U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 maja 2003 r.

w sprawie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2003 r. ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1 po wyrazach "przez hodowcę" dodaje się wyraz "odmiany";

2)

w art. 2 w ust. 1 w pkt 6 wyrazy "zmierzającą do wytworzenia" zastępuje się wyrazami "umożliwiającą wytworzenie";

3)

w art. 4 w ust. 6 oraz w art. 23 w ust. 5 wyraz "Unijne" zastępuje się wyrazem "Wpólnotowe";

4)

w art. 11 w ust. 2 w pkt 8 wyrazy "wyłącznego prawa" zastępuje się wyrazem "wyłącznym prawem";

5)

w art. 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Hodowca ma prawo do zapoznania się z przebiegiem oraz wynikami badań OWT jego odmiany, a po wydaniu decyzji o przyznaniu wyłącznego prawa - do otrzymania raportu końcowego z badań OWT.";

6)

w art. 23 w ust. 9 kropkę na końcu zastępuje się przecinkiem oraz dodaje się wyrazy "chyba że posiadacz gruntów rolnych stosuje materiał ze zbioru jako materiał siewny bardzo wczesnych odmian ziemniaka na powierzchni powyżej 1 ha, a w przypadku wczesnych odmian ziemniaka na powierzchni powyżej 2 ha.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta Danielak


UZASADNIENIE

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na 47 posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2003 r. ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, postanowił wprowadzić do jej tekstu 6 poprawek, w tym 4 poprawki o charakterze legislacyjnym (poprawki nr 1, 3, 4, 5).

Senat przyjmując poprawkę nr 2 zmienił definicję zachowania odmiany w ten sposób, że będzie to działalność "umożliwiająca" wytworzenie materiału siewnego odmiany, a nie działalność jedynie "zmierzająca" do wytworzenia materiału siewnego odmiany.

Poprawką nr 6 zdecydowano, w przepisie dotyczącym instytucji "przywileju rolnika", wprowadzić wyjątek od zasady nieudzielania hodowcom przez posiadaczy gruntów rolnych o powierzchni do 5 ha informacji o ilości materiału siewnego uzyskanego z materiału ze zbioru. Obowiązek ten będzie spoczywał na posiadaczach gruntów rolnych stosujących materiał ze zbioru jako materiał siewny bardzo wczesnych odmian ziemniaka na powierzchni powyżej 1 ha, a w przypadku wczesnych odmian ziemniaka na powierzchni powyżej 2 ha.

Poprawka nr 1 ma za zadanie doprecyzować zakres przedmiotowy ustawy.

Z kolei w celu prawidłowego odwołania się do instytucji zajmującej się na szczeblu wspólnotowym ochroną prawną odmian roślin, podjętą uchwałą, Senat zmienił nazwę Unijnego Biura Odmian Roślin na Wspólnotowe Biuro Odmian Roślin (poprawka nr 3).

Poprawka nr 4 ma charakter redakcyjny - wskazuje, poprzez zmianę przypadków, że wyłącznym prawem chroniona jest odmiana, a nie jak uchwalił Sejm, że to wyłączne prawo korzysta z ochrony w innych państwach.

Natomiast przeredagowanie dotychczasowego przepisu art. 16 ust. 2 uzasadnione zostało koniecznością podkreślenia praw przysługujących hodowcy na etapie prowadzenia badań OWT (poprawka nr 5).