U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 28 lipca 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 16 lipca 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:

"1a) w art. 6 :

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2, do ukończenia przez dziecko:

    1. 18 roku życia lub
    2. nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo
    3. 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.",

b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Zasiłek rodzinny przysługuje osobie uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.";";

2)

w art. 1 w pkt 2 skreśla się lit. a;

3)

w art. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) w art. 15 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) na częściowe pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, a także gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności - w wysokości 80 zł miesięcznie na dziecko albo";";

4)

art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. Ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 5 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2005 r.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


Uzasadnienie

Przyjmując w dniu 16 lipca br. ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, Sejm przyznał osobom samotnym - uczącym się w szkole lub w szkole wyższej (do ukończenia 24 roku życia), uprawnienie do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jednakże w ustawie o świadczeniach rodzinnych zasadą jest, że dodatek (i inne dodatki) przysługuje do zasiłku rodzinnego, w nowelizacji zostało to pominięte - przyznano sam dodatek bez prawa do zasiłku rodzinnego. Poprawki Senatu (nr 1 i 2) przyznają osobie uczącej się uprawnienie do zasiłku rodzinnego, a tym samym do dodatków przewidzianych ustawą, w tym także do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, zapewniając spójność uregulowań ustawy.

Poprawka nr 3 dotyczy uprawnienia do dodatku z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Senat rozszerza je na dzieci niepełnosprawne uczące się w gimnazjach, często odległych od ich miejsca zamieszkania. Ustawowy obowiązek zapewnienia przez gminę dojazdu do szkół gimnazjalnych jest realizowany przez gminę, jednakże w stosunku do kręgu dzieci, o których mowa w poprawce, zasadne stało się wprowadzenie uregulowania zapewniającego im możliwość kontynuowania nauki, w razie zaistnienia przeszkód w wykonaniu tego zadania przez gminę.

Poprawka nr 4 w sposób prawidłowy, z punktu widzenia zasad techniki legislacyjnej, reguluje wejście w życie ustawy oraz zapewnia realny termin wydania rozporządzenia dotyczącego wywiadu środowiskowego, który ma za zadanie wyjaśnienie wątpliwości co do samotnego (w rzeczywistości) wychowywania dziecka.