Poprzednia część, następna część, spis treści


Kontakty międzynarodowe

11 listopada 2007 r. marszałek Bogdan Borusewicz uczestniczył w ambasadzie Litwy w Warszawie w otwarciu wystawy "Wojna po Wojnie: antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944-1953".

Po uroczystości odbyło się spotkanie marszałka B. Borusewicza z prezydentem Republiki Litewskiej Valdasem Adamkusem oraz wiceprzewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Ceslovasem Jursenasem.

Prezydent V. Adamkus poinformował marszałka, iż odbył rozmowę z desygnowanym na premiera Polski Donaldem Tuskiem i wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy między naszymi krajami.

Marszałek Senatu podkreślił znaczenie stosunków polsko-litewskich i zaznaczył, że w polskiej polityce zagranicznej nie będzie zmian co do jej kierunków. Marszałek zapewnił, że nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach parlamentarnych, wywodzący się - tak jak poprzedni - z kręgu solidarnościowego, będzie prowadził podobną politykę zagraniczną. Będzie też dążył do polepszenia stosunków, m.in. z Niemcami i Rosją.

Prezydent V. Adamkus podkreślił, że zamierza aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu wspólnych problemów, w tym wciąż uciążliwych spraw w stosunkach dwustronnych, takich jak pisownia polskich nazwisk czy nakłady na polskie szkolnictwo na Litwie. Prezydent dodał, że niektóre propozycje rozstrzygnięć są w parlamencie i ma nadzieję na szybkie rozwiązanie tych kwestii.

Marszałek B. Borusewicz wyraził nadzieję na szybkie uregulowanie spornych zagadnień, gdyż zbyt długo absorbują one naszą uwagę w dwustronnych kontaktach. Marszałek przypomniał też o idei trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Republiki Litewskiej, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, która nie może na razie wejść w życie z uwagi na sytuację na Ukrainie.

Prezydent V. Adamkus poinformował o swej rozmowie z prezydentem Ukrainy, który wyraził optymizm co do rozwoju sytuacji w jego kraju.


Poprzednia część, następna część, spis treści