U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 3 kwietnia 2003 r.

w sprawie ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 14 marca 2003 r. ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 22 w ust. 5 wyraz "Skarga" zastępuje się wyrazem "Odwołanie";

2)

w art. 22 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Od decyzji wydanej w trybie art. 16 oraz od decyzji odmownej wydanej w tym trybie, odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych nie przysługuje.";

3)

w art. 26, w art. 23a w ust. 1 wyrazy "Od 1 stycznia 2004 r. świadczenia" zastępuje się wyrazem "Świadczenia";

4)

w art. 33 po wyrazie "ogłoszenia" dodaje się wyrazy ", z wyjątkiem art. 26, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


Uzasadnienie

Wniesione przez Senat poprawki nr 1 i 2 zapewniają zgodność ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową z Kodeksem postępowania cywilnego oraz z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Od decyzji wydanych w sprawach odszkodowawczych w razie wypadku lub choroby, pozostających w związku ze służbą wojskową przysługuje droga sądowa - odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych na zasadach i w terminach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (art. 22 ust. 4). Mają tutaj zastosowanie przepisy części pierwszej - Postępowanie rozpoznawcze, księgi pierwszej - Proces, tytułu VII - Postępowania odrębne, działu III - Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Sprawy, o których mowa w art. 22 ust. 4 oraz organy wydające decyzje dotyczące świadczeń odszkodowawczych mieszczą się w definicji spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz definicji organów rentowych zawartych w K. p. c. (por. art. 476 §1 oraz §4 w zw. z §2 K. p. c.). W razie niewydania decyzji przez właściwy organ w terminie 60 dni od dnia otrzymania orzeczenia, ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową przewiduje środek zaskarżenia, jakim jest skarga do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, art. 26 ust. 5 (lub brak możliwości wniesienia tego środka, art. 22 ust. 6). Na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego w celu zaskarżenia decyzji organów rentowych wnosi się środek w postaci odwołania. Jeżeli więc mają być stosowane przepisy K. p. c., zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, trzeba uwzględnić uregulowania przewidziane dla spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych i wyeliminować niezgodność terminologiczną obu ustaw oraz niejasność charakteru prawnego i trybu, w którym miałaby być rozpoznawana skarga do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spójność obu ustaw przywraca poprawka nr 1 i 2, przy czym poprawka nr 2 stanowi uzupełnienie ustawy o uregulowania dotyczące nieprzysługiwania drogi sądowej także od decyzji odmownej w sprawie świadczeń odszkodowawczych przyznawanych przez Ministra Obrony Narodowej w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Ta ostatnia kwestia zapewnia spójność z systemem prawnym, a w szczególności z art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w sposób nie budzący wątpliwości odnosi się do decyzji w sprawie świadczeń przyznanych w drodze wyjątku oraz decyzji odmownych, zaś te ostatnie decyzje są w praktyce najczęściej zaskarżane.

Poprawki nr 3 i 4 zapewniają zgodność uregulowania, dotyczącego świadczeń z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, mającego obowiązywać od 1 stycznia 2004 r., z zasadami techniki legislacyjnej.