Wydarzenia - Senat RP

Spotkanie z uczestnikami I Światowego Zjazdu Konsulów Honorowych Rzeczypospolitej Polskiej

Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski spotkał się w środę 22 października 2008 roku w Senacie z uczestnikami I Światowego Zjazdu Konsulów Honorowych Rzeczypospolitej Polskiej. Podziękował konsulom, za to, że są najlepszymi ambasadorami polskości na świecie i w imieniu Senatu RP zadeklarował współpracę.

W spotkaniu uczestniczył senator Piotr Zientarski przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Wicemarszałek podkreślił, że ten Zjazd to znakomity pomysł, gdyż Polska chce swoją obecność zaznaczyć na całym świecie. Poinformował, że Senat RP, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą od 2004 roku stara się kierować swoją pomoc nie tylko do Polaków na Wschodzie, ale także do Polaków w Europie Zachodniej i tych rozsianych na wszystkich kontynentach.

Konsulowie interesowali się programami stypendialnymi dla młodzieży, wspieranymi przez Senat. Podkreślali, że pieniądze zainwestowane w kształcenie dzieci i młodzieży zwracają się wielokrotnie. Pytali też o możliwości wsparcia niedzielnych szkół języka polskiego za granicą. Konsulowie ze Stanów Zjednoczonych i Kanady mówili, że studenci o polskobrzmiących nazwiskach, których przodkowie byli Polakami często w czwartym, piątym pokoleniu zaczynają się interesować krajem swoich przodków. Według uczestników spotkania warto byłoby zainwestować w programy pobudzające zainteresowanie Polską, podtrzymujące więzi Polaków dawno już osiadłych poza granicami z krajem ojczystym, pozwalające na kultywowanie polskiej kultury i tradycji.

Konsulowie zostali poinformowani, że MSZ pracuje nad programem dla młodzieży polskiego pochodzenia. Młodzież ta mogłaby odbywać staże w polskich instytucjach rządowych, w polskim parlamencie.

Wicemarszałek Ziółkowski zaznaczył, że wspieranie rozwoju oświaty polonijnej i polskiej za granicą jest priorytetem Senatu w zakresie opieki nad Polonią. Dodał, iż Polsce zależy na tym, by Polacy byli widoczni w krajach zamieszkania, robili tam karierę, a jednocześnie kultywowali polską kulturę i obyczaje, nie zrywali kontaktu z krajem. I konsulowie honorowi, zdaniem Ziółkowskiego, w tym właśnie powinni nam pomagać.

W I Światowym Zjeździe Konsulów Honorowych RP uczestniczy ponad 100 konsulów. Aktualnie Polska ma 323 urzędy konsularne na świecie, w tym 183 kierowane przez konsulów honorowych. Konsulowie honorowi stanowią integralną część służby konsularnej RP. Swoją działalnością wspierają oni służbę zagraniczną RP w zakresie obrony i promowania polskiej racji stanu za granicą. Działają w interesie dobra Rzeczypospolitej angażując często nie tylko swój czas, ale także majątek dla Polski.