U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 3 czerwca 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 14 maja 2004 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1:

a) w zdaniu wstępnym skreśla się wyrazy "w tytule I "Małżeństwo"",

b) w pkt 3 w zdaniu wstępnym przed wyrazami "tytuł działu III" dodaje się wyrazy "w tytule I",

c) w pkt 4 i 15 w zdaniu wstępnym przed wyrazami "w dziale III" dodaje się wyrazy "w tytule I";

2)

w art. 5 w ust. 5 w pkt 2 wyraz "zaciągnięte" zastępuje się wyrazem "powstałe";

3)

w art. 5 w ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Jeżeli roszczenie powstało przed wejściem w życie ustawy, egzekucję prowadzi się według przepisów dotychczasowych.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


Uzasadnienie

Poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw dotyczą głównie przepisów przejściowych. W związku ze zmianami w zakresie ustrojów majątkowych między małżonkami oraz zmianami zasad odpowiedzialności małżonków za zobowiązania, należało uściślić zasady stosowania przepisów dotychczasowych i zapewnić spójność uregulowań w przyjętej nowelizacji. Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 przepisy dotychczasowe mają być stosowane m. in. do odpowiedzialności małżonków za zobowiązania sprzed wejścia w życie ustawy - za zobowiązania wynikające z czynności prawnej, jak i za zobowiązania nie wynikające z czynności prawnej. W myśl art. 5 ust. 5 pkt 2 przepis o ograniczeniu lub wyłączeniu odpowiedzialności majątkiem wspólnym za zobowiązanie jednego małżonka miałby mieć zastosowanie wyłącznie do zobowiązań zaciągniętych przed wejściem ustawy w życie, tj. tylko tych, które powstały na podstawie czynności prawnej. Tę niespójność usuwa poprawka nr 2 - terminem zobowiązania powstałe w systemie prawa cywilnego są objęte, zarówno zobowiązania zaciągnięte przez dokonanie czynności prawnej, jak i zobowiązania nie wynikające z czynności prawnej.

Poprawka nr 3 zapewnia spójność ustawy w części dotyczącej stosowania przepisów dotychczasowych w zakresie postępowania egzekucyjnego. Jeżeli uregulowanie art. 5 ust. 5 nakazuje stosowanie przepisów dotychczasowych m. in. do oceny odpowiedzialności małżonków za zobowiązania sprzed wejścia w życie ustawy, a także do wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności majątkiem wspólnym za zobowiązania jednego małżonka, a ustawa zmieniła zasady odpowiedzialności majątkiem wspólnym, to nie znajduje uzasadnienia różnicowanie podstaw prowadzenia egzekucji w zależności od dnia jej wszczęcia, nie zaś od dnia powstania roszczenia.

Poprawka nr 1 ma charakter uściślająco-porządkujący.