Wydarzenia - Senat RP

Wystawa "Błogosławiony Honorat Koźmiński
1829-1916 wizerunek kapłana patrioty"

W czwartek 16 października 2008 r. w Senacie otwarta została wystawa fotograficzna poświęcona Błogosłowionemu Honoratowi Koźmińskiemu. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dwudziestą rocznicę beatyfikacji Ojca Honorata Koźmińskiego chce oddać hołd dokonaniom tego wybitnego kapłana, patrioty najwyższej próby" - powiedział Bogdan Borusewicz marszałek Senatu otwierając wystawę.

Ksiądz arcybiskup Józef Kowalczyk nuncjusz apostolski w Polsce wyraził zadowolenie, że w 30 rocznicę wyboru kardynała Karola Wotyły na Stolicę Piotrową Senat RP upamiętnił człowieka, który dokonał wielkich rzeczy w czasach zaborów, gdy zdawało się, że niczego zrobić nie można. Ojciec Honorat założył wiele ukrytych zgromadzeń męskich i żeńskich zakonnych, które wspierały dążenia niepodległościowe i udowodnił jak wiele można zdziałać kierując się w życiu wiarą, miłością i nadzieją. Arcybiskup podkreślił, że czasy nigdy nie są takie, by z łatwością wcielać w życie wartości chrześcijańskie. Zaznaczył, że instytucje stanowiące prawo, w tym Senat powinny dbać o to, by każdy czuł się jak u siebie w domu, by każdy mógł realizować swoje marzenia. "Jan Paweł II uczył nas jak żyć w różnych warunkach, ale też nauczył nas jak umierać, chciałbym abyśmy we wszystkim umieli go naśladować" - powiedział arcybiskup Kowalczyk.

Ojciec Honorat Koźmiński to wielki Polak, kapłan i patriota, wzór do naśladowania - mówił senator Stanisław Karczewski inicjator wystawy w Senacie. Zwrócił uwagę, że na wystawie oprócz zdjęć jest gablota z osobistymi rzeczami Ojca Honorata. Jest tam m.in. pióro i różaniec. Senator Karczewski podkreślił, że sam też nosi przy sobie zawsze różaniec dzięki czemu czuje się lepiej i czuje się lepszy. "Politycy częściej powinni myśleć o różańcu, wtedy polityka byłaby mniej agresywna" - powiedział Karczewski.

W otwarciu wystawy uczestniczyli także ksiądz biskup Andrzej Dziuba, ksiądz biskup Antoni Dydycz, prowincjał Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów ojciec Sławomir Siczek, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów ojciec Jacek Waligóra, wicemarszałkowie Senatu Krystyna Bochenek i Marek Ziółkowski, senatorowie, posłowie. Podczas 19 posiedzenia Senat RP podjął uchwałę dla uczczenia postaci i dokonań błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego.

Ojciec Honorat Koźmiński urodził się 16 października 1829 r. w Białej Podlaskiej. Do kapucynów wstąpił w 1848 r. w Lubartowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1852 r. Jego postawa wobec władz carskich, jako gwardiana klasztoru warszawskiego, a później generalnego komisarza prowincji, była pełna godności i patriotyzmu. Po powstaniu styczniowym, gdy w zaborze rosyjskim zakazano działalności zakonów, Ojciec Honorat założył wiele zgromadzeń ukrytych, zarówno męskich, jak i żeńskich, opartych na regule trzeciego zakonu św. Franciszka, które obok służby Bogu wspierały idee patriotyczne oraz dążenia niepodległościowe.

Po jednogłośnym przyjęciu przez Senat RP uchwały w sprawie uczczenia 30. rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz uchwały w 180. rocznicę urodzin Ojca Honorata Koźmińskiego, marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z przybyłymi do Senatu gośćmi.

Marszałek podkreślił, że Senat jest otwarty na inicjatywy mające na celu uhonorowanie zasłużonych dla Polski ludzi. Wyższa izba parlamentu podejmowała wiele takich uchwał. Dotyczyły one m.in. generała Władysława Andersa, Witolda Pileckiego, Olgi i Andrzeja Małkowskich - twórców naszego harcerstwa, Ireny Sendlerowej. Bogdan Borusewicz dodał, że Senat robi to po to aby przypomnieć polskiej młodzież ludzi, którzy powinni być dla niej wzorem. Rok 2009 Senat RP zamierza ogłosić Rokiem Polskiej Demokracji.

Marszałek podkreślił też, że ojciec Honorat Koźmiński jest dla nas wszystkich, a także przyszłych pokoleń Polaków, wzorem patrioty. Wzorem twórczego działania, mimo iż żył i pracował w trudnych czasach.

Przybyli do Senatu przedstawiciele Kościoła: arcybiskup Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, biskup Andrzej Dziuba, biskup Antoni Dydycz, ojciec Jacek Waligóra - prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ojciec Piotr Stasiński - gwardian Klasztoru Kapucynów oraz matka Danuta Wróblewska - przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Polsce wyrażali wdzięczność Senatowi RP, że podejmując uchwałę, przypomina postać Honorata Koźmińskiego - wielkiego Polaka ogłoszonego przez Jana Pawła II błogosławionym - nie przypadkiem - w 10. rocznicę swojego pontyfikatu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. senatorowie: Stanisław Karczewski, Kazimierz Jaworski, Wojciech Skurkiewicz, Zdzisław Pupa Władysław Sidorowicz, Janina Fetlińska.

Materiał tematyczny (pdf)

Galeria zdjęć