Wydarzenia - Senat RP

Wystawa "Stanisław Konopka (1896-1982). Dzieło życia".

W środę 14 maja 2008 r. marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie wystawę poświęconą życiu i pracy Stanisława Konopki. Podkreślił, że Stanisław Konopka wniósł duży wkład w polską naukę i rozwój bibliotekoznawstwa. "To piękna wystawa o człowieku, którym miał piękny życiorys" - powiedział marszałek. Dodał, że Stanisław Konopka może być wzorem dla młodego pokolenia.

Wystawa "Stanisław Konopka (1896-1982). Dzieło życia" została zorganizowana z inicjatywy senator Janiny Fetlińskiej. Ekspozycja, przygotowana przez Główną Bibliotekę Lekarską ze zbiorów własnych, ukazuje powstanie tej placówki dzięki działalności naukowej i organizacyjnej prof. S. Konopki, który w trudnych warunkach powojennych zrealizował projekt z lat trzydziestych XX wieku.

Senator Janina Fetlińska zaznaczyła, że Główna Biblioteka Lekarska dzięki pracy prof. Konopki w biednych latach 60. XX wieku należała do pierwszej dziesiątki najlepszych bibliotek na świecie. Jej zdaniem świadczy to o tym, jak wiele można zdziałać będąc patriotą i mając pasję.

Celem wystawy jest przybliżenie informacji o Głównej Bibliotece Lekarskiej i jej twórcy. Placówka należy do sieci najpoważniejszych bibliotek medycznych na świecie i od ponad sześćdziesięciu lat w odpowiedzialny sposób wypełnia swą misję.

Profesor historii medycyny Stanisław Konopka, oficer Wojska Polskiego, do 1939 r. był kierownikiem biblioteki i muzeum medycznego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Z jego inicjatywy 8 czerwca 1945 r. w gmachu Państwowego Zakładu Higieny na ul. Chocimskiej 24 w Warszawie rozpoczęła działalność Główna Biblioteka Lekarska. 1 marca 1950 r. został mianowany oficjalnie kierownikiem GBL z siedzibą na ul. Chocimskiej 22. W sierpniu 1953 r. dzięki jego staraniom biblioteka otrzymała zadania centralnej biblioteki medycznej sieci ogólnokrajowej. Jako dyrektor kierował tą placówką od 1955 r. do przejścia na emeryturę w 1970 r. W latach 1954-1970 prof. S. Konopka kierował także Katedrą i Zakładem Historii Medycyny Akademii Medycznej w Warszawie. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw polskich i zagranicznych. W latach 1947-1949 kierował Lekarskim Instytutem Naukowo-Wydawniczym, następnie był organizatorem i konsultantem Państwowego Zakładu Wydawnictw Medycznych, współzałożyciel "Polskiego Tygodnika Lekarskiego", autor "Polskiej Bibliografii Lekarskiej XIX i XX wieku" i licznych prac historycznych.

O życiu prof. Konopki i jego pracy opowiadał gościom Jakub Żbikowski kurator wystawy.