Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

7 maja br. wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski przyjął delegację Komisji Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej z zastępcą przewodniczącego Li Jiulongiem.

W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie: Elżbieta Płonka, Jerzy Cieślak, Zbigniew Kulak i Józef Kuczyński.

Wicemarszałek T. Rzemykowski podkreślił, że Polacy podziwiają dynamikę rozwoju chińskiej gospodarki i osiągane efekty ekonomiczne. Między naszymi krajami rozwija się współpraca; niestety, wymiana handlowa daleka jest od równowagi. Zdaniem wicemarszałka T. Rzemykowskiego, zarówno Polska, jak i Chiny powinny dążyć do zmiany tej sytuacji. Nasz kraj - jak stwierdził wicemarszałek - jest zainteresowany współpracą gospodarczą i polityczną z Chinami.

Wicemarszałek przypomniał, że w tym roku minie 50 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami.

Jak podkreślił wicemarszałek T. Rzemykowski, Polska ma doświadczenia w transformacji systemowej, procesie demokratyzacji i jest gotowa tym doświadczeniem się dzielić.

* * *

11 maja br. wizytę w Senacie RP złożył król Belgów Albert II. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Donald Tusk oraz senator Krzysztof Majka - wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Marszałek Alicja Grześkowiak podziękowała za pomoc, jaką Belgia okazywała Polakom w trudnych latach naszej historii, za wsparcie w dokonywaniu przemian systemowych w Polsce, a także za popieranie naszych dążeń do integracji ze strukturami europejskimi. Marszałek podziękowała też za pomoc udzieloną Polsce po powodzi oraz za udział Belgów w konkretnych akcjach charytatywnych w Polsce.

Marszałek wyraziła nadzieję, że również w przyszłości Polska będzie mogła liczyć na poparcie i życzliwość Belgii.

Marszałek przypomniała, że senaty obu krajów już dawno nawiązały współpracę, ale - jak podkreśliła - jest ważne, by te kontakty rozwijać, ponieważ stanowią one istotny element współpracy międzynarodowej.

Jak stwierdził król Belgów, Polska nie jest krajem początkującej demokracji. To tylko historyczne załamania sprawiły, że przez pewien czas Polacy nie mogli posługiwać się demokratycznym systemem. Albert II, przypominając, że nim został królem, zasiadał w belgijskim Senacie, wyraził radość ze spotkania z polskimi senatorami. Jego zdaniem, kontakty parlamentarne, zwłaszcza w sytuacji, gdy Polska stara się o członkostwo w UE, są bardzo ważne.

Król Albert II interesował się stosunkiem polskiego społeczeństwa do sprawy integracji naszego państwa z UE.

Odpowiadając na to pytanie, marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że obowiązkiem elit politycznych jest wyjaśnianie tym, którzy mają obawy, iż integracja z UE nie spowoduje utraty naszej tożsamości narodowej, jest natomiast gwarancją rozwoju.

Uczestniczący w rozmowie minister spraw zagranicznych Belgii Erik Derycke podkreślił, że proces przyłączania nowych państw do UE nie może być łatwy, że musi być przestrzegana procedura. Jego zdaniem, Polska, Czechy i Węgry starają się, by sprostać stawianym wymaganiom.

W czasie wizyty króla Belgów w Senacie RP mówiono także o wydarzeniach na Bałkanach i wpływie wojny w Kosowie na sytuację w Europie.

* * *

11 maja br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Prezydium Rady Nordyckiej, której przewodniczy Svend Erik Hovmand. Gości przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak oraz wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Donald Tusk. W spotkaniu uczestniczył również wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.

Prezydium Rady Nordyckiej pierwszy raz odwiedziło Polskę. Jak zapewnił przewodniczący delegacji, dla wszystkich państw tej organizacji Polska jest ważnym partnerem we współpracy gospodarczej i handlowej. Wszystkie kraje należące do Rady prowadzą w Polsce swoje inwestycje.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że nasz kraj przywiązuje dużą wagę do tego, by utrzymywać jak najlepsze stosunki z państwami regionu bałtyckiego.

Marszałek przypomniała, że Układ helsiński o współpracy między Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią i Szwecją, który jest bazą prawną Rady Nordyckiej, zakłada miedzy innymi ujednolicanie prawa. Zdaniem marszałek, ujednolicone prawo to droga ułatwiająca współpracę gospodarczą. Marszałek zaproponowała obecnym przedstawicielom parlamentów państw należących do Rady Nordyckiej współpracę legislacyjną z polskim Senatem.

Delegacja Prezydium Rady Nordyckiej spotkała się również z senacką Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisją Obrony Narodowej.

* * *

11 maja br. w Salzburgu senator Władysław Bartoszewski wygłosił odczyt na temat "Rokowania o przystąpienie do Unii Europejskiej z punktu widzenia Polski" na międzynarodowej sesji Instytutu Regionu Dunaju i Europy Środkowej pod hasłem "Przyszłość bez granic: wczoraj sąsiedzi, dzisiaj partnerzy, jutro przyjaciele".

* * *

12 maja br. wizytę w Senacie RP złożył premier Królestwa Niderlandów Wim Kok. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie spotkania wicemarszałek wysoko ocenił polityczne kontakty polsko-holenderskie i rozwijającą się współpracę gospodarczą. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta premiera zdynamizuje wymianę handlową i inwestycyjną, że rynek holenderski będzie bardziej otwarty dla polskich przedsiębiorstw.

Premier Wim Kok podkreślił, że jest wiele przykładów dobrej polsko-holenderskiej współpracy gospodarczej i na pewno będzie ich coraz więcej. Jego zdaniem, wzajemne kontakty nie powinny ograniczać się tylko do sfery gospodarczej, ale dotyczyć również np. nauki i kultury.

Premier podczas obecnej wizyty w Warszawie jeszcze raz potwierdził gotowość Holandii do pełnienia wobec Polski bilateralnego partnera pomagającego w sprostaniu wymogom Unii Europejskiej, stawianym państwom ubiegającym się o członkostwo.

Premier zainteresowany był rolą senatu w polskim parlamencie, zwłaszcza prawem tej Izby do inicjatyw ustawodawczych, których nie posiada senat holenderski. Wim Kok zwrócił się również do wicemarszałka T. Rzemykowskiego o wskazanie trudnych problemów, jakie stoją przed Polską w tym roku.

Odpowiadając na to pytanie, wicemarszałek wymienił restrukturyzację rolnictwa, a także osiągnięcie właściwych efektów wprowadzonych w tym roku reform społecznych. Tadeusz Rzemykowski wymieniając te sprawy zwrócił uwagę na odczucia społeczeństwa.

Premier Kok potwierdził, iż wprowadzanie reform jest dla społeczeństwa bolesne, ale ich odwlekanie - jak powiedział - boli dłużej.

* * *

13 maja br. w chrześcijańsko-demokratycznej Akademii Politycznej w Tutzing k.. Monachium senator Władysław Bartoszewski wygłosił odczyt nt. "Polska w nowej Europie. Szczęśliwy koniec nieszczęśliwej historii?".

* * *

W dniach 13-15 maja br., na zaproszenie marszałek Senatu RP i marszałka Sejmu RP, przebywała w Polsce delegacja Zgromadzenia Doradczego Królestwa Arabii Saudyjskiej z jego przewodniczącym szejkiem Mohammadem Bin Ibrahimem Bin Jubairem.

Wśród członków delegacji byli również: Musa'ad A. al-Anqari - członek Komisji ds. Infrastruktury, Husain A. al-Damer - wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Bezpieczeństwa, Mohammad Nouri Ibrahim - Komisja Spraw Zagranicznych, Abdullah M.T. al-Dabbagh - Komisja Finansów i Spraw Ekonomicznych , Badr H.B. al-Amaj - Komisja Prawa i Administracji, Ayad A.M. Madani - Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych, Ahmad O.A. al-Tuwaijri - Komisja Spraw Islamskich oraz Ali Ibrahim al-Namlah - Komisja Edukacji, Kultury i Informacji.

13 mja br. delegację saudyjską przyjął marszałek sejmu Maciej Płażyński. Po spotkaniu marszałek podkreślił, że jest to pierwsza wizyta przedstawicieli Rady Konsultacyjnej w Polsce i jest to sygnał, że Arabia Saudyjska zaczyna się interesować bardziej naszym krajem i chce ożywić wzajemne kontakty. Marszałek Sejmu nie wykluczył, że w wyniku wizyty zostanie otwarta ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce.

Delegację saudyjską przyjął również prezydent Aleksander Kwaśniewski. Głównym tematem rozmowy był rozwój stosunków politycznych, gospodarczych i społecznych Polski i Arabii Saudyjskiej. Rozmawiano także o sytuacji na bliskim wschodzie, procesie pokojowym i działalności Arabii Saudyjskiej w regionie.

Obie strony wyraziły zainteresowanie rozwojem dwustronnych kontaktów na wszystkich szczeblach. Służyć temu będzie m.in. działalność powstającej w Riadzie ambasady RP.

Tego samego dnia delegacja Rady Konsultacyjnej Arabii Saudyjskiej została przyjęta przez premiera Jerzego Buzka.

Podczas spotkania poruszono problemy związane z współpracą bilateralną. Z satysfakcją zauważono, że między naszymi krajami nie istnieją żadne sprawy sporne, należy jednak dążyć do zwiększenia współpracy gospodarczej.

Zdaniem strony polskiej, intensyfikacji wzajemnych kontaktów pomogłoby z pewnością otwarcie saudyjskiej placówki dyplomatycznej w Polsce. Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Arabii Saudyjskiej zostało powołane w ubiegłym roku. Zauważono jednocześnie, że jedną z istotnych barier w kontaktach obywateli obu krajów jest konieczność uzyskiwania przez nich wiz.

Podczas spotkania z premierem goście podzielili się też swoim doświadczeniem w zapewnianiu bezpieczeństwa w miejscach zbiorowego kultu, jakimi są dla wyznawców islamu Mekka i Medyna.

14 maja br. delegacja Rady Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej wraz z jej przewodniczącym Mohammadem Bin Ibrahimem Bin Jubairem została przyjęta przez marszałek Alicję Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senator Kazimierz Kleina.

Witając delegację marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę, że jest to pierwsza od 66 lat wizyta przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce. Marszałek podziękowała za pomoc i opiekę udzieloną delegacji Senatu RP podczas awarii samolotu nad terytorium Arabii Saudyjskiej.

Marszałek stwierdziła, że forma i sposób rządów zależą od kultury i tradycji państwa. Dla polskich parlamentarzystów interesująca jest możliwość poznania systemu rządzenia w Arabii Saudyjskiej. Marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę, że teraz, gdy doszło do wznowienia stosunków między naszymi krajami, ważnym elementem tej współpracy powinny być kontakty między saudyjska Radą i polskim parlamentem. Marszałek przedstawiła historię i rolę Senatu RP.

Mohammad Bin Ibrahim Bin Jubair podziękował za serdeczność, z jaką delegacja Rady jest przyjmowana w Polsce, wyraził przekonanie, że wznowione stosunki dwustronne będą się rozwijać. Wzajemne kontakty - jak stwierdził - służą nie tylko rozwojowi współpracujących państw, ale i pokojowi na świecie.

Mohammad Bin Ibrahim Bin Jubair przedstawił system Rady Konsultacyjnej, jej zadania, skład, porównał Radę w Arabii Saudyjskiej z parlamentami innych państw.

W czasie rozmowy poruszono też kwestię umów międzynarodowych. Przewodniczący poinformował, że w Królestwie Arabii Saudyjskiej powołano komisję, która ma opracować sposoby i środki współpracy z Polską.

Marszałek A. Grześkowiak wyraziła zadowolenie, iż stanowisko przedstawicieli Rady w sprawie Kosowa jest zbieżne co do zasad ze stanowiskiem Polski, bo to oznacza - jak powiedziała marszałek - że podobnie myślimy o prawach człowieka, których nie wolno łamać.

Podczas pobytu w Polsce saudyjscy goście zostali przyjęci również przez ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka i wiceminister skarbu ds. prywatyzacji Alicję Kornasiewicz. Odwiedzili ponadto Państwową Agencję Inwestycji Zagranicznych i Giełdę Papierów Wartościowych. Spotkali się z przedstawicielami Muzułmańskiego Związku Religijnego. 15 maja br., ostatniego dnia pobytu w Polsce, delegacja saudyjskiej Rady Konsultacyjnej przebywała w Gdańsku, gdzie przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami władz województwa, miasta i samorządu oraz odwiedziła Rafinerię Gdańską i Stocznię Gdańską.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment