Wydarzenia - Senat RP

Wizyta przedstawicieli Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą
w Irlandii i Wielkiej Brytanii

W dniach 30 stycznia - 4 lutego 2008 r.. przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatorowie Andrzej Person i Roman Ludwiczuk przebywali z wizytą studyjną w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jej celem było przede wszystkim zapoznanie się z sytuacją i warunkami życia przebywających tam Polaków. Senatorowie, którym towarzyszyli przedstawiciele Departamentu Konsularnego i Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Biura Polonijnego Kancelarii Senatu, odwiedzili Dublin, Edynburg, Kirkcaldy, Aberdeen i Londyn.

30 stycznia w Dublinie delegacja spotkała się z władzami tego miasta, z przedstawicielami Centrali Irlandzkich Związków Zawodowych oraz z przedstawicielami Polskiego Centrum Informacji i Kultury. Rozmawiano o projekcie utworzenia Central Eastern European Organization, a także ochronie praw polskich pracowników zatrudnionych w Irlandii oraz inicjatywach Polskiego Centrum Informacji i Kultury.

W Dublinie senatorowie spotkali się ponadto z Ewą Sadowską i Dagmarą Walczak z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", a także przedstawicielami Merchant Quay Ireland oraz Homeless Agency.

Delegacja rozmawiała z rektorem Polskiej Misji Katolickiej ks. Jarosławem Maszkiewiczem oraz odwiedziła kościół przekazany w 2006 r. społeczności polskiej przez władze Dublina. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim potrzeb edukacyjnych polskiej społeczności w Irlandii w zakresie nauczania języka polskiego i angielskiego oraz przedmiotów ojczystych. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Polonijnej Szkoły Podstawowej Aneta Oczki, która wskazała m.in. na problemy lokalowe, z jakimi boryka się szkoła. Jak poinformowała, oprócz zajęć dla dzieci przy szkole działa punkt informacji dla Polaków przyjeżdżających do Dublina oraz prowadzona jest nauka angielskiego dla rodziców.

W Dublinie odbyło się też spotkanie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym z działaczami organizacji i przedstawicielami mediów polonijnych. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach finansowego wsparcia inicjatyw kulturalnych przez polskie władze, a także o potrzebie stworzenia ułatwień dla Polaków pragnących powrócić do kraju.

Senatorowie spotkali się też z ambasadorem RP w Republice Irlandii Tadeuszem Szumowskim. Następnego dnia wizytowali nową siedzibę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Republice Irlandii. Stwierdzono, że konieczne jest rozszerzenie dotychczasowej opieki konsularnej i zatrudnienie w tym celu dodatkowych pracowników.

31 stycznia senatorowie spotkali się z irlandzkim ministrem ds. integracji Conorem Lenihanem. W rozmowie wskazywano m.in. na potrzebę zapewnienia tłumaczeń dla Polaków nieznających języka angielskiego, a korzystających z irlandzkich sądów i szpitali, omawiano kwestię nauczania języka polskiego dzieci polskich pracowników. Rozmówcy zwracali uwagę na wypadki nierespektowania praw pracowniczych wobec Polaków podejmujących legalne zatrudnienie w Irlandii. Zadeklarowano chęć współpracy w rozwiązywaniu występujących problemów.

O edukacji i zatrudnianiu polskich pracowników w Irlandii delegacja Senatu rozmawiała także z przewodniczącym Komisji Zagranicznej Michaelem Woodsem. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele polsko-irlandzkiej grupy parlamentarnej. Irlandzcy parlamentarzyści wyrażali uznanie dla wkładu pracy Polaków we wzrost ekonomiczny tego kraju, a także sympatię dla polskiej społeczności na Zielonej Wyspie.

1 lutego delegacja przebywała w Edynburgu. Senatorowie spotkali się z pracownikami tamtejszego Konsulatu Generalnego w Edynburgu. O problemach oświatowych i sprawach związanych z polskim duszpasterstwem senatorowie rozmawiali z ks. Marianem Łękawą, rektorem Polskiej Misji Katolickiej, ks. Marianem Putonem i ks. Krzysztofem Garwolińskim.

Odbyło się spotkanie z Ianem Carnahanem, przedstawicielem Fresh Talent Initiative, agencji mającej na celu pozyskiwanie dla szkockiego rynku pracy wykwalifikowanych pracowników z nowych krajów członkowskich UE.

W Domu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu senatorowie spotkali się z kombatantami oraz przedstawicielami młodej migracji poakcesyjnej. Przedstawiciele młodej migracji mieli okazję zapoznać senatorów ze swoimi projektami dotyczącymi m.in. zorganizowania festiwalu kultury polskiej w Edynburgu oraz utworzenia platformy "Baza", integrującej mieszkających tam Polaków.

W Edynburgu senatorowie odwiedzili kościół "Lady Glonorchy`s", gdzie zapoznali się z projektem utworzenia Polskiego Ośrodka Społecznego i Ewangelizacyjnego. Wizytowali także Cowgate Centre - jedyne całodobowe centrum dla osób bezdomnych w Edynburgu, w którym zatrudnieni są psychologowie i pracownicy społeczni z Polski. Z pomocy centrum korzysta codziennie wielu Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

2 lutego delegacja Senatu przebywała w Kirkcaldy, w południowej Szkocji. W siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów odbyło się spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Stowarzyszenia Polaków "Most" i  miejscowych władz. SPK jest miejscem, w którym przedstawiciele społeczności kombatanckiej i migrantów zarobkowych spotykają się i wspólnie celebrują polskie uroczystości.

Tego samego dnia w Aberdeen senatorowie wzięli udział w spotkaniu Polskiego Stowarzyszenia w tym mieście, zorganizowanym z okazji 15. jubileuszu tej organizacji.

3 i 4 lutego senatorowie przebywali w Londynie. Wzięli m.in. udział w uroczystym spotkaniu w Ognisku Polskim z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim, prezesem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Janem Mokrzyckim, prezesem Ogniska Polskiego Andrzejem Morawiczem i honorową prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Heleną Miziniak. W siedzibie ambasady senatorowie odbyli rozmowy z ambasador RP w Wielkiej Brytanii Barbarą Tuge-Erecińską.

W siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego senatorowie spotkali się z przedstawicielami najaktywniejszych polskich organizacji społecznych w Wielkiej Brytanii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Tadeusz Kukla, przedstawiciele Zjednoczenia Polskiego, Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, Polskiej Macierzy Szkolnej, Poland Street, Polish City Klub, Polish Psychologist, Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka". Zapoznali oni senatorów ze swą działalnością oraz wyrazili zainteresowanie procedurą przekazywania pomocy finansowej ze środków Senatu na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

4 lutego senatorowie spotkali się z polskimi lotnikami i złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych lotników polskich. Rozmawiali także z burmistrzem Ealingu - dzielnicy partnerskiej warszawskich Bielan. Omawiano m.in. kwestię nauki języka polskiego i angielskiego dla Polaków tam mieszkajacych.

Senatorowie odwiedzili też dzienne centrum Broadway, na terenie którego działa Centrum Integracji Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka".

W brytyjskim parlamencie delegacja spotkała się z członkami brytyjsko-polskiej grupy parlamentarnej - przewodniczącym Alanem Whitehaedem, sekretarzem Stephenem Poundem i Tomem Levittem. Podczas rozmowy podkreślano wolę współpracy w rozstrzyganiu kwestii nauczania języka polskiego. Brytyjscy parlamentarzyści zapoznali senatorów z działalnością agencji do spraw zrównania praw pracowników agencyjnych i etatowych w sektorze rolnictwa i produkcji spożywczej.