Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

27 marca 2007 r. wicemarszałek Maciej Płażyński spotkał się z grupą młodzieży ze szkoły nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu. Wicemarszałek zaprosił młodych Rosjan przy okazji swojej grudniowej wizyty w tym mieście. Szkoła im. Mickiewicza jako jedyna niepolonijna placówka prowadzi programowe nauczanie języka polskiego w Federacji Rosyjskiej.

Dla większości z kilkunastu obecnych na spotkaniu w Senacie uczniów była to pierwsza wizyta w Polsce. Rozmawiano o podróżach, nauce i języku polskim. Goście podkreślali, że nauka naszego języka nie jest łatwa. Z całej grupy tylko jedna uczennica ma polskie korzenie. Dlatego też zdecydowała się uczyć polskiego. Z kolei jej koleżanka, Nastia, często podróżowała po naszym kraju i to zdecydowało, że zapragnęła mówić po polsku.

Dzieci uczą się polskiego od 2 do 11 klasy, cztery godziny tygodniowo. Wicemarszałek M. Płażyński powiedział podczas spotkania, że taki przyjazd do Polski jest dla nich swoistą nagrodą za trudy nauki naszego języka.

Według wicemarszałka, korzyści, jakie niesie ze sobą wymiana młodzieży, są nie do przecenienia. "Uważam, że wymiana młodzieży jest najlepszym sposobem na poprawianie wzajemnych opinii między narodami" - podkreślił M. Płażyński.

Dodał, że byłoby bardzo dobrze, gdyby to spotkanie zainicjowało stałą wymianę między polskimi i rosyjskimi szkołami. "Bez względu na sytuację polityczną, na konflikty (...) wymiana kulturalna i spotkania młodych ludzi byłby bardzo dobre" - zaznaczył wicemarszałek.

Grupa młodych Rosjan ma jeszcze spotkać się z pierwszą damą Marią Kaczyńską. W planach jest też zwiedzanie stolicy oraz pobyt w Gdańsku.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment