Poprzednia część, następna część


Kontakty międzynarodowe

2 maja br., przed uroczystym zgromadzeniem senatorów i posłów RP zsynchronizowanym z posiedzeniem Seimasu Litwy, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z gośćmi przybyłymi z tej okazji do Warszawy.

Podczas spotkania z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem Poetteringiem marszałek B. Borusewicz podkreślił znaczenie polsko-litewskiego zgromadzenia, które ma nie tylko przypomnieć o wspólnej przeszłości obu narodów, ale służyć również przyszłości Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu podkreślił, że w miarę upływu czasu od przystąpienia naszego kraju do Unii coraz więcej Polaków (obecnie ponad 80%) pozytywnie ocenia naszą integrację z europejską Wspólnotą.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził zadowolenie z możliwości uczestniczenia w tak ważnej uroczystości, a także ze spotkania z marszałkiem B. Borusewiczem - inicjatorem wydarzeń w Gdańsku, które dały początek przemianom w Polsce i całej Europie Wschodniej.

H. Poettering podzielił się też uwagami na temat działalności polskich eurodeputowanych, z którymi - jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego - współpracuje.

Aleksander Milinkiewicz podkreślił, że uchwalenie Konstytucji 3 maja było wydarzeniem tak samo ważnym dla Białorusinów, jak Polaków i Litwinów, wspólna jest bowiem przeszłość naszych narodów. Podczas spotkania przedstawił sytuację polityczną na Białorusi. Poinformował też o trwającej rekonstrukcji Grodna, podczas której niszczone są zabytki kultury, obiekty sakralne, materialne świadectwa historii miasta. Podobne plany mają być realizowane również w innych miastach.

Marszałek B. Borusewicz przyjął też przewodniczącą Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Katalinę Szili i Litewsko-Polskiego Zgromadzenia Parlamentarnego Ceslovasa Jursenasa.

* * *

9 maja br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Macedonii Branko Crvenkovski wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

Prezydent Macedonii poinformował o spotkaniach z polskim prezydentem, premierem i marszałkiem Sejmu, wyraził zadowolenie z gotowości naszego kraju do nawiązania ściślejszej współpracy między obydwoma państwami, a także wspierania aspiracji Macedonii do Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent B. Crvenkovski podkreślił, że Macedonia nie oczekuje prezentu w postaci członkostwa w UE. Jak stwierdził, integracja z Unią to dla Macedonii długa droga i ciężka praca, ale łatwiej ponosić trud, gdy ma się świadomość, że drzwi do UE są otwarte.

Marszałek B. Borusewicz zapewnił, że Polska konsekwentnie wspiera wysiłki Macedonii, których celem jest członkostwo w UE i zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest zwolennikiem prowadzonej przez Sojusz polityki "otwartych drzwi".

Marszałek Senatu wysoko ocenił politykę etniczną i umacniającą się stabilizację w Macedonii. W czasie spotkania omawiano też sytuację na Bałkanach i politykę zagraniczną Macedonii.

* * *

14 maja br. wizytę z w Senacie RP złożył premier Republiki Słowenii Janez Jansza. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.

W opinii marszałka Senatu, stosunki polsko-słoweńskie, zarówno polityczne, jak i gospodarcze, są bardzo dobre. Zaznaczył, że oba państwa są w Unii Europejskiej, a Słowenia jest oknem Unii na Bałkany. Dlatego, zdaniem marszałka B. Borusewicza, należy wsłuchiwać się w jej opinię o sytuacji na Bałkanach. Marszałek podkreślił, że Polska jest tym krajem w UE, który opowiada się za jej rozszerzaniem.

Premier podkreślił, że Słowenię i Polskę łączą dobre stosunki polityczne, kulturalne i gospodarcze. Zaznaczył, że w ostatnim roku wymiana handlowa między obu krajami wzrosła o 30%. Dodał, że zainteresowanie słoweńskich przedsiębiorców wizytą w Polsce było bardzo duże. Zdaniem premiera J. Janszy, współpracę w ramach UE należy oprzeć na dobrej współpracy dwustronnej. Premier zaznaczył, że Słowenia ma swoje interesy na Bałkanach Zachodnich, ale czuje się zobowiązana do pomocy tym państwom w budowie demokracji i lepszej przyszłości. "Tak jak Polska wspomaga demokrację na Ukrainie i Białorusi, tak Słowenia chce podobną rolę pełnić na Bałkanach Zachodnich" - powiedział premier.

Podczas spotkania rozmawiano także o Traktacie Europejskim. Premier J. Jansza zaznaczył, że w przyszłym roku Słowenia jako pierwszy kraj z nowych członków UE będzie jej przewodniczyć. Zdaniem premiera, dylematy związane z brakiem Traktatu mają wpływ na atmosferę w Unii. Ten temat dominuje na wszystkich spotkaniach poświęconych przyszłości UE i to powoduje, że brak czasu na inne ważne kwestie. Odkładane jest m.in. rozszerzanie UE. Dlatego jak najszybciej potrzebny jest nowy Traktat, choć według premiera, możliwe jest istnienie UE bez Traktatu.

W opinii marszałka B. Borusewicza, trzeba ustalić, co z Traktatu jest możliwe do zaakceptowania przez wszystkie kraje UE. Zgodził się, że Unia może tez funkcjonować bez konstytucji.

* * *

15 maja br. wizytę z w Senacie RP złożył Fra' Andrew Bertie Willoughby Ninian książę, Wielki Mistrz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego. Delegację przyjął wicemarszałek Ryszard Legutko.

Witając Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, wicemarszałek podkreślił, że jest to historyczna wizyta, bo ostatni raz Wielki Mistrz odwiedził Polskę w 1931 roku. Wyraził nadzieję, iż otwiera ona nowy etap w stosunkach między Polską a Zakonem i przyczyni się do wzmocnienia dwustronnych kontaktów. Wicemarszałek R. Legutko zaznaczył, że działalność Zakonu w Polsce jest dobrze znana i ceniona przez wszystkich obywateli. "Doceniamy zarówno utworzone w ubiegłym roku przez Zakon Centrum dla Dzieci Niepełnosprawnych w Krakowie, jak i całą dotychczasową działalność Zakonu w Polsce" - powiedział. W opinii wicemarszałka, nawiązanie stosunków dyplomatycznych i podpisanie umowy z polskimi władzami oznacza większą obecność Zakonu w naszym kraju.

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków z Polską, które ponownie zostały nawiązane po wojnie i latach komunizmu. Podkreślił, że w Polsce działa 2 tys. wolontariuszy, którzy pomagają pełnić misję Zakonowi. Zaznaczył, że to ludzie wielkiego serca, którzy czasami nie mają odpowiednich umiejętności, ale często jest tak, że ci, którzy mają umiejętności, nie mają serca - tak potrzebnego w działalności Zakonu. Według Wielkiego Mistrza, Zakon zainteresowany jest zacieśnieniem relacji z Polską i wzmocnieniem już istniejących dobrych relacji z polskimi władzami.

Wicemarszałek R. Legutko wyraził przekonanie, że wizyta Wielkiego Mistrza doprowadzi do większego zaangażowania Zakonu w Polsce na rzecz poprawy jakości opieki medycznej oraz do współpracy z polskim systemem opieki zdrowotnej. Na zakończenie wicemarszałek przybliżył Mistrzowi historię i rolę Senatu w polskim systemie parlamentarnym.


Poprzednia część, następna część