Wydarzenia - Senat RP

Wizyta prezydenta Republiki Bułgarii

Wizyta prezydenta Bułgarii

We wtorek 8 kwietnia 2008 r. wizytę w Senacie RP złożył Georgi Pyrwanow prezydent Republiki Bułgarii wraz z delegacją. Gości przyjął Marek Ziółkowski wicemarszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczyła Ewa Polkowska minister, Szef Kancelarii Senatu.

Wicemarszałek Marek Ziółkowski wysoko ocenił rozwój stosunków polsko-bułgarskich. Zaznaczył, że równie dobrze rozwija się współpraca gospodarcza między obu krajami i stale rośnie zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem bułgarskim. Wicemarszałek pogratulował Bułgarii szybkiej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Zdaniem prezydenta Bułgarii bardzo dobrze układają się stosunki polityczne polsko-bułgarskie, o czym świadczą liczne wizyty i dialog na wszystkich szczeblach. Prezydent podkreślił, że dużą wagę przywiązuje także do rozwoju kontaktów regionalnych między miastami, województwami czy gminami. Wyraził przekonanie, że również Polska bardzo szybko zakończy procedury związane z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego. Dodał, że społeczeństwo bułgarskie było stale informowane o postanowieniach tego Traktatu i decyzja bułgarskiego parlamentu spotkała się z pełnym społecznym poparciem.

Wizyta prezydenta Bułgarii

Według M. Ziółkowskiego Polakom także zależy na tym, by mieć silną Polskę w silnej Europie. Przynależność obu krajów do Unii sprawiła, że mamy podobne problemy, które wspólnie łatwiej przezwyciężać i podobnie musimy zastanowić się nad tym, jak zachować narodową tożsamość we wspólnej Europie. Jednocześnie, w opinii wicemarszałka, przynależność do UE otwiera nowe perspektywy współpracy. Dodał, iż Bułgaria jest ważnym krajem z punktu widzenia rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i stabilizacji sytuacji na Bałkanach Zachodnich.

Wizyta prezydenta Bułgarii

Zdaniem prezydenta Bułgarii oba kraje powinny więcej wagi przykładać do koordynacji działań, zajmowania wspólnych stanowisk tak, jak czynią to kraje Europy Północnej, co nie godzi w interesy całej Wspólnoty. Prezydent dodał, że Bułgaria chciałby korzystać z doświadczeń Polski w uzyskiwaniu i wydawaniu unijnych funduszy, bo jak zaznaczył, Bułgaria rozwija się w bardzo szybkim tempie, nie tylko dzięki funduszom unijnym, ale bardzo dobremu wykorzystaniu własnych zasobów.

Oprac. w Dziale Prasowym