U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 30 marca 2006 r.

w sprawie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 10 marca 2006 r. ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 3 w ust. 1 w zdaniu wstępnym po wyrazie "zatrudniającego" dodaje się wyrazy ", z zastrzeżeniem ust. 3 i art. 5 ust. 2 pkt 1";

2)

w art. 5 w ust. 1 w pkt 3 po wyrazach "art. 4 ust. 4" dodaje się wyrazy ", w tym kosztów związanych z wykonywaniem niezbędnych ekspertyz";

3)

w art. 8 w ust. 2 :

a) wyrazy "14 dni" zastępuje się wyrazami "30 dni",

b) wyrazy "nie może być krótszy niż 7 dni" zastępuje się wyrazami "wynosi 21 dni";

4)

w art. 9:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Bierne prawo wyborcze przysługuje pracownikowi, który przepracował u pracodawcy nieprzerwanie co najmniej rok, chyba że pracodawca działa krócej.",

b) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Bierne prawo wyborcze nie przysługuje pracownikowi kierującemu jednoosobowo zakładem pracy, jego zastępcy, pracownikowi wchodzącemu w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, głównemu księgowemu, radcy prawnemu oraz pracownikowi młodocianemu.",

c) skreśla się ust. 4;

5)

w art. 10 w ust. 4 skreśla się wyrazy "są bezpośrednie i ";

6)

w art. 13 w ust. 3 i w art. 14 w ust. 2 w pkt 1 wyraz "umożliwiających" zastępuje się wyrazem "umożliwiającym";

7)

w art. 16 w ust. 1 w zdaniu drugim wyrazy "Obowiązek nieujawniania" zastępuje się wyrazem "Nieujawnianie";

8)

w art. 16 w ust. 3 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Sąd rozpoznaje sprawę niezwłocznie.";

9)

w art. 19 w ust. 1 w pkt 4 po wyrazach "nie informuje rady pracowników" dodaje się wyrazy ", przekazuje jej informacje fałszywe".

MARSZAŁEK SENATU

Bogdan BORUSEWICZ


Uzasadnienie

Wniesione przez Senat poprawki do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji stanowią uzupełnienie lub uściślenie uregulowań merytorycznych przyjętych przez Sejm. Senat przyjął je, dążąc do ułatwienia i usprawnienia stosowania ustawy w praktyce.

Za istotne dla właściwego funkcjonowania rady pracowników Senat uznał więc doprecyzowanie, że koszty związane z wykonaniem niezbędnych ekspertyz należą do materii ustaleń rady pracowników z pracodawcą (poprawka nr 2).

Wydłużenie terminów (dotyczących powiadomienia pracowników przez pracodawcę o terminie przeprowadzenia wyborów oraz zgłaszania kandydatów na członków rady) zawartych w ustawie, zdaniem Senatu, zapewni większą elastyczność w praktyce przeprowadzania wyborów do rady (poprawka nr 3).

Niezbędne było także uściślenie przepisu dotyczącego biernego prawa wyborczego do rady pracowników. Dokonane przez Sejm wyłączenie w stosunku do: pracownika kierującego jednoosobowo zakładem pracy i jego zastępcy, pracownika wchodzącego w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy, głównego księgowego, radcy prawnego oraz pracownika młodocianego, powiązane z wymogiem dotyczącym wymaganego stażu pracy oraz okresem działania pracodawcy na rynku pracy, należało doprecyzować tak, aby wyeliminować wątpliwości, iż nie chodzi o wyłączenie podmiotowe z obowiązku nieprzerwanej (co najmniej przez rok) pracy, lecz w ogóle o niemożność wybrania do rady pracowników (poprawka nr 4).

Ze względu na charakter i cel niniejszej ustawy, Senat uznał za konieczne wniesienie poprawki nr 8. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, który każdemu przyznaje prawo do rozpatrzenia sprawy bez zbędnej zwłoki przez sąd, zostaje wzmocniona możliwość realizacji prawa do drogi sądowej w razie odmowy przez pracodawcę ujawnienia informacji.

Cel i charakter ustawy przesądził także o objęciu sankcją przepisu karnego przekazywania radzie pracowników fałszywych informacji. Zdaniem Senatu, zwiększa to ochronę prawa pracowników do informowania i konsultacji (poprawka nr 9).

Pozostałe poprawki mają charakter porządkujący (poprawka nr 1 oraz językowe: poprawka nr 6, która usuwa błąd składniowy oraz poprawka nr 7, która eliminuje błąd stylistyczny).