Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

22 listopada 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Marek Ziółkowski oraz dyrektor Biura Informacji Rady Europy Hanna Machińska i dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Małgorzata Naimska otworzyli w Senacie wystawę "Warszawa w Europie - 15. rocznica przystąpienia Polski do Rady Europy".

Otwierając wystawę, marszałek B. Borusewicz przypomniał, że Polska już 15 lat jest w Radzie Europy. Jak stwierdził, ta instytucja jest bardzo potrzebna, ponieważ działa na rzecz pokoju, stabilizacji i umacniania demokracji w Europie.

Wicemarszałek M. Ziółkowski podkreślił, że choć Rada Europy istnieje od 1949 r., to Polska mogła przystąpić do niej dopiero w 1991 r. Dodał, że wcześniej do Rady Europy byli delegowani polscy parlamentarzyści i w pierwszej delegacji parlamentarnej do Rady Europy był jego ojciec senator Janusz Ziółkowski. Zdaniem wicemarszałka, siła Rady Europy polega na tym, że obejmuje swoim działaniem wszystkie kraje europejskie, stoi na straży praw człowieka, umacnia demokrację, dba, by przestrzegano standardów państwa prawa, przywiązuje dużą wagę do polityki regionalnej.

Dyrektor H. Machińska przypomniała, że senator J. Ziółkowski na Forum Rady Europy mówił o konieczności reorientacji jej zainteresowań na Europę Środkową i Wschodnią, a także skoncentrowania się w tym rejonie na procesie budowy i umacniania demokracji. Zaznaczyła, że impulsem do zorganizowania wystawy była nie tylko okrągła rocznica, ale także III Szczyt szefów państw lub rządów Rady Europy, który odbył się w ubiegłym roku w Warszawie.

"Ta wystawa jest wyrazem chęci współpracy Warszawy z Radą Europy" - powiedziała dyrektor M. Naimska. Dodała, że wystawa jest wizytówką Warszawy i będzie prezentowana w innych miastach.

Autorem wystawy jest historyk Andrzej Kunert. Wcześniej była prezentowana w dawnym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa przedstawia historyczne i współczesne relacje naszej stolicy i kraju z Europą. Przypomina drogę, którą przeszła Polska w procesie integracji z pozostałymi krajami europejskimi. Na ekspozycję składają się zdjęcia obrazujące związki naszej stolicy ze zjednoczoną Europą i jej instytucjami oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w Polsce.

W Senacie wystawa będzie eksponowana do połowy grudnia br.

* * *

23 listopada 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz wystosował kondolencje do rodzin i bliskich poległych górników w kopalni "Halemba":

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci górników z kopalni <<Halemba>>. Rodzinom i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia".

* * *

23 listopada 2006 r. w Senacie, z udziałem marszałka Bogdana Borusewicza, odbyła się prezentacja książki "Z historii Polaków w Kazachstanie (1936-1956)". Podczas uroczystości ambasador Kazachstanu w Polsce Aleksej Wołkow odznaczył prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzeja Stelmachowskiego orderem "Przyjaźni" II stopnia.

Marszałek B. Borusewicz podziękował władzom Kazachstanu za wydanie książki. Podkreślił, że praca specjalistów z Archiwum Prezydenta Kazachstanu i innych archiwów kazachstańskich przybliża czytelnikowi polskiemu prawdę o naszej wspólnej historii. Marszałek złożył także podziękowania na ręce ambasadora Kazachstanu za zrozumienie naszej niełatwej historii i za pomoc, jaką otrzymali Polacy od Kazachów w tym trudnym dla obu narodów okresie. Zaznaczył, że wydanie książki zbiegło się w czasie z 70. rocznicą pierwszych deportacji Polaków do Kazachstanu. "Obecnie, po 70 latach tragicznych doświadczeń okresu stalinizmu, Polska i Kazachstan, dwa suwerenne państwa, wzorcowo układają swoje stosunki. Jesteśmy dla siebie ważnymi partnerami i nasza współpraca gospodarcza, która rozwija się dobrze, ma wspaniałe perspektywy" - powiedział marszałek Senatu.

Marszałek B. Borusewicz serdecznie powitał na uroczystości prof. A. Stelmachowskiego. Podkreślił, że jego niestrudzona działalność i troska o rodaków rozsianych po całym świecie, w tym w Kazachstanie, jego praca na rzecz zbliżenia między obu narodami dobrze służą przyszłości naszych społeczeństw.

Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce A. Wołkow złożył kondolencje z powodu tragedii w kopalni "Halemba". Powiedział, że związki Polaków z Kazachstanem mają długą tradycję. Datują się od XIII wieku, kiedy polski mnich Benedykt przeszedł przez ziemie dzisiejszego Kazachstanu, otwierając dla Europejczyków Azję Centralną. W ciężkich czasach stalinowskich represji w Kazachstanie znalazło się około 100 tys. deportowanych Polaków. Wielu z nich przeżyło dzięki przyjaznemu wsparciu narodu kazachskiego. Podkreślił, że prezentowana książka to zbiór dokumentów obrazujących losy Polaków, którzy znaleźli się w Kazachstanie. Jest to kolejny krok w kierunku usunięcia białych plam historii. Jego celem jest zachowanie historycznej pamięci i przekazanie tej wiedzy następnym pokoleniom.

Ambasador podkreślił, że ogromną rolę we wspieraniu Polaków w Kazachstanie i utrzymywaniu kontaktów między obu krajami odgrywa "Wspólnota Polska" i jej prezes prof. A. Stelmachowski. Działalność stowarzyszenia sprzyja zachowaniu bliskości między obu narodami, a także współpracy kulturalnej. Powiedział że decyzją prezydenta Republiki Kazachstanu za wkład w przyjaźń i współpracę prof. A. Stelmachowski został odznaczony orderem "Przyjaźń". Zaznaczył, że to jedno z najwyższych odznaczeń w Kazachstanie.

Prof. A. Stelmachowski powiedział, że to dla niego dzień osobistej satysfakcji, ale i smutku z powodu żałoby narodowej, a także z powodu smutnej rocznicy deportacji Polaków do Kazachstanu. Podkreślił, że nad tym wszystkim góruje przyjaźń narodów polskiego i kazachskiego. W tamtych strasznych czasach społeczeństwo Kazachstanu potrafiło podać rękę ofiarom represji stalinowskich. "Jesteśmy za to wdzięczni i wdzięczni jesteśmy za utrwalenie w druku tamtych trudnych lat" - powiedział prezes A. Stelmachowski. Na ręce ambasadora złożył podziękowania za odznaczenie prezydentowi Kazachstanu Nursułtanowi Nazarbajewowi.

Książka "Z dziejów Polaków w Kazachstanie 1936-1956" to zbiór dokumentów archiwalnych po raz pierwszy wydany w języku polskim. Zawiera 185 dokumentów, z których 177 opublikowano po raz pierwszy w 2000 r. w Kazachstanie. Dokumenty te są unikatowym świadectwem dramatycznych losów Polaków.

* * *

28 listopada 2006 r. w Senacie odbyła się konferencja "Gospodarka odpadami - stan obecny i zagrożenia". Konferencję, pod patronatem ministra środowiska zorganizowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

W konferencji uczestniczył minister środowiska Jan Szyszko, wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy.

Otwierając konferencję, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator Jerzy Chróścikowski stwierdził, że ze względu na obszerność problemu temat konferencji musi być ograniczony do gospodarki odpadami stałymi, a jej celem jest omówienie obecnego stanu realizacji zadań wynikających z polskich zobowiązań akcesyjnych w zakresie ograniczenia składowania odpadów, segregacji, odzysku i recyklingu.

Zdaniem senatora J. Chróścikowskiego, istnieją zagrożenia terminowej realizacji zadań i obowiązków, czego konsekwencją mogą być sankcje finansowe. Dyskusja i konsultacje mają pomóc ustalić, jakie bariery, zwłaszcza legislacyjne, należy usunąć, by przyspieszyć uregulowanie gospodarki odpadami w naszym kraju.

"Chcemy, aby ważnym elementem dyskusji była problematyka legislacyjna, ponieważ przygotowuje się nowelizację ustaw związanych z systemem gospodarowania odpadami, w tym szczególnie ważnej ustawy o porządku i czystości w gminach" - powiedział przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Stan realizacji zobowiązań wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów komunalnych, przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Krzysztof Zaręba.

Wiceminister poinformował, że w 2004 r. poziom odzysku odpadów wyniósł 42,2%, a w 2005 r. - 46,6%. Poziom recyklingu wyniósł w 2004 r. 28,3%, a w 2005 r. - 46,6%.

Wystąpienie prof. Marka Górskiego z Uniwersytetu Łódzkiego poświęcone było kompetencjom i obowiązkom w zakresie gospodarowania odpadami w kontekście istniejących rozwiązań i ich oceny.

Proponowane kierunki zmian w prawodawstwie w związku z realizacją zobowiązań wynikających z traktatu akcesyjnego omówił dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska Marek Sobiecki.

Tomasz Uciński z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami przedstawił ocenę systemu gospodarki odpadami z punktu widzenia samorządów.

W ocenie tej instytucji, zrealizowanie przez Polskę unijnych norm dotyczących gospodarki odpadami jest nie do wykonania. Większość śmieci zamiast do zakładów utylizacji trafia obecnie na wysypiska. Polska ma dwa okresy przejściowe na dostosowanie się do unijnych poziomów odzysku i recyklingu: rok 2007 i rok 2014. Do 2007 r. nasz kraj jest zobowiązany do zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych, stosowania w uzasadnionych wypadkach opakowań zwrotnych, uzyskania 50-65% poziomu odzysku oraz 25-45% recyklingu. Do 2014 r., według unijnych przepisów, 55-80% odpadów w Polsce powinno być poddawane recyklingowi.

Tymczasem, jak poinformował prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami T. Uciński, nadal "98% odpadów trafia na składowiska. Rozwija się turystyka odpadowa".

Prezes T. Uciński podkreślił, że obowiązujące przepisy utrudniają gminom korzystanie ze środków unijnych, które byłyby przeznaczone na inwestycje związane z odzyskiem i recyklingiem. Jak podkreślił, gminy nie mają możliwości kontroli tego, co dzieje się z odpadami z ich terenu.

Prezes T. Uciński ocenił, że polski system gospodarki odpadami jest faktycznie i prawnie niewydolny i nie jest w stanie zapewnić osiągnięcia poziomu odzysku odpadów zgodnie z dyrektywami unijnymi. Dodał, że prawo nakłada na gminy obowiązki związane z gospodarką odpadami, nie dając jednocześnie możliwości do ich skutecznej realizacji. Ustawa o odpadach zakłada m.in., że gmina ma zapewnić budowę, utrzymanie i eksploatację urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Oczekiwane zmiany w prawodawstwie i w działaniach administracji centralnej z punktu widzenia izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych przedstawił Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

W ocenie KIG, aby zrealizować nakładany przez UE obowiązek odzysku i recyklingu, Polska musi dodatkowo zebrać i przerobić około 500 tys. ton odpadów, co będzie związane z poniesieniem kosztów w wysokości około 200 mln zł.

Z danych Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że w 2005 r. Polska wyprodukowała 12 mln ton odpadów komunalnych. Z tego do zagospodarowania zwracamy 3% odpadów opakowaniowych komunalnych, co daje 360 tys. ton rocznie, pozostałe 450 mln ton opakowań wykazywane w sprawozdaniach pochodzi z handlu i przemysłu.

Konferencję podsumował zastępca przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator Paweł Michalak.

* * *

28 listopada 2006 r. marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystościach 88. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP.

Rocznicę uczczono m.in. podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej RP oraz nabożeństwem. Na okrętach podniesiono jednocześnie banderę na burcie, proporzec MW na dziobie okrętu, a wzdłuż całej jednostki tzw. flaglinkę z flagami międzynarodowego kodu sygnałowego. Uroczystości zakończył koncert galowy, podczas którego marynarzom wręczono odznaczenia.

W trakcie uroczystości rocznicowych w Gdyni marszałek B. Borusewicz złożył kwiaty na Płycie Grobu Marynarza Polskiego.

17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości marszałek Józef Piłsudski swoim dekretem z 28 listopada 1918 roku rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Tym samym zapoczątkował tworzenie polskich sił morskich jako spójnej struktury organizacyjnej. Polska nie miała wtedy okrętów wojennych, a jedynie dwie flotylle rzeczne. Pierwszym okrętem morskim był okręt hydrograficzny ORP "Pomorzanin".

Obecnie polskie siły morskie dysponują około 40 okrętami bojowymi i kilkudziesięcioma jednostkami pomocniczymi, kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami. Marynarka liczy około 13 tys. żołnierzy.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,