Wydarzenia - Senat RP

Sergiej Mironow złożył wizytę w Polsce

10 czerwca 2008 roku wizytę w Senacie RP złożył Sergiej Mironow przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczył senator Mieczysław Augustyn przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, senator Janusz Sepioł wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz minister Ewa Polkowska Szef Kancelarii Senatu.

Sergiej Mironow przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej złożył dwudniową wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. (Rada Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej to izba wyższa rosyjskiego parlamentu - odpowiednik naszego Senatu.)

Według Bogdana Borusewicza stosunki z Rosją są dla Polski bardzo ważne. W tym kontekście istotna jest współpraca międzyparlamentarna. Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że ta wizyta ożywi polsko-rosyjskie kontakty.

Sergiej Mironow zgodził się z marszałkiem, że władza ustawodawcza ma o wiele większą swobodę w działaniu niż władza wykonawcza i wobec tego parlamentarzyści obu państw mogą wiele zrobić na rzecz rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. Dodał, że Rosja traktuje Polskę jako ważnego partnera i jest zainteresowana rozwojem współpracy na wszystkich płaszczyznach. Zdaniem Mironowa kontakty między Senatem a Radą Federacji mogą stanowić podstawę szerszej współpracy i pozwolą budować pozytywną atmosferą polityczną. W opinii Mironowa na politykę rosyjsko-polską nie powinna rzutować historia. "Historią powinni zająć się historycy" - powiedział Mironow i podkreślił, że za dwa dni będzie obradowała komisja ds. trudnych między obu krajami i to historycy powinni powiedzieć politykom, co w tych sprawach zrobić. Mironow zaproponował, aktywizację współpracy między regionami obu krajów. Poruszył także kwestię utrudnień dla rosyjskich przedsiębiorców w związku z przystąpieniem Polski do strefy Schengen. Mironow pytał o możliwości szczególnego potraktowania Obwodu Kaliningradzkiego.

Marszałek podkreślił, że stosunki gospodarcze polsko-rosyjskie rozwijają się niezależnie od politycznych, chociaż Polska stale ma deficyt w handlu z Rosją. Jednak, zdaniem Borusewicza, ten deficyt można by zmniejszyć, gdyby Polska mogła bez przeszkód eksportować żywność do Rosji. Zaznaczył, że formalnie takie przeszkody nie istnieją, ale kontrole fitosanitarne często utrudniają eksport. Bogdan Borusewicz powiedział, że Polska nie chce tworzyć barier wizowych, ale takie są wymagania państw będących w Schengen. Dodał, że Polska jest po rozmowach z Ukrainą i w trakcie rozmów z Białorusią nt. przygranicznego ruchu bezwizowego i nie ma przeszkód, by na ten temat rozmawiać z Rosją. Marszałek poinformował, że Polska proponuje UE wzmocnienie wymiaru polityki wschodniej. Marszałek zaproponował współpracę między senackimi komisjami: spraw zagranicznych, polityki społecznej i samorządu terytorialnego a ich odpowiednikami w Radzie Federacji. Zaproponował też objęcie patronatem, przez szefów izb wyższych rosyjskiego i polskiego parlamentu, współpracy między samorządami obu krajów. B. Borusewicz poruszył także kwestię swobodnej żeglugi przez cieśninę Pilawską, która łączy Zalew Wiślany z wodami Morza Bałtyckiego.

Mironow obiecał, że przyjrzy się kwestii żeglugi przez cieśninę. Interesował się także Kartą Polaka. Podkreślił, że przy Radzie Federacji powstała Rada ds. Rodaków Za Granicą i w związku z tym chciałby zapoznać się z polskimi rozwiązaniami w tym zakresie.

Sergiej Mironow we wtorek w Warszawie spotkał się także z prezydentem, premierem, ministrem spraw zagranicznych oraz marszałkiem Sejmu. W Szkole Głównej Handlowej wygłosił wykład nt. rosyjsko-polskich stosunków handlowo-gospodarczych i politycznych oraz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Złożył wieniec pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

W poniedziałek 9 czerwca w Gdańsku przewodniczący Mironow złożył kwiaty na Cmentarzu - Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Delegacja rosyjskiego parlamentu zwiedziła wystawę "Drogi do Wolności" w Muzeum "Solidarności". Następnie przewodniczący Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.