Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (968) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (116.),

Komisji Rodziny i Polityki Społecznej (92.)

oraz Komisji Ustawodawczej (207.)

w dniu 16 czerwca 2009 r.

Porządek posiedzenia:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 34. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz niektórych innych ustaw (druki nr 492 i 492S).

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut o4)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej.

Serdecznie witam przybyłych na nasze posiedzenie gości.

Przedmiotem naszego posiedzenia jest rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 34. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz niektórych innych ustaw, druk senacki nr 492, 492S.

Szczególnie serdecznie witam przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, pana senatora Augustyna, który jest przedstawicielem wnioskodawców.

Udzielam głosu panu przewodniczącemu.

Senator Mieczysław Augustyn:

W tym wypadku występuję jako zgłaszający poprawkę, którą mamy rozpatrzyć. Otóż jedna spośród tych sześciu zmian, które proponujemy, wzbudziła troszkę kontrowersji. Chodzi o poprawkę mającą na celu wzmocnienie pozycji rzecznika poprzez zaliczenie okresu pracy na tym stanowisku do stażu pracy, od którego zależą wszystkie uprawnienia pracownicze uzależnione od czasu pracy, także te wynikające z zatrudnienia w określonym zawodzie, branży, zakładzie pracy itd., itd. I w dyskusji wnoszono o to, żeby te uprawnienia rozciągnąć także na byłych rzeczników praw dziecka, a więc żeby ta ustawa, ten właśnie przepis stosował się również do osób, które zajmowały stanowisko rzecznika praw dziecka przed wejściem w życie niniejszej ustawy. Tam była taka kontrowersja prawna, czy ten zapis w poprzedniej wersji gwarantowałby to, czy też nie. I dla jasności sprawy doprecyzowaliśmy go z pomocą naszych legislatorów. I tego dotyczy ta poprawka, o której przyjęcie bardzo państwa senatorów proszę.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dziękuję bardzo wnioskodawcy, panu przewodniczącemu.

Czy ktoś z państwa, szczególnie gości, chciałby zabrać głos w kwestii tej poprawki? Nie. Rozumiem, że sprawa jest jasna.

Jesteśmy w komplecie, tak? Jest pan wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Krzysztof Piesiewicz… Wszystkie komisje mają kworum, w związku z tym przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki zgłoszonej przez pana senatora Augustyna? (15)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Stwierdzam, że poprawka przeszła jednogłośnie.

Rozumiem, że pan przewodniczący będzie sprawozdawcą tej poprawki.

(Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: Mam nadzieję, że tych uprawnień wstecz nie będą zabierali…)

Miejmy taką nadzieję.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 07)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów