U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 10 lipca 2003 r.

w sprawie ustawy o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych
z budżetu państwa

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2003 r. ustawy o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych z budżetu państwa, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 wyrazy "podlegają wraz z oprocentowaniem w całości zwrotowi" zastępuje się wyrazami "podlegają zwrotowi w całości wraz z oprocentowaniem";

2)

w art. 2 w ust. 2 skreśla się wyraz "sporządzenia";

3)

w art. 3 skreśla się ust. 3.

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


Uzasadnienie

Senat uznał za podstawową dla uregulowań ustawy o spłacie pożyczek udzielonych kasom chorych z budżetu państwa, materię art. 3 ust. 3, pozwalającego ministrowi właściwemu do spraw budżetu na umorzenie pożyczki (także odroczenie terminu jej spłat lub rozłożenie płatności na raty). Poprawka nr 3 eliminuje ten przepis jako niespójny z art. 3 ust. 1 i 2, regulującym wymienione kwestie w drodze cywilnoprawnej. Senat miał przy tym na względzie przede wszystkim jednak dobro finansów publicznych. W przypadku umorzenia pożyczki udzielonej kasom chorych ma miejsce niewywiązanie się z zaciągniętych zobowiązań wobec budżetu państwa, co godzi w interes finansowy państwa i wyrządza szkodę nie tylko budżetowi państwa, lecz także obywatelom. Przepisy dotyczące finansów publicznych powinny być jasne i przejrzyste; niekorzystne dla systemu finansów publicznych jest stwarzanie możliwości powstawania precedensów mogących naruszać jego spójność. Umożliwienie posługiwania się daleko posuniętą uznaniowością jako kryterium umorzenia pożyczki stanowi pozorną ochronę interesów obywateli-pacjentów i godzi w nich samych. Dlatego Senat akceptuje jako jedyne właściwe uregulowanie w przyjętej przez Sejm w dniu 12 czerwca 2003 r ustawie, ograniczenie jej brzmienia tylko i wyłącznie do materii spłaty pożyczek.

Pozostałe poprawki zmierzają do poprawienia jasności i czytelności ustawy oraz prawidłowości redakcyjnej jej przepisów.