Poprzedni fragment, spis treści


Kronika senacka

5 listopada 2007 r. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynad Rymarz wręczył w Senacie senatorom-elektom zaświadczenia o wyborze ich 21 października br. na senatorów Rzeczpospolitej Polskiej Senatu VII kadencji.

Podczas uroczystości przewodniczący PKW podkreślił, że mandat senatora to wielki zaszczyt, satysfakcja, ale i odpowiedzialność. Obowiązkiem władzy publicznej jest poszanowanie i ochrona godności człowieka, stanowiącej źródło wolności i praw człowieka i obywatela. "Życzę, aby w centrum państwa wysiłków ustawodawczych zawsze znajdował się człowiek i jego rzeczywiste dobro (...), aby troska o dobro wspólne, dobro państwa polskiego stanowiło najwyższy cel działań" - powiedział F. Rymarz.

Poprzedniego dnia senatorowie-elekci przebywali w Kancelarii Senatu, gdzie przekazano im informacje m.in. o organizacji biur senatorskich, świadczeniach, dotyczące oświadczeń majątkowych; odbyły się też konsultacje prawne. Senatorowie-elekci zapoznali się z techniką głosowania za pomocą aparatury znajdującej się w sali obrad Senatu oraz przeszli szkolenie przez ABW w zakresie ochrony informacji niejawnych. Zwiedzili budynki parlamentu. W Archikatedrze Warszawskiej odbyła się msza święta dla parlamentarzystów, celebrowana przez arcybiskupa Kazimierza Nycza.

* * *

8 listopada 2007 r. w Gdańsku marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w uroczystości podpisania umowy założycielskiej Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Sygnatariuszami umowy są: minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa pomorskiego, prezes Fundacji Centrum Solidarności, przewodniczący NSZZ "Solidarność" i prezydent miasta Gdańska. Podczas uroczystości nominację na stanowisko dyrektora ECS odebrał o. Maciej Zięba.

"Cieszę się, że dożyłem do tego momentu. Kiedy po strajku rozchodziliśmy się do domów, mieliśmy poczucie, że wzięliśmy udział w wielkiej sprawie. To było nam tak bliskie i tak oczywiste, że nie czuliśmy potrzeby budowania muzeów, centrów, ale teraz taka potrzeba jest. Mam nadzieję, że ta inicjatywa nie skończy się wraz z naszym pokoleniem" - powiedział podczas uroczystości marszałek B. Borusewicz.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zauważył, że powstanie ECS będzie spełnieniem marzeń Polaków, aby powstała instytucja na miarę zdarzeń, które rozpoczęły się w Sierpniu '80, i przemian, które się później dokonały.

Dyrektor ECS o. M. Zięba podkreślił, że chce stworzyć instytucję, gdzie wszyscy, którzy się z nią zetkną w jakikolwiek sposób, "doznawali solidarności i żeby to doznanie solidarności przekazywali innym ludziom".

Celem działania ECS jest upamiętnienie i przekazanie następnym pokoleniom przesłania Solidarności; inspirowanie nowych inicjatyw o charakterze obywatelskim i kulturalnym. Podstawą działalności centrum będzie stała ekspozycja na temat Solidarności, centralne archiwum Solidarności i biblioteka multimedialna, sale kinowo-teatralne, ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się historią Solidarności, a także centrum edukacyjne i szkoleniowe, przeznaczone zwłaszcza dla młodzieży, działaczy społecznych i związkowych. 13 grudnia br. rozstrzygnięty zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny na siedzibę ECS. Budynek ma stanąć w roku 2010.

W ECS mają znaleźć się także np. Centralne Archiwum Solidarności, biblioteka, siedziba biura Lecha Wałęsy i organizacji pozarządowych nawiązujących do idei Solidarności. Ma tam także powstać kaplica poświęcona pamięci Jana Pawła II.

Europejskie Centrum Solidarności ma ponadto monitorować przestrzeganie praw człowieka na świecie i upowszechniać idee demokracji, wolności i niepodległości. Integralną jego część będą stanowić: sala BHP, w której w sierpniu 1980 r. podpisano Porozumienia Sierpniowe, II Brama Stoczni oraz plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W sumie teren ECS ma zająć ok. 1 ha powierzchni.

Pierwsza część Europejskiego Centrum Solidarności zostałaby otwarta w sierpniu 2010 r. na terenie Stoczni Gdańskiej, w 30. rocznicę Sierpnia '80.

Akt erekcyjny pod budowę ECS podpisało 31 sierpnia 2005 r. prawie 30 prezydentów i premierów, goszczących w Gdańsku podczas obchodów 25. rocznicy Sierpnia '80. Dokument parafowali także m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, L. Wałęsa, abp Stanisław Dziwisz jako legat papieża Benedykta XVI oraz szef NSZZ "Solidarność" J. Śniadek.

Podczas drugiej części posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu omówiono, a następnie jednogłośnie przyjęto stanowisko komisji w sprawie powołania instytucji kultury - Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Posiedzenie na ten temat odbyło się 17 października br.

Z koncepcją powstania centrum zapoznała się Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu VI kadencji. W przyjętym 7 listopada 2006 r. stanowisku komisja zwróciła się do wszystkich, od których zależy powołanie do życia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, aby nie szczędzili sił i środków, wspierając tę szczytną inicjatywę. Podkreślono również, że nie było wątpliwości co do słuszności tej inicjatywy i potrzeby istnienia w Polsce, właśnie w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności.

* * *

11 listopada 2007 r. odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. W uroczystej odprawie wart na pl. Piłsudskiego w Warszawie wzięli udział m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, prezydent Litwy Valdas Adamkus, desygnowany na premiera Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, członkowie rządu, generalicja, duchowieństwo, kombatanci oraz harcerze. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce. W imieniu Senatu wieniec złożyli marszałek B. Borusewicz i senator Marek Rocki. Złożono także kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas uroczystości prezydent L. Kaczyński przypomniał, że "89 lat temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli, 146 lat od pierwszego rozbioru, Polska odzyskała niepodległość".

W swoim przemówieniu prezydent Litwy V. Adamkus podkreślił, że wolność to największa wartość narodowa, którą trzeba stale pielęgnować i jej bronić. Dodał, że dzięki polskiej i litewskiej walce o niepodległość Europa jest bardziej bezpieczna.

Następnie w Pałacu Prezydenckim prezydent L. Kaczyński wręczył odznaczenia za wybitne zasługi dla niepodległości Polski i nominacje na wyższe stopnie kilkudziesięciu osobom, m.in. żołnierzom AK, działaczom "Solidarności" i ROPCiO. Odznaczeni zostali też dotychczasowy dowódca Marynarki Wojennej adm. Roman Krzyżelewski i Edward Pietrzyk, były dowódca Wojsk Lądowych i ambasador w Iraku, który w październiku odniósł poważne obrażenia podczas zamachu w Bagdadzie.

Tysiące warszawiaków obejrzało w niedzielę historyczną defiladę. Przez centrum stolicy przemaszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Szwadron Kawalerii WP oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej i harcerze ubrani w mundury m.in. powstańców wielkopolskich, żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., międzywojennych kawalerzystów i żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r.

Z okazji Święta Niepodległości w całym kraju odprawiano msze święte w intencji ojczyzny. W Warszawie biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski w czasie homilii podkreślał, że wolna ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest także wielkim zadaniem. Przypomniał, że przez lata niewoli myśl o niepodległości żyła w sercach Polaków dzięki Kościołowi i jego pracy narodowej wśród wszystkich warstw i stanów.


Poprzedni fragment, spis treści