锘偶 Senat RP - wydarzenia
Wydarzenia - Senat RP

Konferencja "Solidarno艣膰 艢wiata. Globalizacja i solidarno艣膰 a nauczanie Jana Paw艂a II"

30 sierpnia 2008 r., na zaproszenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarno艣膰", marsza艂ek Senatu RP Bogdan Borusewicz bra艂 udzia艂 w mi臋dzynarodowej konferencji "Solidarno艣膰 艢wiata. Globalizacja i solidarno艣膰 a nauczanie Jana Paw艂a II", kt贸ra odby艂a si臋 na Zamku Kr贸lewskim w Warszawie.

W wyst膮pieniu Bogdan Borusewicz powiedzia艂 mi臋dzy innymi: "Spotykamy si臋 w przededniu kolejnej rocznicy Porozumie艅 Gda艅skich. Rocznicy narodzin Solidarno艣ci. Na temat genezy i znaczenia tego ogromnego ruchu powiedziano i napisano ju偶 bardzo wiele. Wiele powiedziano te偶 na temat wp艂ywu Jana Paw艂a II i Jego nauczania na Solidarno艣膰. Rozwa偶aj膮c wielorakie zwi膮zki Jana Paw艂a II z Solidarno艣ci膮 warto jednak pami臋ta膰, 偶e by艂 to zwi膮zek owocny dla obu stron. Papie偶 da艂 nam nadziej臋 i si艂臋. Solidarno艣膰 "silna papie偶em" sta艂a si臋 no艣nikiem Jego idei. Unikanie przemocy, odrzucenie w imi臋 solidaryzmu marksistowskiej "walki klas" pozwoli艂o Solidarno艣ci wpisa膰 si臋 w pontyfikat Jana Paw艂a II. Dla Papie偶a Solidarno艣膰 sta艂a si臋 niejako narz臋dziem nowej ewangelizacji. Papie偶 przetransponowa艂 idee Solidarno艣ci, wyeksponowa艂 jej uniwersalny wymiar. W 1995 roku w przem贸wieniu wyg艂oszonym na sesji Organizacji Narod贸w Zjednoczonych Jan Pawe艂 II m贸wi艂: "w ci膮gu ostatnich kilkunastu lat nast膮pi艂o niezwyk艂e w skali ca艂ego globu poszerzenie przestrzeni wolno艣ci. To d膮偶enie do odzyskania i zdobycia wolno艣ci jest jedn膮 z pot臋偶nych si艂 kszta艂tuj膮cych histori臋. Fenomen ten nie ogranicza si臋 do jakiej艣 jednej cz臋艣ci 艣wiata, ani nie jest rysem jednej tylko cywilizacji czy kultury".

Jan Pawe艂 II by艂 papie偶em, kt贸ry znalaz艂 si臋 w centrum tworz膮cej si臋 nowej Ewangelii. Jako przyw贸dca religijny i duchowy, ale tak偶e jako ten, kt贸ry potrafi艂 dostrzec i wyrazi膰 g艂臋bie i uniwersalne wymiary tego, co by艂o tak偶e naszym, tu na tej ziemi, do艣wiadczeniem. Nasze do艣wiadczenie i nasza walka, nasze zwyci臋stwa i tak偶e upadki stawa艂y si臋 do艣wiadczeniem, z kt贸rego wyrasta艂o Jego 艣wiadectwo.

Szanowni pa艅stwo i wszyscy, kt贸rym dane by艂o wsp贸艂uczestniczy膰 w tym do艣wiadczeniu - b膮d藕my jemu wierni. I zachowajmy pami臋膰 rado艣ci, kt贸ra by艂a naszym udzia艂em, gdy byli艣my razem w braterskiej i solidarnej wsp贸lnocie..."