Poprzednia część, następna część


Z PRAC KOMISJI SENACKICH

3 lipca 2007 r.

Podczas posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu omówiono opublikowaną przez Komisję Europejską Zieloną Księgę "Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe Perspektywy".

W wyniku dyskusji komisja przyjęła opinię, którą następnie przekazała Komisji Spraw Unii Europejskiej. W zaakceptowanej przez senatorów opinii napisano:

"Komisja Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP na swoim posiedzeniu w dniu 3 lipca 2007 r. ustosunkowała się do opracowanej przez Komisję Wspólnot Europejskich "Zielonej Księgi - Europejska Przestrzeń Badawcza: Nowe Perspektywy". Komisja Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP wyraża stanowisko akceptujące wobec ogólnych kierunków budowania Europejskiej Przestrzeni Badawczej, zawartych w Księdze.

Jednocześnie komisja ocenia analizowany dokument jako dobry bodziec stymulujący dyskusję na temat budowania nowoczesnej struktury badań naukowych w Polsce oraz stworzenia warunków jej kompatybilności w ramach UE. Komisja niezależnie od swojego stanowiska ogólnego podejmie w przyszłości dalszą analizę tego dokumentu, wykorzystując jej wnioski w celach legislacyjnych, w szczególności dla modyfikacji przepisów prawa sprzyjających budowaniu w Polsce warunków rozwoju i kompatybilności struktury badań naukowych z krajami UE.

W toku debaty pojawiły się również głosy krytyczne wobec tego dokumentu, w tym wykazujące zbytnią ogólnikowość wybranych fragmentów tekstu, sformułowania opisowe o kontrowersyjnej zawartości oraz niedoskonałość w zakresie tłumaczenia tekstu oryginału na język polski".

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrzono ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, w zakresie przedmiotowym komisji.

W tej części posiedzenia udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Sławomir Kłosowski oraz sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Daniel Pawłowiec.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła zaproponować w przekazanej Komisji Spraw Unii Europejskiej opinii wprowadzenie następujących poprawek:

  • skreśla się art. 7 - w związku z wcześniejszym uregulowaniem tej kwestii ustawą o cudzoziemcach;
  • w art. 23 w pkt 2 wyrazy "wyrazy "Unii Europejskiej" zastępuje się wyrazami <<Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej>> zastępuje się wyrazami "po wyrazach "Unii Europejskiej" dodaje się użyte w odpowiednim przypadku " Konfederacja Szwajcarska" - poprawka językowa;
  • w art. 43 w pkt 5 wyrazy "art. 19" zastępuje się wyrazami "art. 19 ust. 1" - poprawka doprecyzowująca odesłanie.

* * *

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych spotkali się z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Rady Narodowej Austrii Casparem Einemem.

Podczas posiedzenia zarówno przewodniczący C. Einem, jak senatorowie ocenili stosunki między Polską a Austrią jako dobre.

Rozmawiano także o szczycie brukselskim. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Stefan Niesiołowski przypomniał, że Sejm i Senat podjęły uchwały dotyczące reformy traktatowej Unii Europejskiej, w których udzieliły poparcia dla stanowiska polskiego rządu w tej sprawie. Senator ocenił kompromis zawarty w Brukseli jako dobry.

W dyskusji senatorowie, oceniając brukselski szczyt, zwracali uwagę, że polska opinia publiczna skupiła się przede wszystkim na sposobie głosowania w Radzie Unii Europejskiej.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski wyraził przekonanie, że "minitraktat" będzie przyjęty.

5 lipca 2007 r

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Rodziny i Polityki Społecznej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej w zakresie przedmiotowym komisji.

Stanowisko rządu przedstawiali: Marek Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Daniel Pawłowiec - sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zaproponowało poprawkę polegającą na uwzględnieniu zmiany stanu prawnego związanego z wejściem w życie ustawy z 16 lutego br. o ochronie konkurencji i konsumentów.

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej w opinii przyjętej dla Komisji Spraw Unii Europejskiej zaproponowała wprowadzenie tej niezbędnej zmiany: w art. 30 w pkt 2, w ust. 5 w pkt 2 wyrazy "art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2080 oraz z 2006 r. Nr 157, poz. 1119, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1834)" zastępuje się wyrazami "art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50 poz. 331 i Nr 99, poz. 660)".

Ustalono, że opinię komisji na posiedzeniu Komisji Spraw Unii Europejskiej przedstawi senator Władysław Sidorowicz.

W drugim punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej.

Nowelizację sejmową, uchwaloną na podstawie projektu poselskiego, omówił i uzasadnił poseł sprawozdawca Rajmund Moric - sprawozdawca sejmowy. W imieniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej głos zabrała Anna Prekurat - zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych reprezentowała Halina Wolińska - wicedyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych. Wprowadzenie poprawek do ustawy zaproponowało senackie biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowela wprowadza uprawnienie do zasiłku pogrzebowego, w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną, jeżeli nie przysługuje on z innego tytułu. Zasiłek ten przysługuje osobom pokrywającym koszty pogrzebu i będzie wypłacany na zasadach zawartych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, celem proponowanych przepisów jest zapewnienie swoistego zabezpieczenia pogrzebowego na zasadach identycznych jak dla osób objętych systemem ubezpieczenia społecznego. Zmiana ma charakter systemowy, gdyż zasiłek pogrzebowy dla pokrywającego koszty pogrzebu zmarłej osoby, uprawnionej do renty socjalnej, będzie przysługiwał na analogicznych zasadach jak innym grupom.

W głosowaniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej jednomyślnie poparła wniosek senator Ewy Tomaszewskiej o wprowadzenie poprawek zawartych w opinii senackiego biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej wybrano senator E. Tomaszewską.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie przedstawili propozycje spraw, którymi komisja zajmie się w najbliższym czasie oraz po wakacyjnej przerwie parlamentarnej, która przypada w sierpniu br.

* * *

Podczas swego posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Senatorowie zapoznali się z opiniami poszczególnych komisji senackich, które rozpatrywały wcześniej ustawę zgodnie ze swoim zakresem merytorycznym.

W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Unii Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 18 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mieczysława Szyszkę.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie w trybie art. 3 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej zapoznali się z informacją rządu o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 21-22 czerwca br. w Brukseli. Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Szczerski.

Podczas posiedzenia Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała także następujące projekty aktów prawnych UE.

Rozpatrzenie w trybie art. 6 ustawy

  • Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego wspólne przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007) 241 końcowy), sygnatura Rady UE 9686/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Referent: senator Margareta Budner.

Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Spraw Unii Europejskiej Andrzej Stolarczyk.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiający wspólne zasady dotyczące warunków, jakie trzeba spełnić w celu wykonywania zawodu przewoźnika transportu drogowego (Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing common rules concerning the conditions to be complied with to pursue the occupation of road transport operator) wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007)263 końcowy), sygnatura Rady UE 10114/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Transportu.

Referent: senator Jacek Włosowicz.

Przedstawiciel rządu: podsekretarz stanu Piotr Stomma.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2003/109/WE w celu rozszerzenia zakresu jej obowiązywania na osoby objęte ochroną międzynarodową wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; (COM(2007)263 końcowy), sygnatura Rady UE 10515/07.

Instytucja wiodąca: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Referent: senator Przemysław Berent.

Przedstawiciel rządu: zastępca dyrektora Departamentu Polityki Migracyjnej Monika Prus.

Komisja Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła projekt dyrektywy Rady i postanowiła nie wnosić uwag.

  • Wnioski nierozpatrywane - propozycja zaakceptowana przez komisję:

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 1 pkt. 2 ustawy: COM(2007) 211, 215, 216, 218, 276, 291, 296, 305, 321,

- wnioski przekazane w trybie art. 6 ust. 4 ustawy: COM(2007) 339, 342.

 

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Stanowisko rządu w sprawie rozpatrywanej nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, przedstawił wiceminister obrony narodowej Bogusław Winid. Przebieg prac sejmowych omówił poseł sprawozdawca Michał Jach.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczy m.in. ustalania liczby stanowisk służbowych kadry zawodowej Sił Zbrojnych i określenia ich nazw, wprowadza instytucję gestora korpusu osobowego odpowiedzialnego za kształtowanie przebiegu i rozwój służby żołnierzy zawodowych, zmian kompetencji w zakresie powoływania i zwalniania z zawodowej służby wojskowej, a także stworzenia prawnych możliwości delegowania żołnierzy do pracy w strukturach międzynarodowych na podstawie indywidualnych kontraktów.

Zgodnie z uzasadnieniem głównym celem ustawy jest poprawa efektywności systemu kadrowego w Siłach Zbrojnych RP, a zaproponowane rozwiązania są rezultatem oceny dotychczasowego funkcjonowania ustawy pragmatycznej. Rozwiązania te dotyczą zarówno zmiany instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami kadrowymi, jak i zasad utrzymania stanów osobowych w Siłach Zbrojnych.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które przedstawiło propozycje poprawek oraz uwagi szczegółowe dotyczące niektórych zapisów rozpatrywanej ustawy.

W dyskusji senator Piotr Wach zgłosił wnioski legislacyjne dotyczące:

    • pkt 15 art. 26 ust.1 (poprawka porządkująca terminy opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych),
    • pkt 71 art.176 ust.1 (zmiana w przepisach przejściowych w zakresie realizacji zasady tożsamości stopnia wojskowego i stopnia etatowego),
    • skreślenia art. 9 i 13 związanych z lustracją żołnierzy zawodowych, zgodnie z uwagami szczegółowymi senackiego biura legislacyjnego.

Senator Ludwik Zalewski zgłosił większość zaproponowanych przez biuro legislacyjne poprawek o charakterze redakcyjnym i porządkującym.

W dyskusji nad treścią zapisów art. 9 i 13 informację o przebiegu prac legislacyjnych w Sejmie przedstawił poseł sprawozdawca Michał Jach. Przedstawiciel rządu - podsekretarz stanu w MON B. Winid podtrzymał poparcie dla treści tych artykułów w wersji przyjętej przez Sejm.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej odrzuciła wniosek senatora P. Wacha o skreślenie zapisów dotyczących lustracji żołnierzy zawodowych (2 głosy za, 3 przeciw, 1 głos wstrzymujący się). W kolejnych głosowaniach poparcie uzyskały 22 poprawki. Wniosek o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wraz z zaakceptowanymi zmianami przyjęto jednogłośnie. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu przedstawi senator Andrzej Person.

 

10 lipca 2007 r.

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Połączone komisje rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz o finansach publicznych.

Obradom przewodniczył senator Jerzy Szmit, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Rząd reprezentował Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Po krótkiej dyskusji komisje przyjęły wniosek senatora Mariana Miłka o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska połączonych komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wyznaczono senatora M. Miłka.

* * *

Komisja Gospodarki Narodowej na swym posiedzeniu rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Posiedzeniu przewodniczył senator Marek Waszkowiak.

Rząd reprezentował Jacek Dominik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Rozpatrywana ustawa wprowadza ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, mającą na celu zrekompensowanie części kosztów produkcji. Ulga nie będzie mogła przekroczyć kwoty stanowiącej 19% nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych. Ustalony limit ulgi ma na celu zapobieżenie przerzucaniu na budżet państwa nieuzasadnionych kosztów produkcji.

Komisja po dyskusji jednogłośnie przyjęła 2 poprawki zawarte w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, zgłoszone przez senatora Marka Waszkowiaka.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji podczas posiedzenia plenarnego Izby wyznaczono senatora Władysława Mańkuta.

* * *

Komisja Praw Człowieka i Praworządności w pierwszym punkcie porządku posiedzenia rozpatrzyła uchwaloną przez Sejm 29 czerwca br. ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu wziął udział poseł sprawozdawca Mieczysław Walkiewicz.

Główne założenia nowelizacji przedstawił Waldemar Popławski, zastępca dyrektora Biura Prawnego Komendy Głównej Straży Granicznej, upoważniony do reprezentowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas dyskusji nad ustawą nie zgłoszono żadnych wniosków i postanowiono przyjąć ustawę bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora Janusza Kubiaka.

W kolejnym punkcie porządku obrad rozpatrywano uchwaloną przez Sejm 29 czerwca br. ustawę o Policji. W tej części posiedzenia uczestniczyli Andrzej Rudlicki, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Krzysztof Choiński, zastępca dyrektora Biura Prawnego Komendy Głównej Policji.

Wobec braku zastrzeżeń do ustawy komisja postanowiła przyjąć ją bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora Krzysztofa Piesiewicza.

Ostatni punkt porządku posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności dotyczył rozpatrzenia uchwalonej przez Sejm 29 czerwca br. ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Projekt tej nowelizacji został przygotowany pod przewodnictwem marszałka Sejmu Ludwika Dorna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część ustawy lustracyjnej i o IPN. Był efektem konsultacji politycznych z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nowela zakłada m.in., że warunkiem dostępu do archiwów jest wskazanie tematu prowadzonych badań oraz rekomendacji pracownika naukowego uprawnionego do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinach nauk humanistycznych, społecznych, gospodarki lub prawa - w wypadku osób niebędących takimi pracownikami, a także tematu materiału prasowego i upoważnienia od redakcji lub wydawcy (dla dziennikarza). Osoby, które otrzymują akta IPN, mają ponosić odpowiedzialność prawną za sposób ich wykorzystania.

Na posiedzeniu komisji obecny był Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, który w swoim wystąpieniu zreferował wątpliwości, jakie budzi proponowana przez Sejm nowela ustawy o IPN. Zdaniem rzecznika, przepis o potrzebie posiadania rekomendacji środowiska naukowego, aby otrzymać dostęp do akt IPN, godzi w gwarantowaną konstytucyjnie wolność badań naukowych.

Następnie - poproszony przez przewodniczącego komisji o zajęcie stanowiska - zabrał głos Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W dyskusji brał również udział przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości - Przemysław Piątek, zastępca prokuratora generalnego. Poinformował członków komisji, iż rząd popiera proponowaną nowelizację.

Po dyskusji komisja zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Ustalono, że sprawozdanie komisji na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Zbigniew Romaszewski.

* * *

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska - główny inspektor ochrony środowiska Marek Haliniak i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Bernadetta Czerska, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu i in.

Połączone komisje po dyskusji postanowiły złożyć wniosek o odrzucenie ustawy (za głosowało 11 osób, 3 były przeciwne, nikt nie wstrzymał się od głosu).

Senatorowie Marek Waszkowiak i Adam Biela zgłosili wnioski mniejszości - o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu Izby wyznaczono senatora Pawła Michalaka.

 

* * *

Porządek posiedzenia Komisji Zdrowia zawierał dwa punkty: informację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą koszyka świadczeń gwarantowanych oraz podsumowanie studyjnego wyjazdu Komisji Zdrowia do Ciechocinka.

Obradom Komisji przewodniczył senator Władysław Sidorowicz.

Informację ministerstwa na temat koszyka świadczeń gwarantowanych w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Waldemar Wierzba, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych. Wyjaśnił, że koszyk świadczeń gwarantowanych to:

  • katalog gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej,
  • nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  • system podejmowania decyzji o finansowaniu świadczeń ze środków publicznych
    oparty na dowodach naukowych,
  • system wyceny świadczeń opieki zdrowotnej.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, planowane działania związane z koszykiem świadczeń gwarantowanych mają doprowadzić do zwiększenia dostępności świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli, poprawy przejrzystości systemu, polepszenia efektywności i jakości opieki zdrowotnej.

Podsumowując wyjazd studyjny do Ciechocinka, senatorowie przyjęli następujące wnioski:

- trzeba ułatwić dostęp do specjalizacji lekarskiej z zakresu balneologii,

- należy utrzymać finansowanie świadczeń uzdrowiskowych na dotychczasowym poziomie, ze szczególną preferencją dla rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, schorzeń narządu ruchu, w tym po urazach,

- konieczne jest stworzenie racjonalnej listy uzdrowisk, oparte na obiektywnych kryteriach,

- niezbędna jest zmiana systemu kwalifikowania i kierowania na leczenie uzdrowiskowe, tak by wyeliminować osoby, dla których to leczenie nie wpływa w sposób istotny na poprawę stanu zdrowia.

Przyjęte wnioski, w imieniu senackiej Komisji Zdrowia, przewodniczący skierował do wiadomości ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na zakończenie posiedzenia komisja przyjęła stanowisko w sprawie działań na rzecz zapobiegania dostępu nieletnich do wyrobów tytoniowych. Stanowisko to zostało przekazane sejmowej Komisji Zdrowia.

 

* * *

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych zapoznano się z informacją senatora Andrzeja Persona, przewodniczącego Delegacji Polskiej do Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej, o przebiegu 53. Sesji Zgromadzenia (Paryż, 5-6 czerwca br.).

W drugim punkcie porządku obrad, poświęconym polskiej polityce zagranicznej w stosunku do Kazachstanu, Uzbekistanu i Turkmenii, głos zabrali: Paweł Kowal, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jerzy Rohoziński, ekspert z Departamentu Polityki Wschodniej MSZ , a także Maciej Falkowski, ekspert ds. Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Mówiąc na temat stosunków Polski z Turkmenistanem, J. Rohoziński poinformował, że w tym roku nastąpi otwarcie Ambasady RP w Aszchabadzie. Podkreślił energetyczny wymiar polskiej polityki zagranicznej w stosunku do Turkmenii, która posiada jedne z bogatszych złóż gazu ziemnego w regionie.

Omawiając stosunki z Uzbekistanem, zaznaczył, że po krwawym stłumieniu demonstracji w Andiżanie w maju 2005 r. kraj ten został objęty sankcjami UE i kontakty z nim są ograniczone.

Wiceminister P. Kowal podkreślił, że Kazachstan postrzegany jest jako najważniejszy i najbardziej perspektywiczny partner gospodarczy w regionie Azji Centralnej. Czynnikiem sprzyjającym stosunkom polsko-kazachskim jest obecność w tym kraju ponad 47-tysięcznej diaspory polskiej.

Prezydent Kazachstanu N. Nazarbajew uważa, że stosunki z Polską służą zbliżeniu jego kraju z Europą i EPS. Ważną dziedziną współpracy dwustronnej polsko-kazachskiej może się stać realizacja projektu Odessa - Brody - Gdańsk.

M. Falkowski mówił m.in. o kwestiach dotyczących przestrzegania w omawianych krajach praw człowieka oraz o współpracy tych krajów z UE w dziedzinie energetycznej.
Na zakończenie posiedzenia przedstawiono informację o sytuacji mniejszości polskiej zamieszkałej w Kazachstanie.

* * *

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą na swym posiedzeniu rozpatrzyła i zaopiniowała następujące wnioski o dotacje z budżetu Kancelarii Senatu na wykonanie zadań państwowych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą:

I. Wnioski Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" o zlecenie zadań o charakterze inwestycyjnym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

    • Rozbudowa Domu Polskiego w Rosario, w Argentynie (zadanie kontynuowane z lat ubiegłych), nakłady na zadanie wg umowy z 29 marca br.: 102 809 zł, zwiększenie kwoty dotacji: 42 653 zł, łączna kwota dotacji w 2007 roku: 145 462 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje wniosek odłożyć do czasu otrzymania opinii ambasady RP na temat wzrostu cen materiałów budowlanych w Argentynie. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.
    • Remont Domu Polskiego w Jabłonkowie, w Czechach (zadanie kontynuowane z lat ubiegłych), nakłady na zadanie wg umowy z 29 marca br.: 383 555 zł, zwiększenie kwoty dotacji: 106 952 zł, łączna kwota dotacji w 2007 roku: 490 507 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać kwotę 83 500 zł - na przeniesienie kuchni oraz jej powiększenie, bez uwzględnienia kosztów pośrednich. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.
    • Remont Domu Polskiego w Gutach, w Czechach (zadanie nowo rozpoczynane), nakłady na zadanie wg umowy z 29 marca br.: 40 642 zł, zwiększenie kwoty dotacji 9840 zł, łączna kwota dotacji w 2007 roku: 50 482 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 9 200 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

Nowe wnioski

    • Wykonanie centralnego ogrzewania w kościele w Izmailu, na Ukrainie (zadanie kontynuowane z lat ubiegłych), wnioskowana kwota dotacji: 140 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje wniosek odrzucić. Komisja postanowiła zaproponować prezydium odłożenie wniosku.
    • Remont dachu w polonijnym ośrodku spotkań "Concordia" Polskiej Misji Katolickiej w Herdorf-Dermbach, w Niemczech (zadanie nowo rozpoczynane), wnioskowana kwota dotacji na rok 2007: 71 658 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 71 658 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

II. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym i przyznanie dotacji na ich wykonanie

    • Małopolskie Forum Współpracy z Polonią: XV Jubileuszowe Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów - Warszawa '2007, całkowity koszt realizacji zadania: 430 000 zł, wnioskowana kwota dotacji 85 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 85 000 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.
    • Fundacja Semper Polonia: Działania Fundacji Semper Polonia na rzecz Polonii i Polaków za granicą w 2007 roku, całkowity koszt realizacji zadania: 328 240 zł, wnioskowana kwota dotacji 275 540 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 63 980 zł. Komisja postanowiła zarekomendować prezydium przyznanie dodatkowo kwoty 63 270 zł, z przeznaczeniem na Warszawski Turniej Piłkarski Orliki 2007 r.
    • Fundacja Ośrodka KARTA: Wystawa pt. Ruch wsparcia "Solidarności". Środowiska wolnego świata przeciw zniewoleniu Polski 1981-89, całkowity koszt realizacji zadania: 50 000 zł, wnioskowana kwota dotacji 50 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 50 000 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.
    • Stowarzyszenie Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane": XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dni Kultury Kaszubskiej - udział Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, całkowity koszt realizacji zadania: 350 000 zł, wnioskowana kwota dotacji 40 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 31 706 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.
    • Stowarzyszenie "Dzieciakom z Ukrainy", nazwa zadania: Obóz letni dla dzieci z Ukrainy w Celestynowie od 23.06. do 15.07.2007 r., całkowity koszt realizacji zadania: 35 000 zł, wnioskowana kwota dotacji 17 000 zł. Zespół Finansów Polonijnych proponuje przyznać 17 000 zł. Komisja przychyliła się do opinii zespołu.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu komisji wzięli udział przedstawiciele resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Pochodząca z przedłożenia rządowego nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw spowodowana jest koniecznością stworzenia podstaw prawnych do pełnego stosowania w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Kodeks graniczny Schengen w sposób kompleksowy określa zasady ruchu granicznego w Unii Europejskiej, a Polska znajduje się na etapie zaawansowanego procesu dostosowawczego do standardów prawa UE w tym zakresie.

Proponowane zmiany mają charakter porządkujący i zmierzają do uchylenia przepisów prawa krajowego regulujących kwestie objęte obowiązującymi bezpośrednio przepisami Unii Europejskiej oraz zastąpienia ich odesłaniami do prawa wspólnotowego w jego aktualnej wersji.

W toku prac nad projektem ustawy w Sejmie nie budziła ona kontrowersji ani nie była przedmiotem zmian.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie wysunęło zastrzeżeń legislacyjnych co do tej ustawy.

Podczas dyskusji na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej ustawa nie budziła zastrzeżeń i członkowie komisji postanowili rekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Piotra Wacha.

11 lipca 2007 r.

 

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz Komisji Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie, skierowanego przez marszałka Senatu 16 czerwca br., projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. W posiedzeniu komisji uczestniczyli senator Roman Ludwiczuk, reprezentant wnioskodawców, oraz senator Kazimierz Wiatr, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Senator Piotr Ł.J. Andrzejewski zreferował przesłaną do komisji regulaminowej opinię szefa Kancelarii Senatu, minister Ewy Polkowskiej w sprawie określenia konsekwencji towarzyszących ewentualnemu wydzieleniu dodatkowej komisji senackiej. Następnie odczytał skierowane do przewodniczącego komisji regulaminowej pismo przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senatora K. Wiatra.

W wyniku dyskusji komisje postanowiły odrzucić rozpatrywany projekt uchwały. Na sprawozdawcę komisji w tej sprawie powołano senatora Dariusza Góreckiego.

* * *

W pierwszym punkcie porządku swego posiedzenia Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o fundacji - Zakład Narodowy imienia Ossolińskich.

W posiedzeniu wzięli udział zaproszeni goście: podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta oraz posłowie - Alojzy Lysko i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Po dyskusji komisja postanowiła rekomendować Izbie 1 poprawkę do ustawy. Sprawozdanie komisji w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym Senatu przedstawi senator Czesław Ryszka.

W drugim punkcie porządku posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Celem ustawy jest wyeliminowanie luki w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która powstała na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2006 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 70 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z art. 2 oraz art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji. Z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wystąpił rzecznik praw obywatelskich.

Zakwestionowany przepis formułował zamknięty katalog podmiotów (współtwórców utworu audiowizualnego), którym przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie z tytułu eksploatacji utworu audiowizualnego. Katalog ten obejmował: głównego reżysera, operatora obrazu, twórcę scenariusza, twórcę innych utworów literackich lub muzycznych, które stworzone zostały do utworu audiowizualnego lub w nim wykorzystane, oraz artystów wykonawców. W przepisie tym pominięto inne podmioty, które mogą być współtwórcami utworu audiowizualnego (w szczególności scenografów i choreografów). W świetle art. 69 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych współtwórcami utworu audiowizualnego są osoby, które wniosły wkład twórczy w jego powstanie, a w szczególności: reżyser, operator obrazu, twórca adaptacji utworu literackiego, twórca stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórca scenariusza.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że pominięcie w przepisie gwarantującym współtwórcom utworu audiowizualnego dodatkowe wynagrodzenie (tantiemy) pewnych grup podmiotów mogących być współtwórcami utworu prowadziło do uprzywilejowania podmiotów wymienionych w zakwestionowanym przepisie. Zdaniem trybunału, faktu tego nie można było uzasadnić innymi wartościami, zasadami czy normami konstytucyjnymi.

Senatorowie pod dyskusji postanowili zaproponować wprowadzenie do ustawy 2 poprawek. Sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Izbie senator Piotr Boroń.

12 lipca 2007 r

Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły:

    • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 stycznia 2007 r., dotyczący ustawy -Kodeks postępowania cywilnego.

Komisje wysłuchały omówienia treści wyroku. Senatorowie przyjęli do wiadomości, że w toczących się obecnie w Sejmie pracach nad kodeksem postępowania cywilnego zostało uwzględnione orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Wobec tego komisje postanowiły nie wnosić o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

    • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 marca 2007 roku 2007 r., dotyczący ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Policji oraz ustawy o Służbie Celnej.

Komisje po wysłuchaniu uwag Biura Legislacyjnego oraz przedstawicieli resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowały o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w kształcie zaproponowanym przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Na przedstawiciela wnioskodawców wybrano senatora Janusza Gałkowskiego.

W kolejnym punkcie porządku posiedzenia komisje przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji.

Senator Jarosław Lasecki, reprezentujący wnioskodawców, wniósł o miesięczną przerwę w pracach nad nowelizacją, do czasu wyjaśnienia przez biuro legislacyjne, czy Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej podlega uregulowaniom wynikającym z Europejskiej Karty Broni.

Komisja przychyliła się do wniosku senatora.

Następnie połączone komisje przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o warunkach zajmowania niektórych stanowisk w Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Piotr Ł.J. Andrzejewski omówił przyczyny zgłoszenia inicjatywy. Następnie głos zabrali przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, po czy przeprowadzono dyskusję nad rozpatrywanym projektem.

Senator Zbigniew Romaszewski zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. Wniosek ten nie uzyskał poparcia członków komisji.

Komisje poparły natomiast wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska połączonych komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wybrano senatora P.J.Ł. Andrzejewskiego.

W ostatnim punkcie porządku posiedzenia komisje odbyły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Po wnikliwej dyskusji, w której zabierali głos senatorowie, prezes Stowarzyszenia Wysiedlonych Gdynian Benedykt Wietrzykowski oraz kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, komisje zdecydowały o przerwaniu prac do czasu, aż nowa ustawa o kombatantach, przygotowywana przez rząd, otrzyma ostateczną postać. Ponadto komisje chcą zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy w tej sprawie, dlatego na następnym posiedzeniu komisji oczekiwana jest obecność przedstawiciela tego resortu.

 


Poprzednia część, następna część