Wydarzenia - Senat RP

Wizyta prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

W czwartek 23 października 2008 r. wizytę w Senacie złożył Jean-Paul Costa prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Gościa przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu.

Marszałek powiedział, że niezwykle ważna rola, którą pełni Europejski Trybunał Praw Człowieka przesądza o tym, że w Europie mamy do czynienia z prymatem prawa nad polityką. Dodał, że decyzja Trybunału o niedopuszczalności skargi Powiernictwa Pruskiego jest niezwykle istotna nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ta decyzja Europejskiego Trybunału pokazała, że nie można w nieskończoność wskrzeszać przeszłości.

Zdaniem prezesa Trybunału ta decyzja została pozytywnie przyjęta nie tylko przez Polskę, ale również przez Niemcy. Jest sygnałem, że droga do Trybunału dla tego typu spraw jest zamknięta.

Jean-Paul Costa poinformował marszałka, że Polska jest na szóstym miejscu pod względem liczby napływających do Trybunału spraw. Obecnie na rozpoznanie czeka 2,5 tysiąca skarg przeciwko Polsce. To, zdaniem prezesa, nie jest dużo w stosunku do liczby mieszkańców. Dodał, że relacje między Trybunałem a Polską są konstruktywne; w Polsce przyjęto szereg ustaw pod wpływem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zaznaczył, że coraz mniej skarg przeciw Polsce dotyczy kwestii systemowych. Najczęściej skargi dotyczą przewlekłości postępowań sądowych, zbyt długiego przetrzymywania podejrzanych w areszcie, warunków w jakich przebywają więźniowie w zakładach karnych. Prezes zaapelował do marszałka, by Senat jak najprędzej pracował nad przepisami wskazanymi przez Europejski Trybunał.

Marszałek poinformował, że Senat najczęściej w ciągu dwóch tygodni rozpatruje ustawy, które nadchodzą z Sejmu. Dodał, że Senat wziął też na siebie realizację orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że obecnie kolejny minister sprawiedliwości próbuje skrócić procedury sądowe, ale jest to trudne, bo przyjmowane jest przez sędziów jako próba ingerencji w ich niezawisłość.

Lech Garlicki sędzia Europejskiego Trybunału powiedział, że mimo iż jest ustawa, która pozwala na zadośćuczynienie za zbyt długie procedury sądowe nadal dużo takich skarg wpływa do Trybunału.

Prezes Costa podkreślił, że sprawy priorytetowe dla Trybunału to sprawy o naruszanie prawa do życia, o torturowanie. Jednak, żeby Trybunał mógł się tym zająć to państwa muszą usunąć systemowe przyczyny skarg.