U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 21 lipca 2005 r.

w sprawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 8 lipca 2005 r. ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w ust. 2 skreśla się wyraz "części";

2)

w art. 3:

a) w ust. 5 w zdaniu wstępnym po wyrazach "w ust. 4," dodaje się wyrazy "w okresie obowiązywania ustawy,",

b) w ust. 6 w zdaniu końcowym po wyrazach "podlegająca zwrotowi" dodaje się wyrazy ", w okresie obowiązywania ustawy,",

c) ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Kwota zwrotu obliczona zgodnie z ust. 5 i 6 dotyczy sumy wszystkich wydatków udokumentowanych w sposób określony w ust. 2 i podlega zaokrągleniu do pełnych złotych.";

3)

w art. 6 w ust. 3 wyrazy "doręczenia decyzji" zastępuje się wyrazami "wypłaty kwoty zwrotu";

4)

w art. 9, w art. 76a w § 1-3 wyrazy "należności, o której mowa" zastępuje się wyrazami "wydatków, o których mowa";

5)

w art. 10 w pkt 1 i 2, pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla ustalenia osobie fizycznej dokonującej zakupu u przedsiębiorcy, prawidłowej wielkości zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.";

6)

po art. 10 dodaje się art. 10a w brzmieniu:

"10a. W przypadku inwestycji zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, termin, o którym mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, liczy się od dnia wejścia w życie ustawy.".

 

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


Uzasadnienie

W dniu 21 lipca 2005 r. Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Proponuje w niej przyjęcie sześciu poprawek.

W poprawce oznaczonej nr 2 Senat uznał za konieczne doprecyzowanie przepisów ustawy poprzez wskazanie, że maksymalna kwota zwrotu wskazana w art. 3 dotyczy sumy wszystkich wydatków objętych zwrotem, dokonanych pomiędzy 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 r. bez względu na liczbę składanych przez osobę fizyczną wniosków o zwrot, złożonych w okresie obowiązywania ustawy.

Uchwalając poprawkę nr 3 Senat zaproponował zmianę, która prawidłowo określi dzień, od którego będą naliczane karne odsetki, w przypadkach nie wywiązania się przez urząd skarbowy z obowiązku terminowej wypłaty należnego zwrotu.

W poprawce nr 6 Senat, mając na uwadze potrzebę wypełnienia zaistniałej w ustawie luki prawnej, wprowadził przepis przejściowy, który w przypadku gdy inwestycja została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy, pozwala osobie fizycznej wnieść w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wniosek o zwrot części wydatków dokonanych po 1 stycznia 2004 r.

Pozostałe zmiany mają charakter zmian redakcyjnych.