Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (13) z 1. posiedzenia

Komisji Obrony Narodowej

w dniu 9 listopada 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 21 minut 16)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Krystyna Bochenek)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Szanowni Państwo!

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Obrony Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt, czyli wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego przeze mnie porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji?

Wobec braku głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad poprzez aklamację.

Przystępujemy więc do rozpatrzenia pierwszego i jednego punktu porządku obrad: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Pragnę panom przypomnieć, że zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego. Wybór kandydata, zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu, odbywa się, jak panowie wiedzą, w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Pragnę panów poinformować, że przebieg naszego posiedzenia będzie wyglądał następująco: za chwilę poproszę panów senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji, następnie zarządzę krótką przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego, a po przerwie w obradach przystąpimy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę uprzejmie panów senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego komisji.

Bardzo proszę.

Senator Henryk Górski:

Pani Marszałek! Szanowni Państwo Senatorowie!

Mam przyjemność zgłosić kandydaturę Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza na stanowisko przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Pozwolę sobie przedstawić życiorys pana senatora.

Andrzej Mazurkiewicz, lat czterdzieści cztery, prawnik, polityk, absolwent Wydziału Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktor nauk prawnych. Żonaty, żona Joanna jest pracownikiem administracji państwowej, ma dwóch synów: Konrada i Wiktora.

Pan Andrzej Mazurkiewicz...

(Wicemarszałek Krystyna Bochenek: Proszę dodać, że bliźniaki.)

Tak, tak.

(Głos z sali: No!)

(Głos z sali: Proszę dodać, że z niezdefiniowaną jeszcze przyszłością.)

(Wicemarszałek Krystyna Bochenek: W przyszłości być może kandydaci na wysokie urzędy państwowe.) (Wesołość na sali)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak.

Pan Andrzej Mazurkiewicz rozpoczął działalność publiczną we wczesnej młodości - już w 1981 r. był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. Był represjonowany, aresztowany. Wydawał prasę podziemną. IPN nadał mu status osoby pokrzywdzonej.

Pan Andrzej jest doświadczonym parlamentarzystą. Był posłem na Sejm Rzeczypospolitej w latach 1991-1993. Był członkiem Komisji Nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego, Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, Komisji Łączności z Polakami za Granicą, jak również członkiem innych komisji i podkomisji w tamtym okresie.

Był wiceburmistrzem miasta Jarosławia w latach 1994-1997. Zrezygnował z pełnienia tej funkcji po wyborze do Senatu. Radny miasta Jarosławia dwóch kadencji: 1994-1997 i 1997-2000, delegat na Sejmik Województwa Przemyskiego. Autor i współautor wielu inicjatyw samorządowych.

Senator Rzeczypospolitej w latach 1997-2001, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, członek Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu, członek Prezydium Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, reprezentant Polski w Grupie Wyszehradzkiej, reprezentant Polski w Inicjatywie Środkowoeuropejskiej, sekretarz stanu... przepraszam, sekretarz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator w latach 2005-2007. Członek Prezydium Klubu Parlamentarnego "Prawo i Sprawiedliwość", sekretarz Senatu, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, wiceprzewodniczący Unii Międzyparlamentarnej. Obserwator parlamentu Ukrainy z ramienia parlamentu Rzeczypospolitej, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Ma jeszcze takie osiągnięcia: z ramienia polskiego parlamentu reprezentował Polskę w rozmowach międzynarodowych między innymi w Niemczech, w Austrii, Danii, Indonezji, Jordanii, Czechach, Mołdawii, Rumunii, Anglii, Belgii, Rosji, na Ukrainie, w Kuwejcie, Finlandii i Włoszech.

Doprowadził do powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz uczelni w Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Tarnowie.

Członek Rady Programowej Polskiego Radia, w latach 1993-1997, od 2001 r. przewodniczący Rady Programowej TVP Polonia.

Prezes Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Wyższych Uczelni w Jarosławiu.

Od 1996 r. członek honorowy Związku Sybiraków, członek Stowarzyszenia Małopolskiego oraz szeregu stowarzyszeń o charakterze dobroczynnym.

I jeszcze taka szczególna informacja: pisarz, autor kilku książek historycznych, między innymi "Piotr I, Katarzyna I - historia nieznana", "Czarny Piotruś", oraz powieści science fiction dla młodzieży "Upadek aniołów", która uzyskała nominację do nagrody za polską powieść roku, "Anioły śmierci" oraz "Zemsta aniołów".

Tak że myślę, że pan senator jest taki, no, twórczy i będzie dobrym kandydatem na przewodniczącego komisji.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Bardzo dziękuję panu senatorowi Górskiemu.

Czy jest jeszcze inna kandydatura?

Ale najpierw zapytam jeszcze pana kandydata, czy wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Andrzej Mazurkiewicz:

Tak.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Wyraża zgodę.

Czy jest inna kandydatura na przewodniczącego komisji?

W związku z tym, że pan senator wyraził zgodę i nie ma innych kandydatur, zarządzam kilkuminutową przerwę w obradach na przygotowanie kart do głosowania tajnego.

Proszę się nie rozchodzić. Można ewentualnie wyjść gdzieś blisko sali posiedzeń.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

W międzyczasie informuję, bo większość z nas się zna, ale nie wszyscy, że do Komisji Obrony Narodowej zapisali się panowie senatorowie: Banaś, Górski, Grubski, Klima, Mazurkiewicz, Meres, Okła, Owczarek, Wach i Zaremba.

(Rozmowy na sali)

Szanowni Państwo! Szanowni Panowie! Wznawiam obrady.

Bardzo proszę o uwagę, żebyśmy to sprawnie przeprowadzili.

Przystępujemy do wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę o zgłoszenie się trzech panów senatorów do przeprowadzenia głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji.

Kogo można prosić?

Pan senator Meres.

Kto jeszcze się zgłosi? Potrzebujemy trzech osób.

Pan senator... Proszę przypomnieć nazwisko.

(Senator Maciej Grubski: Maciej Grubski.)

Pan senator Grubski.

Jeszcze trzecia osoba.

(Senator Piotr Wach: Senator Wach.)

Pan senator Wach.

Dziękuję.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji zgłosili się senatorowie, których już przedstawiłam.

Panowie Senatorowie, zanim przystąpimy do głosowania tajnego, pragnę przypomnieć dla porządku, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków.

Komisja została powołana w składzie dziesięciu senatorów... Tak?

(Głos z sali: Tak.)

...zatem aby komisja mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów. Ale są wszyscy.

Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze wymagana liczba senatorów, w związku z tym możemy przystąpić do wyboru kandydata na przewodniczącego.

Przystępujemy do głosowania tajnego w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji.

Proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie kart do głosowania tajnego, a panów senatorów o wypełnienie tych kart.

Dla porządku informuję, że na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak "x". Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x" lub nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Czy wszyscy panowie otrzymali karty do głosowania?

(Rozmowy na sali)

Proszę o ich wypełnienie.

(Rozmowy na sali)

Proszę uprzejmie o wrzucanie wypełnionych kart do głosowania tajnego do urny.

(Rozmowy na sali)

Rozumiem, że wszyscy panowie senatorowie oddali karty.

Proszę uprzejmie senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam kilkuminutową przerwę.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Wznawiam obrady.

Informuję, że senatorowie wyznaczeni do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczyli głosy i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Odczytuję protokół głosowania tajnego. Odtajniam protokół, krótko mówiąc.

Protokół głosowania tajnego przeprowadzonego 9 listopada 2007 r. w sprawie wyboru senatora Andrzeja Mazurkiewicza na kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: pan senator Zbigniew Meres, pan senator Maciej Grubski i pan senator Piotr Wach stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Andrzeja Mazurkiewicza na kandydata na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oddano 10 głosów. Wszystkie głosy są ważne. Za kandydaturą pana senatora Andrzeja Mazurkiewicza głosowało 10 senatorów, nikt nie głosował przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Dziękuję bardzo.

Gratuluję bardzo serdecznie panu senatorowi kandydatowi na przewodniczącego komisji. (Oklaski)

Czy pan senator chciałby zabrać głos?

Senator Andrzej Mazurkiewicz:

Tak, Pani Marszałek, bardzo krótko.

Chciałbym przede wszystkim podziękować kolegom senatorom za zaufanie, którym mnie obdarzyli. Myślę, że dla dobra naszej ojczyzny będziemy dobrze współpracować, a jeśli kiedyś przyjdzie moment, że będziemy się różnić poglądami, to będziemy się różnić pięknie. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Krystyna Bochenek:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze Kandydacie.

Kto z państwa senatorów... Czy pan senator Grubski przedstawi... Grubski czy Górecki? Ja bardzo przepraszam...

(Głos z sali: Grubski.)

Grubski, przepraszam bardzo. Proszę mi wybaczyć, ale jeszcze nie znam wszystkich panów.

Rozumiem, że pan senator przedstawi kandydaturę pana Andrzeja Mazurkiewicza podczas posiedzenia plenarnego.

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Obrony Narodowej.

(Koniec posiedzenia o godzinie 21 minut 35)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów