Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):

Warszawa, dnia 19 lipca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez senator Marię Szyszkowską podczas 83. posiedzenia Senatu w dniu 16 czerwca 2005 r., przekazane pismem z dnia 21 czerwca 2005 r. (nr BPS/DSK-043-291/05), przedstawiam następujące stanowisko w sprawie lokalizacji nowych cmentarzy wśród pól uprawnych.

W rozumieniu przepisów art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r., Nr 23, poz. 295 z późn. zm.), cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.), miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego podlegają postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy), w ramach którego zapewniony jest udział społeczeństwa. W toku postępowania opracowywana jest prognoza oddziaływania na środowisko, która musi spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 14 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać prognoza oddziaływania na środowisko dotycząca projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2002 r., Nr 197, poz. 1667).

Przed przystąpieniem do sporządzania planu, należy sporządzić opracowanie ekofizjograficzne (art. 72 ust. 4 i 5 ustawy Prawo ochrony środowiska). Szczegółowe wymagania, jakie musi spełniać ten dokument, określone są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 9 września 2002 r. w sprawie opracowań ekofizjograficznych (Dz.U. z 2002 r., Nr 155, poz. 1298).

Cmentarze powinny znajdować się na ogrodzonym terenie, odpowiednim pod względem sanitarnym (art. 5 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Szczegółowo określa to Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz.U. z 1959 r., Nr 52, poz. 315).

Rozporządzenie to stawia szereg warunków, jakie muszą być spełnione, aby można było zlokalizować cmentarz, a dodatkowo nakłada obowiązek przeprowadzenia, przed zatwierdzeniem lokalizacji cmentarza, szczegółowych badań środowiska, obejmujących takie elementy, jak: warunki gruntowo-wodne terenu, cechy fizyczne i chemiczne gruntu, stosunki wodne, charakterystykę istniejących zespołów roślinnych.

Badania te powinny mieć miejsce przed zatwierdzeniem lokalizacji cmentarza, najlepiej więc przeprowadzać je na etapie sporządzania opracowania ekofizjograficznego, przed opracowaniem projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych założenie lub rozszerzenie cmentarza (komunalnego czy wyznaniowego) wymaga uzyskania zgody, a ich zamknięcie - opinii właściwego inspektora sanitarnego.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na Rozporządzenie Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowaniu zmarłych (Dz.U. z 1972 r., Nr 47, poz. 299 z późn. zm.) - między innymi z powodu zdefiniowanych w nim warunków, na podstawie których można określić obszar potrzebny na założenie lub powiększenie cmentarza.

Z wyrazami szacunku

MINISTER ŚRODOWISKA

Tomasz Podgajniak


Oświadczenie