U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 listopada 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze
b
udżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 października 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:

-

w art. 1 w pkt 3 kropkę na końcu zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) w art. 5a ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Świadczenia, o których mowa w ust. 1, przysługują niezależnie od świadczeń określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i są finansowane z budżetu państwa w części dotyczącej ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz udzielane w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez tego ministra.".".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Kazimierz KUTZ


UZASADNIENIE

Senat postanowił wprowadzić jedną poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Poprawka zmierza do tego, by finansowanie świadczeń zdrowotnych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych odbywało się bezpośrednio z części budżetu państwa będącej w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nie jak dotychczas - z części, którą dysponuje Minister Zdrowia. Zapobiegnie to zbędnym, zdaniem Senatu, rozliczeniom pomiędzy tymi dwoma ministerstwami, z tytułu finansowania świadczeń zdrowotnych. Senat uznał, że poprawka ta mieści się w zakresie zagadnień okołobudżetowych, i przez to może stanowić uzupełnienie zmian zawartych w nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.