Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (318) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Obrony Narodowej (16.)

oraz Komisji Ustawodawczej (61.)

w dniu 9 lipca 2008 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druk senacki nr 178).

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 04)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Witam państwa serdecznie na wspólnym posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej.

Na początku chciałbym powitać obecnych na sali przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej. Z pisma, które przesłał pan minister, wiem, że jest z nami pan Krzysztof Sikora, pełniący obowiązki radcy generalnego-koordynatora w Ministerstwie Obrony Narodowej. Widzę mundury, więc są także inni przedstawiciele ministerstwa. Witam również, przepraszam nie mam jeszcze listy, więc bez wymieniania nazwisk… Już mam. Chciałbym przywitać panią Jolantę Zrobek-Dybcio, dyrektor Zespołu Prawnego w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, pana pułkownika Dariusza Świderka, głównego specjalistę w Departamencie Infrastruktury MON, pana Piotra Borowego, doradcę dyrektora Departamentu Systemu Obronnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, i panią Monikę Walewską z Departamentu Prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Oczywiście witam też naszego głównego legislatora, panią Beatę Mandylis.

W dzisiejszym porządku wspólnego posiedzenia dwóch komisji mamy pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zanim oddam głos przedstawicielowi wnioskodawców, czyli panu senatorowi Andrzejowi Owczarkowi, chciałbym państwa poinformować, że wpłynęły do nas dwie opinie do projektu. Pierwsza to opinia Ministerstwa Sprawiedliwości, podpisana przez wiceministra Wronę. Czytamy w niej, że Ministerstwo Sprawiedliwości opiniuje pozytywnie projekt ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, “mając na uwadze, iż zaproponowane w projekcie zmiany mają na celu doprecyzowanie zakresu odpowiedzialności za uiszczanie opłat za używanie lokalu i opłat pośrednich osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym na podstawie decyzji administracyjnej, stanowiącej podstawę prawną do zajmowanego lokalu mieszkalnego”.

Mamy też opinię podpisaną przez pana ministra Bogdana Klicha. W tej opinii pan minister – po zapoznaniu się z senacką inicjatywą ustawodawczą dotyczącą nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – informuje nas: “Proponowana nowelizacja zakłada zmianę brzmienia art. 37 przedmiotowej ustawy. Zauważyć należy, że projekt ten jest tożsamy w treści ze zmianami wskazanego artykułu, jakie złożyło MON w opracowywanej nowelizacji przywołanej ustawy, mającej na celu dostosowanie systemu zakwaterowania do warunków profesjonalizacji armii. Rządowy projekt znajduje się w końcowej fazie uzgodnień wewnątrzresortowych i w najbliższych dniach zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. W związku z powyższymi pracami rządowymi wskazane jest zatem rozważenie celowości zmiany jedynie art. 37 cytowanej ustawy”. Członkom połączonych komisji chciałbym przekazać, że z opinii jasno wynika, iż projekt jeszcze nie przeszedł ani przez posiedzenie plenarne rządu, czyli nie jest projektem rządowym, ani przez komitety stałe Rady Ministrów. Rozumiem, że jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Oczywiście za chwilę członkowie komisji zadecydują. Wnioskodawca przedstawi projekt, a przedstawiciele MON będą mogli się ustosunkować. Ja nie widzę tutaj obiekcji o charakterze formalno-merytorycznym, tylko stwierdzenie, że państwo przygotowują szerszą nowelizację przepisów tej ustawy.

Jako komisja podejmiemy decyzję. Jednak osobiście chciałbym już z góry zaznaczyć, że będę państwa przekonywać do przyjęcia projektu. Jest to inicjatywa senacka i jeżeli rząd rzeczywiście dotrzyma słowa i projekt MON będzie szedł sprawnie, to oba projekty będą mogły się spotkać w Sejmie i będą mogły być przyjęte takie założenia, jakie będą zgodne z oczekiwaniami rządu. Ale gdyby – czego oczywiście nie zakładamy – rząd nie był w stanie szybko przedstawić swojego projektu, to będzie projekt senacki. Z uwagi na zakres inicjatywy, co do której często były zgłaszane opinie i prośby, uważam, że taka droga byłaby bardziej celowa. Ale oddaję głos najbardziej zainteresowanym, na początku wnioskodawcom.

Pan senator Andrzej Owczarek.

Senator Andrzej Owczarek:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Proszę państwa, projekt ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy art. 37 tejże ustawy, w którym mowa o zakresie odpowiedzialności za uiszczanie opłat za używanie lokalu oraz opłat pośrednich. Do opłat tych oczywiście zobowiązana jest przede wszystkim osoba, która posiada tytuł prawny do zajmowania mieszkania, a także osoby pełnoletnie, solidarnie odpowiedzialne, które zamieszkują w tym lokalu. I tu pierwsza poprawka, która wprowadza słowa “stale zamieszkujące w tym lokalu”.

Druga zmiana ustala, że odpowiedzialność ta dotyczy tylko okresu, w którym te osoby zamieszkują stale ten lokal. Dotychczas były przypadki, że dochodzono opłat także od osób, które już nie korzystały z tych mieszkań. Z tych powodów to doprecyzowanie jest celowe, bo tworzy precyzyjne prawo.

W związku z tym proponuję, aby komisja przyjęła ten projekt ustawy.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję panu senatorowi.

Oddaję głos przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej. Następnie głos zabierze nasze Biuro Legislacyjne.

Proszę bardzo.

Radca Generalny-Koordynator w Ministerstwie Obrony Narodowej Krzysztof Sikora:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Dziękuję uprzejmie za możliwość zaprezentowania stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z tym, co pan minister był uprzejmy przesłać w piśmie, chciałbym poinformować Wysoką Komisję, że procedowana nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych jest w tej chwili w fazie końcowych uzgodnień wewnątrzresortowych. Przewidujemy, że z dniem 1 sierpnia pójdzie do uzgodnień międzyresortowych. Konsumpcja owej inicjatywy jest również zawarta w proponowanej, o wiele szerszej, nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

Z merytorycznego punktu widzenia jest to jak najbardziej uzasadniona zmiana, ponieważ doprecyzowuje relacje między najemcami a zarządcą danej substancji mieszkaniowej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję bardzo.

Czy jeszcze ktoś z przedstawicieli ministerstwa chciałby zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Proszę bardzo.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Beata Mandylis:

Dziękuję bardzo.

Biuro Legislacyjne nie zgłasza w tym zakresie żadnych uwag. Dziękuję.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję.

Otwieram dyskusję w tym punkcie.

Czy ktoś z państwa senatorów, członków połączonych komisji, chciałby zabrać głos? Nie widzę zgłoszeń.

Przypomnę, że art. 80 ust. 2 stanowi, że komisja po rozpatrzeniu projektu ustawy przygotowuje sprawozdanie. My przyjmując dzisiaj sprawozdanie w sprawie tego projektu, możemy: przyjąć projekt bez poprawek, przyjąć projekt z poprawkami w formie tekstu jednolitego – do chwili obecnej poprawek nie zgłoszono – lub odrzucić projekt.

Czy po przypomnieniu regulaminu ktoś jeszcze z członków komisji chciałby zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Stawiam wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały stosownej treści? (12)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Połączone komisje jednogłośnie przyjęły projekt.

Musimy jeszcze wyznaczyć sprawozdawcę. Proponowałbym senatora Andrzeja Owczarka.

Czy pan senator wyraża zgodę? Widzę, że tak.

Czy połączone komisje wyrażają zgodę? Tak.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

Chciałbym gorąco podziękować przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej za obecność na naszym posiedzeniu.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 12)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów