Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (53)

z 8. posiedzenia Komisji Ustawodawczej

w dniu 18 grudnia 2007 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Witam na kolejnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej w dniu dzisiejszym.

Otwieram ósme posiedzenie Komisji Ustawodawczej.

Proponuję, aby porządek obrad posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór zastępcy przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa ma jakieś inne wnioski w tej sprawie?

Nie widzę zastrzeżeń do porządku obrad, w związku z tym stwierdzam, że komisja przyjęła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisję mamy w składzie sześcioosobowym. Widzę, że kworum mamy, możemy podejmować decyzje. W posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów.

Rozpoczynamy w takim razie zgłaszanie kandydatów na wiceprzewodniczącego komisji.

Jeżeli państwo pozwolą, to chciałbym zgłosić kandydaturę pana senatora Bohdana Paszkowskiego.

Może uzasadnię to bardzo krótko, korzystając z ogromnych doświadczeń pana senatora. Nie mówię już nawet o sprawach legislacyjnych, ale doświadczenie pana senatora w pracy w administracji rządowej i w związku z tym szersza perspektywa patrzenia na działalność legislacyjną, także z punktu widzenia administracji, która tę legislację później realizuje, byłyby niezwykle przydatne w naszej pracy. Stąd moje zgłoszenie i prośba, żeby pan senator wyraził zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczącego komisji.

Senator Bohdan Paszkowski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący, za propozycję dotyczącą mojej osoby. Wyrażam zgodę. Jeżeli państwo mają do mnie jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Jeszcze jedna sprawa, tytułem informacji. Chciałbym przekazać państwu wiadomość, że początkowo planowaliśmy wybór dwóch wiceprzewodniczących komisji. Jednak po konsultacji z panem marszałkiem i z Prezydium Senatu, po uzyskaniu informacji o planach dotyczących połączenia naszych dwóch komisji pojawiła się sugestia - oczywiście później, w stosownym momencie będziemy podejmować formalne decyzje - że taką grzecznościową formą by było, gdyby drugi wiceprzewodniczący reprezentował tę drugą komisję. Wstępnie się mówi o kandydaturze pana senatora Piesiewicza. Chcemy także zachować ten sympatyczny układ współdziałania pomiędzy klubami senatorskimi - tutaj jest zgłoszenie pana senatora Paszkowskiego, a ze strony komisji regulaminowej byłoby zgłoszenie pana senatora Piesiewicza.

Muszę w tym momencie bardzo gorąco podziękować za współpracę także pani senator Sztark. Nie ukrywam, że początkowo mieliśmy plany troszeczkę szersze... Ale obiecuję, że będę obciążał za to pracą w komisji tak, jak będę mógł.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Ja chyba przerwałem panu senatorowi, bo chciał...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Czy jakiś...

(Senator Grażyna Sztark: Ja chciałabym się zgłosić do komisji skrutacyjnej.)

(Głos z sali: Komisja powinna liczyć trzy osoby, tak?)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Senator Bohdan Paszkowski:

Ostatnio pełniłem funkcję wojewody podlaskiego. Wcześniej, przez ponad dziesięć lat - w zasadzie dwanaście, a nawet, jak tu w ankiecie napisano, już prawie trzynaście, choć co do tego mam pewne wątpliwości, ale muszę policzyć - byłem sekretarzem miasta Białegostoku, skąd zresztą pochodzę. Przedtem rok czy półtora byłem radcą prawnym, wcześniej pracowałem w sądzie, bo robiłem aplikację etatową itd.

(Głos z sali: Panie Senatorze, a kto był prezydentem w tym czasie?)

W tym czasie w zasadzie było trzech prezydentów. Pierwszy był Andrzej Lussa, lekarz z akademii medycznej, drugi - Krzysztof Jurgiel, a trzeci Ryszard Tur, on był prezydentem przez dwie kadencje.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Mamy już jedno zgłoszenie, ale szukamy jeszcze dwóch kandydatów.

Panie Senatorze, potrzebujemy trzech zgłoszeń do komisji skrutacyjnej...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Komisja powinna liczyć trzy osoby. Mamy zgłoszenia...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Tak, trójki państwa senatorów. To już mamy panią senator i pana senatora...

Czy skład komisji też powinniśmy przyjąć w głosowaniu? Nie ma takiej potrzeby.

Domyślam się, że karty mamy już przygotowane. Proszę, żeby komisja ustaliła zasady głosowania i rozdała nam karty do głosowania.

Proszę państwa senatorów powołanych do przeprowadzenia głosowania tajnego o rozdanie opieczętowanych kart do głosowania, na których znajduje się nazwisko zgłoszonego kandydata na zastępcę przewodniczącego komisji. Na każdej karcie do głosowania znajdują się kratki dające następujące możliwości głosowania: "za", "przeciw", "wstrzymuję się". Karta do głosowania będzie ważna, jeżeli osoba głosująca postawi tylko jeden znak "x" lub odda kartę bez skreśleń, co oznacza wstrzymanie się od głosu. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak "x", jest nieważna.

Proszę o wypełnienie kart i o wrzucenie ich do urny.

Po przeprowadzeniu głosowania zarządzę dwuminutową przerwę w celu dokonania podliczenia głosów. Będzie wygodniej, jak państwo zrobią tak...

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Komisja będzie musiała później sporządzić protokół z głosowania.

Widzę, że już wszyscy państwo oddali głosy.

Proszę senatorów o przeprowadzenie obliczenia głosów i sporządzenie protokołu.

Zarządzam trzyminutową przerwę, będzie można wypełnić protokół.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Proszę przewodniczącą komisji skrutacyjnej o odczytanie protokołu.

Senator Grażyna Sztark:

Protokół głosowania tajnego w dniu 18 grudnia 2007 r. w sprawie wyboru senatora Bohdana Paszkowskiego na zastępcę przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.

Powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: senator Grażyna Sztark, senator Leon Kieres i senator Zbigniew Cichoń, stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Bohdana Paszkowskiego na zastępcę przewodniczącego Komisji Ustawodawczej oddano 5 głosów, w tym 5 głosów ważnych. Za głosowało 4 senatorów, przeciw nikt nie głosował, 1 senator wstrzymał się od głosu.

I tutaj są podpisy.

(Głosy z sali: Gratulujemy.)

(Senator Bohdan Paszkowski: Dziękuję za zaufanie.)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

W związku z brzmieniem protokołu stwierdzam, że pan senator Bohdan Paszkowski został zastępcą przewodniczącego komisji. Panu senatorowi bardzo serdecznie gratulujemy.

Czy pan senator chce zabrać głos?

Proszę bardzo.

Senator Bohdan Paszkowski:

Chciałbym podziękować za to zaufanie. Oczywiście ono wynika także z tego, co wcześniej ustalono gdzieś indziej, ja traktuję to tak, że zastępcą przewodniczącego komisji zostałem trochę awansem. Mam jednak nadzieję, że w miarę swoich umiejętności będę pana przewodniczącego i całą komisję wspierać w działaniach i że po zakończeniu kadencji będziemy mogli sobie pogratulować, że jednak załatwiliśmy wiele ważnych dla naszego kraju spraw. Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Będziemy cię wspierali.)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Panu przewodniczącemu dziękuję za zabranie głosu.

Pytanie do państwa senatorów: czy ktoś chce jeszcze zabrać głos w ramach tego posiedzenia komisji?

(Głosy z sali: Gratulujemy.)

Gratulujemy, oczywiście, bardzo serdecznie.

Wyczerpaliśmy tym samym porządek obrad.

Formalnie zamykam posiedzenie.

Za chwilę będziemy mogli indywidualnie złożyć gratulacje. Ja tylko przypominam, że za trzynaście minut w sali nr 176 odbywamy wspólne posiedzenie z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej.

Ósme posiedzenie zamykamy, na dziewiąte zapraszamy do sali nr 176.

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 18)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów