto podkreślić, iż opłaty pobierane przez wydawców i ich reprezentantów trafiają w części do autorów i kompozytorów, jako honorarium za eksploatację ich intelektualnego dorobku.

Na terenie USA, Kanady i Meksyku działa, na podstawie umowy zawartej przez PWM w roku 1992, dystrybutor i agent Theodor Presser Company, który jest wyłącznym reprezentantem polskiego wydawnictwa na tym terenie.

Ze względu na obowiązujące przepisy prawa autorskiego, PWM nie dysponuje na terenie USA i Kanady prawami do utworów liczącej się części najwybitniejszych światowej sławy twórców polskiej muzyki poważnej, takich jak Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki. Dostępność pozostałych utworów polskich twórców z katalogu PWM, od Gorczyckiego i Żebrowskiego poprzez Chopina, Moniuszkę i Wieniawskiego po Bacewicz i Kilara, na terenie USA i Kanady jest nieograniczona. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaopatruje w nieograniczoną ilość materiałów nutowych amerykańskiego agenta, wysyła regularnie wszystkie nowości i utrzymuje stały kontakt z pracownikami Pressera.

Praktyką międzynarodową jest fakt, że każdy agent i dystrybutor, na podstawie rozpoznania swojego rynku i także swojego interesu, ustala samodzielnie cennik wypożyczeń utworów i cennik dystrybucyjny. Nadmienić należy, że PWM zarezerwowało sobie prawo do korekty tej polityki jeżeli byłaby ona niekorzystna dla obecności polskich muzyków udających się na koncerty do USA, którzy mogą przed wyjazdem kupić bądź wypożyczyć materiały bezpośrednio w PWM po stawkach obowiązujących w kraju.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w chwili obecnej prowadzi przegląd warunków umów z agentami reprezentującymi katalog PWM w świecie. Dotyczy to także Theodore Presser Publisher.

Rozważane są następujące kierunki zmian:

- ograniczenie klauzuli wyłączności na dotychczasowym terytorium poprzez powołanie większej liczby przedstawicieli na terenie USA i Kanady,

- wprowadzenie specjalnego obniżonego cennika opłat dla orkiestr i chórów polonijnych w USA i Kanadzie,

- nawiązanie przez PWM bezpośredniej współpracy z księgarnią Luck's Music Library,

- przeprowadzenie stosownych rozmów z firmą Presser, między innymi na tematy poruszone w interpelacji Pani Senator.

Mam nadzieję, iż działania podjęte przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. pozwolą na umocnienie pozycji polskiej muzyki na rynkach zagranicznych. Ułatwią także dostęp do materiałów nutowych (zawartych w katalogu PWM) polskim artystom i zespołom, funkcjonującym poza granicami naszego kraju.

Z poważaniem

z up. MINISTRA KULTURY

Podsekretarz Stanu

Rafał Skąpski


Oświadczenie