Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

21 maja br., po powrocie z oficjalnej wizyty we Włoszech, odbyła się konferencja prasowa marszałek Alicji Grześkowiak.

Podczas konferencji marszałek A. Grześkowiak poinformowała o przebiegu swej wizyty we Włoszech. W trakcie tej wizyty marszałek odbyła spotkania i przeprowadziła rozmowy z prezydentem Włoch Oscarem Luigi Scalfaro, przewodniczącym Senatu Nicolą Mancino, przewodniczącym Izby Deputowanych Luciano Violante. Marszałek odwiedziła też polski cmentarz wojskowy w Loreto, gdzie złożyła kwiaty na cmentarzu żołnierzy polskich, i zwiedziła Sanktuarium Maryjne.

Podczas spotkania z włoskimi politykami marszałek A. Grześkowiak rozmawiała o sprawach związanych z rozszerzeniem NATO i negocjacjami Polski o przyjęcie do Unii Europejskiej. Rozszerzenie NATO zaakceptował już włoski Senat. Marszałek przedstawiła zebranym dokument dotyczący rozszerzenia NATO, nad którym pracują obecnie komisje Izby Deputowanych. Przewodniczący tej izby poinformował marszałek A. Grześkowiak, że rozmawiał z przewodniczącymi wszystkich ugrupowań politycznych we Włoszech i uzyskał zapewnienie, iż zamierzają oni zaakceptować rozszerzenie NATO. Przewiduje też, że najdalej do końca czerwca br. Izba Deputowanych zaakceptuje rozszerzenie NATO.

Podczas spotkania z marszałek A. Grześkowiak prezydent O.L. Scalfaro wskazał na konflikty zbrojne, jakie mają miejsce w Europie, i podkreślił, że najważniejszą wartością, którą powinni się kierować politycy, jest pokój.

* * *

26 maja br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak przyjęła delegację śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", która manifestowała w Warszawie za wprowadzeniem prorodzinnego systemu podatkowego i ustanowieniem 5-dniowego tygodnia pracy.

Petycje z tymi żądaniami związkowcy złożyli również w Sejmie. Otrzymał ją także premier Jerzy Buzek.

* * *

28 maja br. w Poznaniu odbył się pogrzeb prof. Ryszarda Ganowicza, senatora RP I kadencji.

Zmarły w wieku 67 prof. R. Ganowicz był rektorem poznańskiej Akademii Rolniczej w latach 1990-96. Był działaczem "Solidarności", internowanym za działalność związkową w grudniu 1981 r. w obozie w Gębarzewie. W ostatnich latach działał w Unii Wolności, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego tej partii w Poznańskiem.

Ostatnią drogę prof. R. Ganowicza poprzedziła msza św., odprawiona w jego intencji przez metropolitę poznańskiego, arcybiskupa Juliusza Paetza.

Podczas pogrzebu wieniec w imieniu Senatu RP złożył senator August Chełkowski.

Swego byłego rektora pożegnali wcześniej, podczas żałobnego posiedzenia Senatu, pracownicy i studenci akademii rolniczej.

* * *

W dniach 28 maja-1 czerwca br. odbyło się VI Forum Mediów Polonijnych, zorganizowane przez Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego i Polskie Stowarzyszenie Prasy Lokalnej. W forum wzięło udział około200 dziennikarzy z 23 krajów.

28 maja br. w Tarnowie uroczystego otwarcia dokonała marszałek Alicja Grześkowiak, która stwierdziła:

Szanowni Państwo!

Przypadła mi w udziale radość otwarcia VI Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum, jego organizatorów. Pozdrawiam władze wojewódzkie i samorządowe Tarnowa - miasta, które tak gościnnie nas przyjmuje.

Forum Mediów Polonijnych to jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania tak wielu polonijnych dziennikarzy z całego świata.

Spotkanie to wywołuje najpierw refleksję historyczną.

Jan Kucharzewski - wybitny historyk, prawnik i polityk - w książce o prasie polskiej w XIX wieku, wydanej w 1911 r., napisał:

"Czasopiśmiennictwo krajowe na ogół dzieli losy narodu. Gdy narodowi po rozbiorach los się nieco uśmiecha, wówczas i prasa rozświeca się (...), gdy gwiazda blednie, gdy mrok w kraju nastaje, i prasa wchodzi w okres zaćmienia, stosunek prasy emigracyjnej do losów narodu jest nieco odmienny, gdyż rozwija się ona najbujniej właśnie wówczas, gdy w kraju druk i słowo najbardziej były skrępowane".

W ostatnich wiekach historii Polski prasa emigracyjna, w czasach nowszych także radio, odegrały wybitną rolę. Gdy kraj był zniewolony przez zaborców i okupantów, a cenzura krępowała wolność słowa, emigracyjna prasa i radio stawały się trybuną wolnej Polski.

Tak było w okresie "wielkiej emigracji", po powstaniu listopadowym, gdy całe bogactwo polskiego życia polityczno-ideowego oraz kulturalnego znajdowało swój wyraz w emigracyjnych czasopismach, wydawanych głównie w Paryżu, a przemycanych do kraju. Znamienne były tytuły tych czasopism: "Pamiętnik Emigracji", "Pielgrzym Polski", "Kraj i Emigracja", "Kronika Emigracji Polskiej", "Trzeci Maj", "Demokrata Polski", "Młoda Polska"... Potem, w końcu XIX wieku, takie jak "Przedświt" - wydawany najpierw w Genewie, potem w Londynie, oraz "Wolne Polskie Słowo" - wydawane w Genewie i Paryżu, starały się po klęsce powstania stycznioweg, odrodzić w narodzie ideę niepodległościową. To były owe pisma "zwiastujące wyzwolenie ciał i duchów", o których pisał Żeromski w "Śnie o szpadzie".

Przypomnę jeszcze ostatnie półwiecze - Polski pod rządami komunistów. Jakże ważne było dla zniewolonego narodu, że na falach eteru docierał "głos wolnej Polski"! Radia Wolna Europa, polskich audycji Głosu Ameryki, BBC, Radia Watykańskiego, Radia Madryt i Radia Paryż! Słuchano głosu wolnej Polski, choć był zagłuszany, i niejeden zapłacił za to więzieniem lub doświadczył innych represji.

Legendą wprost obrosła polska prasa emigracyjna. Dawała nam nie tylko informację, ale i nadzieję. Wzmacniała w nas naszą godność i poczucie wolności. Prawie z "wypiekami na twarzy" czytano przemycane do kraju pisma: "Dziennik Polski" i "Dziennik Żołnierza", "Orzeł Biały", "Wiadomości","Kulturę", "Narodowca"... Mam tu swoje osobiste doświadczenia.

Za tę wielką rolę "głosu wolnej Polski" w czasach naszego zniewolenia składam polskim mediom na emigracji serdeczne podziękowanie.

Szanowni Państwo!

Media emigracyjne i polonijne zarówno w przeszłości, jak i obecnie adresowane są jednak przede wszystkim do Polaków i Polonii za granicą. Dziękuję im za to, co zrobiły i robią dla zachowania języka i kultury polskiej, polskiej tożsamości, utrzymania więzi wśród Polaków i Polonii za granicą oraz łączności z Polską.

Czasy obecne nakazują jednak zastanowić się, jak te zadania wykonywać najlepiej.

W czasach, gdy o mediach mówi się, że to "czwarta władza", roli ich nie można niedoceniać. Z drugiej strony, rola "czwartej władzy" nakłada na media obowiązek szczególnej odpowiedzialności za prawdę przekazywanego słowa i obrazu. Rzetelność informacji nie może ustępować wskazaniom komercji i konkurencji. Stąd tak ważna jest sprawa nie tylko profesjonalizmu, ale etyki dziennikarskiej.

Na mediach polonijnych ciąży odpowiedzialność za przekazywanie obrazu Polski milionom naszych rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny. Trzeba więc, by ten obraz był prawdziwy.

Dziś wolna demokratyczna Polska to kraj ciągłych przemian, rozwoju, kraj wielkich aspiracji. Tę prawdę winniści, Państwo, przekazywać jak najrzetelniej, jak najlepiej potraficie. W momencie kiedy odzyskujemy należne nam miejsce w Europie i w świecie, wsparcie mediów polskich za granicą jest niezwykle istotne dla budowania pozytywnego obrazu naszej wspólnej Ojczyzny.

W potoku bieżących informacji nie można zapominać o korzeniach, z jakich wyrosła nasza kultura, sztuka i obyczaj. Polska zawsze nierozerwalnie związana była z wartościami chrześcijańskiej Europy i z nich czerpała wszystko, co w naszej tradycji najlepsze, najpiękniejsze i najtrwalsze. To właśnie ten system wartości będący podstawą narodowej tradycji i obyczaju pomógł wielu pokoleniom Polaków poza granicami przetrwać ciężkie chwile w nowej ojczyźnie.

Dlatego tak ważne jest, aby media promowały te wartości, które od początku naszej cywilizacji dają jej moc, promowały dobro, sprawiedliwość, prawdę i miłość. Ufam, że i w Państwa pracy znajdą one poczesne miejsce.

Pragnę przypomnieć, że obok rodziny, szkoły i Kościoła to właśnie prasa, radio i telewizja odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu zwłaszcza młodzieży.

Szanowni Państwo!

Dziś na tej sali zgromadzili się przedstawiciele polskich mediów z całego świata. Reprezentujecie, Państwo, nie tylko najróżniejsze środowiska polskie za granicą, ale też różne warsztaty dziennikarskie i różny sposób podejścia do informacji. Dlatego dobrze, że istnieje takie forum, na którym możecie, Państw,o wymieniać doświadczenia, szkolić warsztat i zawiązywać przyjaźnie. Z podziwem przyjmuję pracę polskich dziennikarzy, także amatorów, którzy z takim oddaniem tworzą prasę i audycje radiowe za granicą. Czasami są one dla naszych rodaków, obok spotkań w Kościele, jedynym bieżącym kontaktem z językiem polskim. Dziękuję sercem całym zarówno za wszystkie gazetki parafialne ze Wschodu i Zachodu, jak i za bardzo profesjonalne czasopisma polskie, jakie powstają na emigracji lub poza granicami Polski. Wszystkie są potrzebne, gdy są czytane.

Senat, który mam zaszczyt reprezentować, docenia rolę polskich mediów za granicą. Od początku swego istnienia roztacza opiekę nad polską prasą i programami radiowymi na świecie, przekazując i finansując zadania, które wykonuje poprzez m.in. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", Fundację "Oświata Polska za granicą" i Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza.

Życzę uczestnikom forum pomyślnych obrad, pomyślności w życiu osobistym oraz wielu sukcesów w pracy na rzecz naszej wspólnej Ojczyzny.

By to spotkanie utrwaliło w Państwu przekonanie, że prawda jest jedna, różne tylko są środki wyrazu, za pomocą których jest przekazywana. By pozwoliło Państwu uwierzyć, że dobro jest wartością tak cenną, że warto je ukazywać, że celem wszystkich działań, także mass mediów, jest człowiek w całym swoim bogactwie doznań, uczuć, postaw i dążeń i że warto nad nim pochylić się i ku jego dobru skierować talent dziennikarski, którym Bóg Was obdarował.

Ogłaszam VI Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie za otwarte!

Podczas otwarcia głos zabrali również wojewoda tarnowski Aleksander Grad i prezydent Tarnowa Roman Ciepieli. Wyrazili oni przekonanie, że forum wrosło w pejzaż Tarnowa i województwa, a dziennikarze polonijni postrzegani są jako ambasadorowie Polski i tarnowskiego.

List ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka, witający polonijnych gości, odczytał dyrektor Departamentu Wychodźstwa w MSZ Dobiesław Rzemieniewski. Odczytano również list do uczestników forum prezesa "Wspólnoty Polskiej" prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Podczas uroczystości otwarcia marszałek A. Grześkowiak wręczyła red. Zdzisławowi Sroce, prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, Złoty Krzyż Zasługi za szczególne zasługi na niwie dziennikarskiej.

Na konferencji prasowej z udziałem marszałek Senatu dziennikarze polonijni przedstawili główne problemy nurtujące mniejszość polską. Wskazano na potrzebę tworzenia szkół, instytutów, domów propagujących narodowy język i kulturę oraz konieczność odnowienia Cmentarza Orląt Lwowskich. Danuta Niespiak, redagująca we Wrocławiu dwumiesięcznik "Semper Fidelis", przedstawiła bezskuteczne starania strony polskiej o zwrot unikatowej prasy z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, która znajduje się obecnie we Lwowie. Odpowiadając na pytania, marszałek A. Grześkowiak zapowiedziała inicjatywę ustawodawczą Senatu w sprawie podwójnego obywatelstwa i karty polskiej. Zapewniła także o wsparciu finansowym Senatu dla inicjatyw podejmowanych przez mniejszość polską, nie tylko na Wschodzie. Zapewniła, że poruszone problemy zostaną szczegółowo rozpatrzone przez Komisję Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

W ciągu pięciu dni w Tarnowie, Krynicy i Warszawie uczestnicy forum wzięli udział w licznych imprezach dziennikarskich oraz kulturalnych i informacyjnych promujących Polskę. Polonijni dziennikarze wzięli także udział w warsztatach, dyskusjach, spotkaniach z władzami różnego szczebla.

Wśród korzyści płynących z udziału w forum dziennikarze najczęściej wymieniają możliwość spotkania swych kolegów z innych krajów oraz poznania funkcjonowania mediów w Polsce i realiów życia w starym kraju.

Na zakończenie pobytu w Polsce uczestnicy VI Forum Mediów Polonijnych spotkali się 1 czerwca br. z senatorami Janiną Sagatowską, Anną Bogucką-Skowrońską i Kazimierzem Kutzem z Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Przewodnicząca komisji senator J. Sagatowska poinformowała, że Senat skorzysta z prawa inicjatywy ustawodawczej i wystąpi z projektami dwóch ustaw, ważnych dla Polaków na obczyźnie: o repatriacji, która dotyczy głównie rodaków w Kazachstanie, oraz o obywatelstwie, która m.in. usankcjonuje posiadanie podwójnych paszportów i ułatwi odzyskanie obywatelstwa polskiego.

Podczas spotkania dziennikarze prosili senatorów o pomoc i poparcie przy rewindykacji budynków organizacji polskich w Wilnie, rozwoju szkół polonijnych, ochronie polskiego dziedzictwa kulturalnego, w tym pozostających we Lwowie zbiorów Ossolineum. Przybysze z Zachodu deklarowali, że będą uprawiać lobbing spraw polskich i wspierać Polaków na Wschodzie, ale prosili też, żeby instytucje w kraju zajmujące się wychodźstwem nie zapominały, że Polonia zachodnia również ma swoje potrzeby i oczekuje pomocy i uwagi.

* * *

30 maja br. w Brodnicy rozpoczęły się obchody 700-lecia miasta. Patronat nad uroczystymi obchodami objęli prezydent RP oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Pierwsze historyczne wzmianki o mieście zanotowano w 1298 r. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od brodu na rzece Drwęcy. Zamek krzyżacki, którego część zachowała się do dziś, zaczęto budować przypuszczalnie w 1305 r. Miasto wielokrotnie przechodziło z rąk polskich w niemieckie i odwrotnie. W Brodnicy przebywali m.in. Napoleon Bonaparte w 1807 r., gen. Józef Haller, Wincenty Witos, Józef Piłsudski i w 1924 r. prezydent II Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski.

Dzisiaj Brodnica to prawie 30-tysięczne miasto położone w dolinie Drwęcy. Niegdyś miasto powiatowe. W projekcie reformy samorządowej planuje się, że miasto będzie stolicą powiatu brodnickiego. Jest lokalnym ośrodkiem przemysłu (głównie przetwórstwa), kulturalnym i zapleczem turystycznym Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

* * *

31 maja br. w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyła się uroczystość intronizacji Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, siódmego w historii prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

W intronizacji uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i rządowych, parlamentu i korpusu dyplomatycznego oraz przedstawiciele Prawosławnych Kościołów Autokefalicznych z zagranicy, m.in.: Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii, Rosji, Serbii, Rumunii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Albanii, Czech, USA, Finlandii, Portugalii, a także Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W uroczystości udział wziął wicemarszałek Senatu Tadeusz Rzemykowski.

W imieniu parlamentu list z życzeniami owocnej pracy dla Kościoła i Ojczyzny przesłała marszałek Alicja Grześkowiak. Listy gratulacyjne przesłali także prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Jerzy Buzek.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment