Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KOMUNIKATY

6 stycznia br. w Mierkach zakończyło się spotkanie parlamentarzystów Akcji Wyborczej Solidarność i jej przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego z premierem Jerzym Buzkiem i ministrami z ramienia AWS, dotyczące reformy ustrojowej państwa. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, ministrowie odpowiedzialni za administrację: wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Tomaszewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Stępień, pełnomocnik rządu ds. reform ustrojowych Michał Kulesza oraz minister - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Wiesław Walendziak.

Rząd przedstawił klubowi AWS do konsultacji koncepcję gruntownej reformy ustrojowej państwa, której pierwszym etapem jest uporządkowanie struktury administracji publicznej. Przeprowadzenie tych reform jest niezbędnym warunkiem zapewniającym skuteczność dalszych przedsięwzięć reformatorskich, m.in. w sferze służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych, oświaty, powszechnego uwłaszczania. Uporządkowanie administracji zapewni również lepszą obsługę obywateli, oszczędniejsze wykonywanie usług publicznych oraz sprawne zarządzanie w warunkach kryzysowych.

* * *

6 stycznia br. przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Krystyna Czuba spotkała się z przedstawicielami środowiska wojewódzkich konserwatorów zabytków. W spotkaniu udział wzięli: Andrzej Gaczoł - Kraków, Iwona Peryt-Gierasimczuk - Zielona Góra, Zygmunt Błaszczyk - Piotrków Trybunalski, Zygmunt Gardziński - Chełm, Maciej Obremski - Bydgoszcz, Wiesława Szymańska - Łomża i Antoni Oleksicki - Białystok. W spotkaniu uczestniczył zastępca generalnego konserwatora zabytków Paweł Jaskanis.

Rozmowę zdominował problem niedookreślonego statusu prawnego wojewódzkich konserwatorów zabytków i ich niekorzystnego usytuowania w strukturze administracji państwowej.

Zdaniem wojewódzkich konserwatorów zabytków, zależność finansowa od wojewodów pozbawia ich samodzielności i niejednokrotnie uniemożliwia efektywne wykonywanie obowiązków. O wiele bardziej korzystne było uprzednie ich podporządkowanie bezpośrednio głównemu konserwatorowi, czyli w konsekwencji - Ministerstwu Kultury i Sztuki.

Obecna zależność od wojewodów nie uprawnia konserwatorów wojewódzkich do korzystania z praw należnych pracownikom urzędów wojewódzkich - są oni pozbawieni możliwości korzystania z infrastruktury leczniczej, transportu oraz uposażeń analogicznych do uposażeń pracowników urzędów wojewódzkich.

W opinii konserwatorów wojewódzkich, mizerne środki przeznaczane przez wojewodów na konserwację zabytków doprowadziły do zubożenia, a niejednokrotnie wręcz do zniszczenia architektury zabytkowej, stanowiącej dziedzictwo kulturowe narodu. Katastrofalny jest stan zabytków architektury na ziemiach zachodnich, będących dziedzictwem kultury europejskiej - lekceważenie tego stanu w czasach, gdy staramy się o wejście do Unii Europejskiej, świadczy o niezrozumieniu i ignorancji władz administracyjnych.

Senator K. Czuba gorąco poparła dążenia konserwatorów do zmiany ich statusu i jednocześnie zwróciła się z prośbą o przedłożenie komisji wniosków i postulatów związanych z ewentualną zmianą ustawodawczą.

Konserwatorzy zobowiązali się przedłożyć ewentualne postulaty po spotkaniu z minister kultury Joanną Wnuk-Nazarową,.

Senator K. Czuba zwróciła się do konserwatorów o przedstawienie ich problemów w mediach publicznych i katolickich. Przewodnicząca komisji zobowiązała się do zobligowania telewizji publicznej oraz radia katolickiego do przeprowadzenia ogólnopolskiej debaty na temat sytuacji wojewódzkich konserwatorów zabytków.

* * *

7 stycznia br. w warszawskim hotelu "Victoria" odbyła się uroczystość wręczenia tytułu "Człowieka Roku '97" tygodnika "Wprost". Otrzymał go Marian Krzaklewski, przewodniczący NSZZ "Solidarność", Klubu Parlamentarnego AWS i Ruchu Społecznego AWS. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, marszałek Sejmu, premier, ministrowie.

Jak poinformował redaktor naczelny "Wprost" Marek Król, na przewodniczącego "Solidarności" głosowało ponad 70% respondentów. "Człowiek Roku Wprost" wybierany jest przez grono ponad 100 najbardziej prominentnych osób polskiego życia politycznego, społecznego i kulturalnego, do których redakcja zwraca się listownie z prośbą o wskazanie kandydata.

* * *

9 stycznia br. w Toruniu marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w konferencji z okazji 80-lecia utworzenia administracji podatkowej w Polsce. W konferencji uczestniczył również minister finansów, wicepremier Leszek Balcerowicz.

Osiemdziesiąt lat temu, w styczniu 1918 r. we Lwowie powołano Dyrekcję Skarbu, a następnie pierwszą Izbę Skarbową. Jak podkreśliła podczas uroczystości otwarcia konferencji marszałek A. Grześkowiak, było to niezwykłe zadanie, należało bowiem scalić w jeden organizm obszar, na którym funkcjonowały różne aparaty skarbowe państw zaborczych.

Uczestnicy dwudniowej konferencji wysłuchali wykładów dotyczących historii administracji skarbowej na terenach Rzeczypospolitej oraz dyskutowali o aktualnych problemach organów podatkowych.

* * *

15 stycznia br. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego odbyło się noworoczne spotkanie prezydenta z Korpusem dyplomatycznym. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Sejmu Maciej Płażyński, premier Jerzy Buzek, wicemarszałek Senatu Andrzej Chronowski, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, ministrowie w Kancelarii Prezydenta.

Podczas spotkania dziekan Korpusu dyplomatycznego, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk wyraził przekonanie, że Polska sprosta wyzwaniom nowego roku oraz że przemiany gospodarcze przyniosą poprawę warunków życia społeczeństwa.

Do sukcesów polskiej polityki zagranicznej nuncjusz apostolski zaliczył znaczący postęp w procesie przystępowania Polski do struktur NATO i negocjacjach związanych z wejściem do UE. Za wydarzenie o wymiarze światowym uznał ubiegłoroczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Ojczyźnie.

Przypomniał dotkliwy kataklizm, jakim była lipcowa powódź, która przyniosła wiele szkód i cierpienia, ale jednocześnie wyzwoliła - w Polsce i poza jej granicami - ducha solidarności z poszkodowanymi.

Zdaniem prezydenta, miniony rok był dla Polski szczególny m.in. ze względu na przyjęcie nowej Konstytucji i wybory parlamentarne, które potwierdziły wzmacnianie się zasad demokratycznych, rządów prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Niezwykłych wzruszeń - mówił A. Kwaśniewski - dostarczyło Polakom podpisanie przez nasz kraj protokołu akcesyjnego do NATO oraz zaproszenie naszego kraju do negocjacji o członkostwie w UE. Duchowym świętem nazwał prezydent wizytę papieża Jana Pawła II.

* * *

15 stycznia br. w Sali Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie odbyło się spotkanie noworoczne Polskiej Rady Ekumenicznej.

W spotkaniu, które zostało poprzedzone koncertem kolęd w wykonaniu męskiego chóru prawosławnego pod dyrekcją Szymona Szurmieja, uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu - Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, partii politycznych, a także przedstawiciele Kościoła katolickiego z sekretarzem generalnym Episkopatu Polski bp. Tadeuszem Pieronkiem i nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem.

Podczas spotkania prezes Polskiej Rady Ekumenicznej biskup Jan Szarek zaapelował - składając życzenia noworoczne - "abyśmy łagodzili spory, umacniali przyjaźń, zachęcali i uczyli ludzi miłości i życzliwości".

Biskup J. Szarek przypomniał najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, m.in. uchwalenie nowej Konstytucji RP, która - zdaniem biskupa - jest wynikiem kompromisu politycznego osiągniętego przez ówczesny parlament.

Innym istotnym wydarzeniem - w ocenie biskupa - były wybory parlamentarne, dzięki którym w Sejmie i Senacie ukształtował się nowy układ polityczny i powstał nowy rząd. "Wybory były kolejnym sprawdzianem dla naszej demokracji. Egzamin ten zdaliśmy, chociaż liderzy polityczni - podobnie jak to miało miejsce w wypadku referendum konstytucyjnego - musieli zostać skonfrontowani z gorzkim faktem absencji politycznej dużej części obywateli. Nasuwa się wniosek, iż niemal połowa Polaków nie identyfikuje się z żadną opcją polityczną" - mówił biskup.

Zdaniem bp. Szarka, faktem wysokiej rangi, zarówno w wymiarze politycznym, jak i duchowym, była w ub.r. kolejna wizyta Jana Pawła II w Ojczyźnie, w której uczestniczyły kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej. "Wyrażamy nadzieję, że wspólna modlitwa z Janem Pawłem II umocniła więzy Chrystusowej miłości między nami, dla społeczeństwa zaś stanowi zachętę do postępowania w duchu tolerancji i partnerstwa" - podkreślił biskup. Przypomniał też, że chrześcijanie poczynili postępy na drodze wzajemnego zbliżenia, m.in. poprzez powołanie Wspólnej Komisji ds. Dialogu przez Konferencję Episkopatu Polski i PRE.

* * *

10 stycznia br. na Jasnej Górze marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w akcie zawierzenia Akcji Katolickiej Diecezji Częstochowskiej, którego dokonał ks. abp Stanisław Nowak. Podczas wizyty w Częstochowie marszałek Senatu spotkała się również z o. dDr. Janem Pachem, podprzeorem Klasztoru Jasnej Góry.

Tego samego dnia marszałek A. Grześkowiak przebywała na Śląsku, gdzie spotkała się w Katowicach z wojewodą katowickim Markiem Kempskim. Wzięła również udział w konferencji prasowej dotyczącej przede wszystkim reformy administracji publicznej i ratyfikacji konkordatu.

Na Śląsku marszałek A. Grześkowiak spotkała się także z przedstawicielami władz miejskich Będzina, prezydentem miasta Krzysztofem Kumórem. W Będzinie marszałek wzięła również udział w koncercie galowym IV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment