Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 18 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 17 lutego 2004 r. o sygn. BPS/DSK-043-72-04 przekazującego oświadczenie Senatora RP Pani Marii Szyszkowskiej złożone podczas 56. posiedzenia Senatu w dniu 12 lutego 2004 r. w sprawie ras psów uznawanych za agresywne oraz organizowania walk psów, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Na podstawie art. 128 Kodeksu wykroczeń Policja podejmuje czynności zmierzające do przeciwdziałania praktykom organizowania nielegalnych walk psów. Zadaniem Policji jest przeciwdziałanie łamaniu prawa jakie, w przedmiotowym wypadku, stanowi urządzanie gry hazardowej z wykorzystaniem psów.

Należy ponadto wskazać, iż Policja aktywnie współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami podczas podejmowania interwencji w sytuacji ujawnienia znęcania się nad zwierzętami.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało i skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

W projekcie przewiduje się, że uzyskiwanie zezwolenia na posiadanie lub hodowlę psów ras uznanych za agresywne dotyczyć będzie także mieszańców tych ras.

Projekt określa również warunki uzyskania takiego zezwolenia. Może je otrzymać osoba, która:

1) jest pełnoletnia

2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,

3) posiada nienaganną opinię wydaną przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji,

4) posiada orzeczenie wydane przez upoważnionych lekarza i psychologa stwierdzające, że nie należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. Nr 53, poz. 549 z późn. zm.) (tj.: nie ma zaburzeń psychologicznych, o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia fizycznego lub znacznie ograniczonej sprawności psychologicznej, nie wykazuje istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, nie jest uzależniona od alkoholu lub substancji psychoaktywnych),

5) jest w stanie zapewnić nadzór nad psem.

Należy zauważyć, że w stosunku do obecnego stanu prawnego jest to znaczne zaostrzenie wymagań w zakresie uzyskiwania zezwoleń. Dotychczas przepisy tej ustawy mówiły, że zezwolenia nie wydaje się jeżeli pies będzie utrzymywany w warunkach, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Nowe wymagania zapewnią, że zezwolenia będą udzielane osobom nie stwarzającym zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.

W projekcie przewiduje się także, że posiadacze psów ras agresywnych i mieszańców będą obowiązani poddać psy szkoleniu na posłuszeństwo, przed ukończeniem przez psa 18 miesiąca życia. Szkolenia mają prowadzić organizacje zrzeszające właścicieli psów, przedsiębiorcy i jednostki organizacyjne służb, których zadaniem jest utrzymywanie porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Projekt przewiduje także, że w miejscach publicznych psy będą mogły być wyprowadzane jedynie w kagańcu lub ma smyczy.

Ponadto, projekt zobowiązuje posiadaczy psów ras agresywnych i mieszańców tych ras do zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa. Szczegółowe warunki tych umów określi w drodze rozporządzenia Minister Finansów.

W chwili obecnej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie posiada informacji na temat liczby psów ras agresywnych, jaka została dotychczas zarejestrowana. Wydaje się także, że trudno było uzyskać takie informacje, gdyż na terenie kraju nie jest prowadzony centralny rejestr psów. Jednocześnie należy stwierdzić, że rejestr taki przyczyniłby się do zwiększenia kontroli państwa nad populacją psów w kraju, jednakże jego utworzenie pociągałoby za sobą znaczne skutki finansowe.

W kwestii współpracy z organizacjami społecznymi należy zauważyć, że projekt ww. ustawy jak również projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. Nr 77, poz. 687) były konsultowane ze Związkiem Kynologicznym, Rzeszowskim Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt, Klubem Rottweilera i Towarzystwem Przyjaciół Zwierząt.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Inspekcja Weterynaryjna podlega Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dlatego zasadnym byłoby zwrócenie się ze stosownym zapytaniem również do tego organu.

Z szacunkiem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz MATUSIAK

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie