锘偶 Senat RP - wydarzenia
Wydarzenia - Senat RP

Dzie艅 Polonii i Polak贸w za Granic膮

2 maja 2008 r. w Atenach, z udzia艂em marsza艂ka Bogdana Borusewicza, odby艂y si臋 uroczysto艣ci z okazji Dnia Polonii i Polak贸w za Granic膮.

Dzie艅 Polonii to 艣wi臋to ustanowione w 2002 r. przez Senat RP w uznaniu wielowiekowego dorobku i wk艂adu Polonii w odzyskiwanie przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci, za wierno艣膰 i przywi膮zanie do polsko艣ci oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Szacuje si臋, 偶e polska diaspora na 艣wiecie liczy oko艂o 20 mln os贸b. Najliczniejsze skupiska polonijne znajduj膮 si臋 w Stanach Zjednoczonych, Republice Federalnej Niemiec, Brazylii, Francji oraz na Ukrainie i Litwie.

W ate艅skich obchodach wzi臋li udzia艂 przedstawiciele Sejmu i Senatu: przewodnicz膮cy i wiceprzewodnicz膮cy Komisji Spraw Emigracji i 艁膮czno艣ci z Polakami za Granic膮 senatorowie Andrzej Person i 艁ukasz Abgarowicz, senator Maciej Klima - przewodnicz膮cy Komisji Obrony Narodowej oraz senator Adam Massalski, przewodnicz膮ca Polsko-Greckiej Grupy Parlamentarnej pos艂anka Iwona Arent, przewodnicz膮cy sejmowej Komisji 艁膮czno艣ci z Polakami za Granic膮 pose艂 Marek Borowski, szef Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska, a tak偶e sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Borkowski. Organizacje polonijne reprezentowali m.in.: Helena Miziniak i Tadeusz Pilat z Europejskiej Unii Wsp贸lnot Polonijnych, Teresa Kryszy艅 z Polskiej Macierzy Szkolnej na Bia艂orusi, Wiktor Maculewicz z Bras艂awskiego Oddzia艂u Zwi膮zku Polak贸w na Bia艂orusi, Lech Suchom艂ynow z Polskiego Towarzystwa Kulturalno-O艣wiatowego "Odrodzenie" w Bierdia艅sku, na Ukrainie, i Henryk Nosel z Narodowo-Kulturalnej Autonomii BALTPOLONIA w Ba艂tijsku, w Rosji. W uroczysto艣ciach uczestniczyli tak偶e cz艂onkowie organizacji polonijnych z Grecji, Bu艂garii, Macedonii, Serbii i Turcji, oraz prezes Stowarzyszenia "Wsp贸lnota Polska" Andrzej Stelmachowski.

Z okazji obchodzonego ju偶 po raz si贸dmy Dnia Polonii i Polak贸w za Granic膮 w parku Alsos Veiku w Atenach odby艂 si臋 festyn, podczas kt贸rego bawi艂o si臋 kilkaset os贸b. Tegoroczne obchody zosta艂y zorganizowane w stolicy Grecji, bo - jak podkre艣li艂 marsza艂ek B. Borusewicz - jest to kraj przyjazny dla Polak贸w. Imprez臋 zorganizowa艂y Kancelaria Senatu oraz Stowarzyszenie "Wsp贸lnota Polska".

Podczas festynu mo偶na by艂o zobaczy膰 wyst臋py artystyczne m艂odzie偶y z polskiej szko艂y. By艂y polskie i greckie tradycyjne ta艅ce w strojach ludowych, wyst臋py m艂odych wokalist贸w oraz koncert zespo艂u "Budki Suflera", kt贸ra do Grecji przyjecha艂a specjalnie po to, by u艣wietni膰 Dzie艅 Polonii. Ch臋tni mogli te偶 zje艣膰 polskie s艂odycze, kupi膰 ksi膮偶ki oraz filmy dla dzieci. Marsza艂ek B. Borusewicz, zwracaj膮c si臋 do uczestnik贸w ate艅skiego spotkania, podkre艣li艂, 偶e tak jak oni, wielu Polak贸w jest rozsianych po ca艂ym 艣wiecie - m.in. w USA, Kanadzie, Brazylii, Australii, Rosji, Bu艂garii i Rumunii.

Marsza艂ek podzi臋kowa艂 greckim w艂adzom za przychylne traktowanie emigrant贸w. Zaznaczy艂, 偶e przedstawiciele w艂adz tego kraju zapewniali go, i偶 Polacy mieszkaj膮cy w Grecji ciesz膮 si臋 najwy偶szym szacunkiem. "Dlatego 偶e ci臋偶ko pracuj膮, dlatego 偶e wk艂adaj膮 prac臋 w rozw贸j Grecji, ale te偶 dlatego, 偶e to ludzie rzutcy, inteligentni i tacy, kt贸rzy s膮 w stanie pom贸c nie tylko sobie, ale tak偶e innym" - powiedzia艂 marsza艂ek Senatu.

Dzi臋kuj膮c rodakom za tak膮 postaw臋, marsza艂ek zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e niezale偶nie od tego, gdzie Polacy mieszkaj膮, ich obowi膮zkiem jest dbanie o dobre imi臋 ojczyzny. Zapewni艂, 偶e Senat b臋dzie wspiera艂 Polak贸w mieszkaj膮cych poza granicami Polski.

Podczas pobytu w Atenach marsza艂ek B. Borusewicz spotka艂 si臋 z premierem Grecji Konstantinosem Karamanlisem i przewodnicz膮cym parlamentu greckiego Dimitriosem Siufasem. Rozmowy z premierem dotyczy艂y spraw mi臋dzynarodowych, m.in. perspektywy rozszerzenia UE o Turcj臋. Podczas spotkania poruszono tak偶e kwesti臋 sporu turecko-greckiego o Cypr. Jak oceni艂 marsza艂ek, wydaje si臋, 偶e jest jaka艣 szansa na rozwi膮zanie tego konfliktu po wyborach prezydenta Cypru. Jego zdaniem, w tej sprawie musi zosta膰 przedstawiony plan, kt贸ry b臋dzie uwzgl臋dnia艂 interesy obu stron.

Podczas spotkania z premierem Grecji rozmawiano tak偶e o konsekwencjach wej艣cia w 偶ycie Traktatu Lizbo艅skiego, m.in. w kontek艣cie bardziej zintegrowanej polityki zagranicznej UE i bezpiecze艅stwa energetycznego.

M贸wi膮c o wsp贸艂pracy polsko-greckiej, marsza艂ek B. Borusewicz zaznaczy艂, 偶e Polska mo偶e wykorzysta膰 greckie do艣wiadczenia w budowie obiekt贸w sportowych i ich u偶ytkowania. Rozmowa z przewodnicz膮cym parlamentu greckiego D. Siufasem dotyczy艂a przede wszystkim wsp贸艂pracy parlamentarnej, zw艂aszcza w kontek艣cie zmian, jakie niesie Traktat Lizbo艅ski. Jak zauwa偶y艂 marsza艂ek Senatu, parlamenty narodowe uzyskuj膮 dodatkow膮 mo偶liwo艣膰 wp艂ywania na proces prawodawstwa unijnego, maj膮 mo偶liwo艣膰 blokowania poszczeg贸lnych rozwi膮za艅. W jego opinii, parlamenty Polski i Grecji mog膮 r贸wnie偶 wymienia膰 si臋 informacjami dotycz膮cymi wykorzystania 艣rodk贸w unijnych. Jak powiedzia艂 marsza艂ek B. Borusewicz, Grecy maj膮 do艣wiadczenie w wykorzystywaniu wsparcia z Unii Europejskiej. Mieli problemy z absorpcj膮 tej pomocy. Dla nas ciekawe jest, jakie to by艂y problemy i jak sprawa wygl膮da w tej chwili" - stwierdzi艂 marsza艂ek Senatu.

Podczas pobytu w Grecji delegacja polskiego parlamentu z艂o偶y艂a tak偶e wizyt臋 w Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki, gdzie spotka艂a si臋 z gronem pedagogicznym, uczniami, samorz膮dem rodzic贸w, harcerzami a tak偶e z przedstawicielami Polonijnego Klubu Sportowego PANPOLONIKOS. Spotkano si臋 r贸wnie偶 z przedstawicielami greckich medi贸w, reprezentantami Polonii w Grecji oraz 艣rodowisk polonijnych przyby艂ych na uroczysto艣ci z okazji Dnia Polonii i Polak贸w za Granic膮. Parlamentarzy艣ci z艂o偶yli kwiaty na grobie Zygmunta Mineyki.