Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Jacka Swakonia
na 19. posiedzeniu Senatu
w dniu 16 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do ministra środowiska Macieja Nowickiego

Dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13.10.2003 r. ustanawiająca system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniająca dyrektywę Rady 96/61/WE w art. 11 ust. 2 i ust. 4, po pierwsze, nakłada na państwa członkowskie Unii obowiązek podjęcia decyzji o rozdziale uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w pięcioletnich okresach na dwanaście miesięcy przed rozpoczęciem pięcioletniego okresu. Po drugie, obliguje państwa członkowskie do rozdziału całkowitej liczby uprawnień przyznanych na dany rok do 28 lutego tego roku.

Z tego, co mi wiadomo, do dnia dzisiejszego nie weszło w życie rozporządzenie o rozdziale uprawnień na okres 2008-2012, nie przyznano także uprawnień operatorom instalacji emitujących gazy cieplarniane na bieżący rok.

Czy w związku z niedotrzymaniem wymienionych terminów nie grożą Polsce postępowania przed europejskimi trybunałami w przypadku egzekwowania od operatorów instalacji kar wynikających z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 22.12.2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (DzU Nr 281, poz. 2784)? Czy z uwagi na to rząd nie dostrzega konieczności odstąpienia od sankcji (kar) określonych w ustawie?

Czy Ministerstwo Środowiska popiera podejmowanie przez uprawnione organy pozytywnych decyzji w sprawie pokrywania deficytów uprawnień uprawnieniami do emisji przyznawanymi na następny rok okresu rozliczeniowego (art. 47 ust. 1 wymienionej ustawy)? Czy w ramach tych decyzji operatorzy będą mogli swobodnie pokrywać deficyt występujący w przypadku niektórych swoich instalacji nadwyżką uprawnień (na przykład na skutek redukcji emisji), która wystąpi w związku z działalnością pozostałych instalacji danego operatora?

Czy Ministerstwo Środowiska zamierza wydać wytyczne w sprawie opisanych tu sytuacji dla właściwych organów ochrony środowiska (wydającym pozwolenia na emisję Krajowemu Administratorowi Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji oraz wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska)?

Projekt nowej ustawy z dnia 23.06.2008 r. o wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych zakłada w art. 19 ust. 1 swobodne rozporządzanie uprawnieniami do emisji.

Czy w ramach swobody rozporządzania operator może pokrywać deficyt uprawnień do emisji występujący w danym roku "zapożyczeniem" uprawnień, którymi będzie dysponował w roku następnym? Czy, poza odpowiednią liczbą uprawnień, występują inne warunki skutecznego przeprowadzenia tej operacji?

Z poważaniem
Jacek Swakoń


Spis oświadczeń