Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 2003-12-18

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Pani Senator Marii Szyszkowskiej złożonym podczas 49 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 listopada 2003 r. dotyczącym ochrony praw zwierząt w Polsce, uprzejmie informuję, że przywołana w oświadczeniu ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (DZ. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002) w pierwotnej wersji nie wskazywała organu odpowiedzialnego na nadzór nad przestrzeganiem jej przepisów. Nowelizacja tej ustawy związana z dostosowaniem przepisów krajowych do przepisów unijnych wyznaczyła z dniem 28 września 2002 r. Inspekcję Weterynaryjną do nadzoru nad przestrzeganiem przepisów w zakresie obejmującym ochronę zwierząt.

Dotychczas zostały wydane akty wykonawcze do ustawy obejmujące zagadnienia związane z transportem żywych zwierząt oraz warunkami utrzymywania zwierząt gospodarskich. Rozporządzenie w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 25 września 2003 r. Nr 167, poz. 1629) wejdzie w życie w dniu 25 marca 2004 r. z wyłączeniem niektórych przepisów odnoszących się do warunków utrzymywania kur niosek. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu transportu zwierząt (Dz. U. Nr 185 poz. 1809) obowiązuje od dnia 7 listopada br. Dodatkowym organem nadzoru jest w tym przypadku Inspekcja Transportu Drogowego, która jest upoważniona do nakładania mandatów karnych za wykroczenia stwierdzane podczas kontroli pojazdów przewożących zwierzęta.

Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym kwalifikacji osób uprawnionych do uboju zwierząt oraz określającym dopuszczalne metody uboju i uśmiercania zwierząt.

Zakończenie prac legislacyjnych nad prawem weterynaryjnym w tym nad ustawą o Inspekcji Weterynaryjnej oraz zakończenie procesu dostosowania podmiotów (w tym zakładów zajmujących się ubojem zwierząt) i gospodarstw utrzymujących zwierzęta do standardów unijnych powinno zapewnić możliwość skutecznego egzekwowania warunków uboju oraz utrzymywania i transportowania zwierząt w zgodzie z przepisami odnoszącymi się do dobrostanu zwierząt. Istotnym problemem, trudnym do rozwiązania w istniejącym systemie prawnym, jest egzekucja praw zwierząt domowych przez organa Inspekcji Weterynaryjnej. Możliwości działania są ograniczone w tym przypadku do kierowania wniosków o ukaranie do Sądów Grodzkich w przypadku wykroczeń i do prokuratury, w przypadkach uznanych przez ustawę za przestępstwa, przy bardzo ograniczonych możliwościach kontroli warunków utrzymywania tych zwierząt.

Informuję także, że w Sejmie i Senacie oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają obecnie prace legislacyjne związane m.in. z funkcjonowaniem organów nadzoru nad dobrostanem zwierząt zawarte w prawie weterynaryjnym i ustawie o ochronie zwierząt. Zakończenie tych prac i wdrożenie zawartych w tworzonych aktach prawnych przepisów pozwoli zwiększyć skuteczność ustanowionego systemu kontroli nad przestrzeganiem praw zwierząt.

Z poważaniem

MINISTER
Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie