Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

20 grudnia 2005 r. w Senacie odbyła się konferencja pt.: Wykorzystanie funduszy europejskich na obszarach wiejskich", zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o wykorzystaniu funduszy UE przez gminy wiejskie i występujących w tym zakresie barierach, o propozycjach zmian w finansowaniu i zasadach wykorzystania tych funduszy, a także o wykorzystaniu funduszy UE przez rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z informacjami na temat wykorzystania wsparcia udzielanego gminom wiejskim przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a także z prezentacją działań Związku Gmin Wiejskich RP w zakresie promocji wykorzystania funduszy strukturalnych UE.

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Banku Gospodarstwa Krajowego i Związku Gmin Wiejskich RP.

* * *

22 grudnia 2005 r. w Senacie odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie, licznie zgromadzeni senatorowie oraz pracownicy Kancelarii Senatu. W Senacie zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Przy kolędach śpiewanych przez chór studentów Wydziału Filologii Bałtyckiej Uniwersytetu Warszawskiego SUKTINIS składano sobie życzenia świąteczne.

* * *

22 grudnia 2005 r. marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w gmachu Senatu wystawę pt. "Żywe Miasto - Solidarność w pamięci gdańszczan".

Inicjatorem przedsięwzięcia była gdańska Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do Niepodległości". Na wystawie zaprezentowano fotografie dokumentalne i eksponaty związane z Sierpniem `80 i początkami "Solidarności".

Wystawa była już pokazywana w Gdańsku w sierpniu 2005 r. i liczyła około 200 fotografii w różnych formatach. Wobec ograniczonych możliwości ekspozycyjnych w budynku Senatu organizatorzy dokonali wyboru najcenniejszych obiektów. Zaprezentowano także krótki materiał filmowy.

Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do niepodległości" wspólnie z Gazetą Wyborczą zbierała pamiątki związane z Sierpniem `80 i pierwszą "Solidarnością". Zgromadzone eksponaty to setki zdjęć, ulotek, gazet i znaczków oraz wiele innych pamiątek. Dotyczą one także wydarzeń Grudnia `70, wypadków radomskich z 1976, stanu wojennego i wyborów z 1989 roku. Wartość historyczna tych materiałów, zwłaszcza zdjęć, jest ogromna. Fotografie najczęściej robili sami gdańszczanie, nigdy nie były one publikowane. Wystawa w Senacie będzie prezentowana do połowy stycznia 2006 r.

* * *

23 grudnia 2005 r. odbyły się uroczystości związane z przejęciem władzy prezydenckiej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach wziął udział marszałek Bogdan Borusewicz, członkowie Prezydium Senatu, senatorowie.

Prezydent L. Kaczyński złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Po zaprzysiężeniu w archikatedrze św. Jana prymas Polski kardynał Józef Glemp odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. W wygłoszonej homilii prymas podkreślił, że od wieków w katedrze obecny jest majestat Boga - czy to w czasach koronacji królów, czy święceniach tysięcy kapłanów. Przypomniał, że Stanisław August Poniatowski koronowany był w tej katedrze i tu właśnie przysięgał wierność Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu mszy prezydent i prymas zeszli do podziemi archikatedry i przy sarkofagach prezydentów II Rzeczypospolitej złożyli kwiaty. Potem przeszli do kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego. Następnie prezydent L. Kaczyński udał się pieszo na Zamek Królewski. Odebrał tam insygnia Kawalera Orderu Orła Białego i Wielkiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski. Jak powiedział sekretarz Kapituły Orderu Orła Białego Władysław Bartoszewski, stał się tym samym 13 Wielkim Mistrzem i przewodniczącym kapituły.

Na Placu Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, odbyła się ceremonia przyjęcia przez prezydenta L. Kaczyńskiego zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Prezydent RP przyjął meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie prezydent RP przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP poprzez przyklęknięcie i ucałowanie proporca Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP.

Prezydent L. Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym powiedział: Poczytuję sobie za wielki zaszczyt to, że w dniu dzisiejszym z mocy obowiązującej w Polsce konstytucji obejmuję zwierzchnictwo nad armią, która ma tysiącletnią tradycję. Tradycję wielu zwycięstw w bitwach i wojnach, tradycję walki w obronie niepodległości ojczyzny, tradycję powstańców czterech polskich powstań, tradycję brygad z I wojny światowej, armii okresu międzywojennego i polskich sił zbrojnych w czasie II wojny światowej. To piękna tradycja, tradycja wspaniała i tradycja głęboko zobowiązująca. Jesteście obrońcami ojczyzny i ten obowiązek z honorem polskiego oficera i polskiego żołnierza musicie wykonywać na co dzień, musicie go wykonywać do końca. Żyjemy od ponad 60 lat w czasach pokoju, kolejne już pokolenie Polaków nie wie z własnego doświadczenia co to jest wojna. Mam głęboką nadzieję, powiem więcej - jestem pewien, że także następne pokolenia Polaków będą mogły żyć i rosnąć w pokoju. Ale przyszłości nikt nie zna, dlatego siły zbrojne są Polsce potrzebne, siły zbrojne działające w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, sprzymierzone z wieloma potężnymi sojusznikami, ale jednocześnie odrębne, nasze, polskie, biało-czerwone. Jak mówił Pan minister obrony, od wielu lat żołnierz polski walczy, czy można powiedzieć lepiej - pracuje, służy dla pokoju. Dzisiaj w Iraku, a także Afganistanie, Pakistanie, na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach, jutro być może gdzie indziej. Ta służba to służba społeczności międzynarodowej, to służba ludzkości. Ale pamiętajcie też, Panowie generałowie, oficerowie i żołnierze, że to także służba Polsce. Trzeba ją pełnić z odwagą i honorowo. Armia jest od tego, żeby być odważna. Dziękuję za tę służbę, dziękuję za wszystko, co zrobiliście dotąd i zapewniam, że jako zwierzchnik sił zbrojnych, jako prezydent Rzeczypospolitej, będę o sprawach armii zawsze z troską myślał. Powiem więcej - chcę, żeby ta armia, choć dziś nowocześniejsza niż przed kilku, czy kilkunastu laty, była jeszcze nowocześniejsza i silniejsza. Zrobię wszystko, żeby tak się stało. Dziękuję Wam za służbę!

Na zakończenie uroczystości prezydent RP przyjął defiladę pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment